Hospodárenie s vodou

Hospodárenie s vodou

Priemerne človek spotrebuje 150 litrov vody denne. Dažďová voda dokáže nahradiť až 40 % tejto spotreby. Vďaka moderným technológiám sa zvyšných 60 % dá v domácnosti úsporne využívať. Nechajte sa inšpirovať odborníkmi z Hornbachu, ako ekonomicky hospodáriť s pitnou vodou a šetriť tak prírodné zdroje.

Jedným zo spôsobov, ako šetriť pitnú vodu je zachytávanie a zužitkovanie dažďovej vody. Tú môžete používať na splachovanie toalety alebo polievanie záhrady. Využiť ju môžete aj pri niektorých domácich prácach. „Výhodou dažďovej vody je to, že je mäkká, vďaka čomu sa v spotrebičoch a potrubí neusádza vodný kameň. Pre zavlažovanie záhrady je dažďová voda dokonca vhodnejšia ako voda z kohútika, pretože neobsahuje chlór a je chudobná na soli a minerály, a tak nedochádza k salinizácii pôdy,“ vysvetľuje Marcela Bínová, odborníčka z projektových marketov Hornbach.

Nadzemná alebo podzemná nádrž?
Dažďovú vodu možno využívať nielen na zavlažovanie záhrady, ale napríklad aj na splachovanie alebo pranie bielizne. Pre tieto účely je vhodnejšia podzemná nádrž, ktorá je pripojená na samostatný rozvod vody v dome. Inštalácia podzemných nádrží však vyžaduje náročnejšie stavebné úpravy na pozemku aj v samotnom dome. Tieto nádrže potom môžu byť napojené aj na systémy automatického zavlažovania. Ak plánujete dažďovú vodu využívať iba na polievanie záhrady, postačí vám nadzemná nádrž.

Sudy na dažďovú vodu
Na skladovanie zachytenej dažďovej vody sa bežne používajú barely alebo sudy. „Nadzemné nádrže na dažďovú vodu sa najčastejšie vyrábajú z tvrdeného plastu. Zoženiete ich v rôznych objemoch od 50 do 500 litrov, s výpustným kohútikom alebo bez neho,“ hovorí Marcela Bínová z Hornbachu.

Sprcha namiesto vane
Pri šetrnom sprchovaní je spotreba vody až o tretinu nižšia ako pri kúpaní sa. Vodu môžete ušetriť aj vhodným typom vodovodnej batérie. „S termostatickou batériou môžete rýchlo a účinne regulovať teplotu vody, vďaka čomu ešte viac znížite jej spotrebu a predídete aj nechcenému obareniu,“ odporúča odborníčka z Hornbachu.

Vodovodné batérie
Výmena kvapkajúceho kohútika môže ušetriť nemalé množstvo vody. Iba slabo kvapkajúci kohútik vás môže stáť okolo 50 euro ročne. Preto sa oplatí armatúru poriadne utesniť alebo si kúpiť novú. „Pákové batérie sú o tretinu úspornejšie ako klasické kohútikové. Ďalšiu úsporu dosiahnete pomocou perlátorov. Výberom správneho typu pre batériu môžete ušetriť až 50 %,“ radí Marcela Bínová z Hornbachu.

Toaleta
V prípade toalety je dôležitý výber splachovacej nádržky alebo predstenového prvku. „Na jedno spláchnutie by sa nemalo spotrebovať viac ako 6 litrov vody a vďaka dvojčinnému splachovaniu môžete znížiť spotrebu vody až o 50 %,“ radí Marcela Bínová z Hornbachu. „Pravidelne tiež kontrolujte tesnenie splachovania – aj slabo pretekajúce WC vás môže stáť ročne desiatky eur,“ dodáva.

Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk.
Pridajte sa k nám na Facebooku – https://www.facebook.com/HornbachSK/