DETSKÝ HOROSKOP

DETSKÝ HOROSKOP

DIEŤA KOZOROŽEC
Dieťa narodené v znamení Kozorožca už v kolíske pôsobí dojmom zrelosti. Vo svojich prejavoch je cieľavedomé, aj keď to často nevyjadruje otvorene. Netrucuje výbušne nad krupicovou kašou, ale jasne dá najavo, ak mu nechutí. „Nie“ v tom, čo chce dosiahnuť, je definitívne bez plačlivých scén. Trpezlivé čakanie dospelých skôr, či neskôr unaví. Sleduje, či jeho denný režim postupuje podľa rovnakého plánu ako včera. Rovnako v prebaľovaní plienok ako aj v uložení hračiek. Rutina je jeho istotou. Už v rannom veku dievčatá aj chlapci dávajú prednosť skôr domácemu životu. Málokedy ich obklopuje množstvo kamarátov, skôr si nájdu jedného kamaráta, kamarátku, ktorým zverujú svoje tajomstvá, alebo trávia čas s dospelými. Sú zdvorilé k starším, dokážu šetriť a tiež vám ochotne požičať svoje úspory z prasiatka. Škola pre nich nie je veľkou záťažou. Dôležité je, aby pochopili základy a potom sa z nich stanú dobrí študenti. Neučia sa rýchlo, ale zato schopnosť sústrediť sa, im pomáha k najlepším známkam. Najskôr si píšu domáce úlohy a až potom sa idú hrať. Hra dievčat spočíva v tom, že sa oblečú do vašich šiat a hrajú sa na mamičky a to dosť presvedčivo. Chlapci zasa na otcov, učiteľov, doktorov. Vo voľnom čase tiež radi kreslia a počúvajú hudbu, ale najviac sú zaujaté myšlienkou vytvoriť niečo praktické. Povzbudzujte ich, aby trávili viac času vonku na slnku. To odstráni ich chmúrne myšlienky v hlave a privedie k pružnosti aj kĺbový systém. Zmysel pre zodpovednosť ich privádza na vedúce pozície, i keď pôsobia dojmom nespoločenských introvertov. Svojimi úspechmi sa veľmi nechvália. Hľadajú u iných rešpekt a autoritu. Aj keď sa zdanlivo podriadia, nikdy ich nepodceňujte. Svoju budúcnosť berú vážne. Radi si vyberajú povolania, kde je dôležitá presnosť. Čo sa týka zamestnania, majú dobré vyhliadky v štátnej službe, v zodpovedných funkciách vo veľkých hospodárskych podnikoch ako vedúci kolektívu, pokladník, archivár, správca skladu, učiteľ, či v povolaniach súvisiacich so stavebníctvom. Sú z nich výborní vedci, ale aj svedomití lekári. Kozorožci mladnú vekom. Preto ak sa malému dieťaťu narodenému v tomto znamení prihovoríte s maznavým tónom hlasu komoliac detsky slová, vážne so zamysleným výrazom starca sa na vás pozrie, akoby bolo zvedavé, aké nezmysly ešte od vás bude počuť. Až sa ako rodič začnete cítiť ako jeho nezodpovedné dieťa. Rozprávajte sa s ním ako s dospelým a rovnocenným človekom. Odmalička. V hrách a neskôr v živote kopírujú do detailov správanie rodičov. Takže pozor na vaše zlozvyky, napodobňujú úplne všetko. Ani si nemôžete povzdychnúť: „Po kom to dieťa je.“ Chlapci evidentne idú v šľapajach otca a dievčatá mamy. V súvislosti s opačným pohlavím sú skôr ostýchaví a radi rozposielajú milostné listy. Až začnú chodiť na skutočné rande, budú potrebovať váš citlivý prístup a podporu, aby sa dokázali emocionálne otvoriť.

DIEŤA VODNÁR

Dieťa narodené v znamení Vodnára je samostatná bytosť s bleskovými reakciami a s riadnou dávkou vynaliezavosti už od malička. Nerodí sa do kojeneckého veku, ale hneď do toho stredného produktívneho. Navonok chlapci, aj dievčatá vyzerajú poddajne, ale nie je ľahké ich usmerniť. Nemajú totiž jasnú predstavu kam kráčajú a chcú všetko. Dievčatá nechcú byť menej ako baletkou a chlapci archeológom. Bežné povolanie neoslovujú ich bohatú fantáziu. Vodnárov talent je dôležité podchytiť a usmerniť už od perinky. Pochopiteľne veľmi rady tieto ratolesti reagujú obľúbeným slovkom „nie“. Ak ich necháte popremýšľať
o vašich návrhoch, prekvapí vás svojou rozumnou odpoveďou, ku ktorej však dospelo ono samo. Keďže sa vznáša v akomsi ružovom opare, svojou roztržitosťou často narazí do stĺpu, alebo poštovej schránky, prípadne nahnevá učiteľku v škole. Kázanie nepomôže, ono totiž určite rozmýšľalo o niečom nie menej dôležitom akou je záležitosť v prospech celého ľudstva a jeho záchranu. Učiteľom v škole často odmietajú vysvetliť ako dospeli k rýchlemu výsledku, čo ani často netušia, lebo reagujú hlavne na základe svojej silne rozvinutej intuície. Vodnári veľmi milujú ľudí. Každého – od pouličného predavača po priemyselného magnáta bez rozdielu. Svojim priateľom radi preukážu službu napríklad aj použitím vášho drahého starožitného riadu ako nevyhnutných formičiek do piesku. Podnecujte ich k športu, aby iba celé dni nesnívali, nechajte ich aj realizovať svoje fantazijné sny, aby sa dokázali rozhodovať, konať a ujasnili si, kam smerujú. V období dospievania objavia poetické, či umelecké nadanie. Podporujte ich. V každom prípade dosiahnu úspech v ktoromkoľvek povolaní, pre ktoré sa rozhodnú. Nemusíte si myslieť ako každý rodič, že toto stvorenie je výnimočné, pretože o tom vás budú presviedčať všetci, ktorí s ním prídu do kontaktu. Neplatia preň žiadne pravidlá. Dajte si pozor, čo pred nimi hovoríte. Ich prenikavá logika a vnímavosť vás často môže dostať do trápnej situácie, keď sa spýtajú vašej kamarátky, prečo si dala urobiť plastiku nosa, alebo strýca, prečo podvádza v daňovom priznaní. Avšak maximálne do zrelého veku sa dostane do majstrovstiev sveta vo futbale, napíše muzikál, zahrá si vo filme, v televíznej reklame, vynájde stroj času, alebo sa ním pre iné zásluhy môžete pochváliť v Sieni slávy. Dovtedy hlavne chráňte seba, lebo inak vďaka schopnostiam svojho zázračného dieťaťa, ktoré nemožno zaškatuľkovať, s veľkou pravdepodobnosťou prídete o nervy. Výchova týchto „divov sveta“ je totiž obrovskou zodpovednosťou.

DIEŤA RYBY

Dieťa narodené v znamení Ryby sa do tohto sveta narodilo priamo z rozprávkovej krajiny. Ak mu pozorne pozriete do očí, uvidíte v nich odraz všetkých rozprávkových postavičiek, pozostatok mesiaca, hviezd, dokonca aj anjelských krídel na chrbátiku. To neznamená, že si tvrdohlavo nepresadí svoje ako Baran, alebo náročnosťou nepredbehne Leva. Môžete si však byť istí, že svojim očarujúcim správaním, zasnením, tajomnosťou a neskutočnou dušou večného dieťaťa aj v dospelom veku, mu všetko prepáčite. V školskom veku začne mať zvláštne sny, ktoré budú o to prekvapujúcejšie, že v nich reálne vystupujú príbuzní, ktorých nepozná a ktorí sa Vám zvyčajne krátko po tom, ozvú. Učitelia často nevedia toto dieťa zaradiť do žiadnej škatuľky, čo je pochopiteľné. Monotónny vzdelávací systém je ďaleko pozadu za múdrosťou Rýb. Dievčatá aj chlapci majú umelecké nadanie. Milujú knihy, hudbu aj tanec. Poézia ich očarúva. Je vhodné podporovať ich v tomto smere. Obľúbeným predmetom je materinská reč. Matematika môže byť spočiatku nezrozumiteľná, ale neskôr nájdu cestu aj k nej. Riadia sa vlastnými pravidlami a studený materialistický svet je pre ne krutý. Vyhľadávajú skôr spoločnosť dospelých, veľa vedia pochopiť, ale chladná pravda je pre nich neznesiteľná. Romantika, tolerancia, láskavosť a imaginácia je to, čo im pomáha rozvíjať sa. Nechajte priestor pre ich sny. Je to ich ochranný plášť proti ľadovému vetru reality. Ich zamestnanie musí mať dych slobody, individuality a inšpirácie. Určite nie obchod, alebo úrad. Veľa zo seba dávajú v učiteľských povolaniach a zdravotníctve. Ryby v oblasti zdravia ovplyvňujú chodidlá, chôdzu a lymfatický systém. Prospeje im, ak sa ich telo občas spotí pri športe, alebo pestujte v nich lásku k vode. Posilňujte ich obranyschopnosť prírodnými bylinnými prípravkami. Stereotyp a rutina sú pre drobca v tomto znamení úhlavným nepriateľom. Chce jesť, keď má hlad, spať, keď je unavené a hrať, keď sa mu to páči bez ohľadu na dennú, či nočnú hodinu. Nebude trucovať, ak ho budete nútiť jesť, hrať, spať, kedy vám to vyhovuje. Zvolí skôr únikový manéver, ktorý vás úplne zmätie. Najlepšie je prispôsobiť sa mu. Keďže svet fantázie je pre neho skutočnou potravou, zje kašičku, či iný pokrm v prípade, ak budete predstierať, že ste Peter Pan, Pirát z Karibiku, Perinbaba, Alica z Ríše divov, alebo iná rozprávková postavička. Treba byť presvedčivými s maskou a inými náležitosťami, a predstavivosť dotvorí svoje. Proste toto milé stvorenie vás naučí, že tikajúci kus kovu vôbec nie je pre život dôležitý. Podstatná je láska, pozornosť, ocenenie a to, aby ste mu verili, že za tú chvíľku súkromia, ktorú každá Ryba denne potrebuje, bolo chytať strieborné hviezdy na lietajúcom tanieri s mimozemšťanmi.

DIEŤA BARAN
Pokiaľ ste doteraz nevedeli, kto je hlavou vašej rodiny, narodením človiečika v znamení Barana to hneď zistíte. Ono totiž v rodine rozkazuje. Vonkajšiu krehkosť, alebo jemnocit neočakávajte od chlapcov ani od dievčatiek. Sú rovnako priamočiare a rázne v tom, čo im nechutí, nepáči sa. Ich hnev však nemá dlhé trvanie. Končí triumfálnym úsmevom skôr ako poriadne začal. Neznášajú podriadenosť, ani monotónnu činnosť, potrebujú skôr priestor na samostatné rozhodovanie. V hrách prichádzajú s novými nápadmi a presadzujú si ich. Vo vzťahu k súrodencom sa prejavujú veľmi štedro, čo sa týka hračiek, avšak iba dovtedy, ak niekto z nich nezraní ich city. Taký ohňostroj emócií ste ešte nezažili. Energická povaha Barana skrýva v sebe rozporné črty osobnosti. Tieto deti sú na jednej strane húževnaté, praktické, priebojné, ale vo svojom vnútri v úplne rovnakej miere naivné so živou predstavivosťou. Tieto deti rady dávajú najavo prítulnosť, úprimne prejavujú city. Fyzický vývoj prebieha u dieťaťa Barana akosi rýchlejšie, čo sa týka lezenia, sedenia, chodenia, ale aj dramatického rastu zúbkov často s vysokými horúčkami. Pretože nie je ľahké toto „živé striebro“ ustrážiť, často mu hrozia aj úrazy. Šťastlivo a pomerne rýchlo však prekoná všetky detské choroby. Domáce úlohy v školskom veku nie sú ich najobľúbenejšou činnosťou a ak im iné vzorné dieťa budete dávať za príklad, nepochodíte. Zázračnou stratégiou sa javí formulka : „Ja viem, že ty to nedokážeš, ale aj tak ťa mám rada.“ Nikto predsa nie je lepší ako Baran. A za týchto okolností ani nebudete vedieť, že vaše dieťa chodí do školy a jednotky sa len tak posypú. Nezávislosť a odchod z domu môže prísť skoro, je to súčasť získavania skúseností. Aj napriek tomu, že dieťa Baran má rado knihy, nemusí stráviť ďalšie štyri roky na vysokej škole. Má radšej prekonávanie svojráznych prekážok, prax namiesto teórie. Najvyhranenejšie sklony sa prejavujú v oblasti techniky, z umenia ich zaujíma divadlo, tanec, výtvarné umenie, umelecké remeslá, zo športu tie bojovné športy ako napríklad box. S disciplínou začnite čo najskôr. Baran, ktorý sa v skorej mladosti nenaučil pevným pravidlám, dostane v dospelosti tvrdé lekcie. Ako magnet priťahuje všetko zakázané a to tvrdohlavo opakovane bez snahy poučiť sa. No vyvarujte sa prikazovania. Ak dupnete nohou vy, ono dupne silnejšie. Nie je vhodné ho ignorovať, či nechať osamote, hneď vám to pripomenie svojim krikom a neskôr bubnovaním na všetko, čo sa dá. Nezabúdajte však, že navzdory trucu a tvrdosti diamantu, vo svojom mäkkom srdci sa často bojí, že nebude obľúbené, alebo milované. Poskytnite mu tiež dostatok ochrany a objatí, keď sa prídu vyžalovať s plačom, aby nemali dôvod na zlomené srdce.

DIEŤA BÝK
Deti narodené v Býkovi sú citovo vyrovnané, výnimočné silné a príjemné. Nenechajú sa vyviesť z miery, majú bezproblémovú veselú povahu a ich následné kroky sa dajú predvídať. Svojim správaním sa zdajú byť dospelejšie, schopnejšie a šikovnejšie a to už ako batoľatá. Samozrejme iba do tej doby, ak sa na ne nerozhodnete vyvíjať nátlak vo veci, ktorá im je proti srsti. Už veľmi skoro po narodení májovej ratolesti zistíte, že vám výnimočne jasne dáva najavo, čo chce a čo nie. Jeho rev, keď ho nútite k niečomu neobľúbenému, pripomína nič menej než explóziu a malé hebké telíčko sa mení na betón. Jediným východiskom pre rodičov z tejto situácie je láska. Nie sila. Sú totiž vnímavejšie na vonkajšie zmyslové podnety. Veľmi silne pôsobia na nich farby. Tak ako červená a oranžová dráždia, pastelové ružové, alebo modré majú upokojujúci účinok. Kreslenie je pre ne obľúbená forma sebavyjadrenia. Prospeje im, ak čím skôr začnú hrať na nejaký hudobný nástroj, alebo spievať, v mnohých sa totiž skrýva hudobný talent. Dávajú prednosť klasickej, či hudbe pre náročného poslucháča, pred moderným fidlikaním, alebo riekankami. Rovnako môžu svoju zdravú silu a odolnosť uplatniť v niektorom zo športov, ak prekonajú vrodenú pohodlnosť. Citlivými miestami na tele sú pre Býkov krk, mandle, čuch, chuť, tylo a ramená. Pravidelným prechladnutiam alebo angínam preto môžu podliehať častejšie. Prevenciou v tomto zmysle sa javí komunikácia o hlbokých pocitoch a aromaterapia. V škole sú metodickí, vstrebávajú učebnú látku pomaly, ale nikdy nezabudnú, čo sa naučili. Kvôli zmyslu pre spravodlivosť i dobrý úsudok bývajú vyberaní do čela záujmových skupín.
V povolaní inklinujú k profesiám, ktoré sú spojené s určitou zodpovednosťou, napríklad vo finančníctve, v správe zariadení, skladoch, osobných oddeleniach, knižniciach, bankách, peňažných ústavoch, umeleckých remeslách. Pamätajte, že Býk miluje dotyky, bozky, úsmev a láskavé objatia. Tie zlomia jeho tvrdošijnosť. Okrem tvrdohlavosti však jeho výchova prináša pre prítulnosť skôr potešenie. Otec nedokáže odolať žensky našpúleným ústočkám dievčatka, rovnako ako mama tichej povahe chlapčeka. Stane sa maznáčikom vašim a tiež ľudí, ktorým dôveruje rovnako ako vy. Vie sa slušne správať a ticho sa v kútiku hrať. Ak od neho chcete poslušnosť, potom mu okrem prejavov lásky všetko logicky vysvetlite. Vždy na nich platí zdravý rozum a obyčajná pravda. Ak sa im niečo zdá rozumné, urobia to, ale chcú vysvetlenie. Neurobia, čo im nedáva zmysel. Popis zmyslových pocitov, ktoré vzbudzujú určité predmety, majú jednoznačné pozitívnu odozvu. I napriek tomu, že vám v detstve spôsobia zaťatosťou mnoho starostí, milujú rodinu so všetkými, ktorí k nej patria. V dospelosti budú vedieť vytvoriť pre vás i vaše vnúčatá útulný domov a nikdy nezabudnú na vaše narodeniny. Naplňte ich oči a uši krásou a oni naplnia vaše srdce pokojom a mierom.

DIEŤA BLÍŽENCI

Deti narodené v znamení Blížencov sú od kolísky veľmi čulé, preto svojich rodičov od malička učia ostražitosti. Tieto uzlíčky radosti dlho nevydržia prišpendlené na jednom mieste a rýchlo sa učia hovoriť aj chodiť. Často sa dočkáte prekvapení, že ich môžete vidieť na dvoch miestach súčasne. Merkúrovská povaha Blížencov ich núti pátrať, skúmať, objavovať nové veci, takže na pevnú ohrádku rýchlo zabudnite. Zabezpečte im skôr dostatočne vzrušujúci svet rozmanitých hračiek a knižiek. Pohyby skôr pripomínajú poskakovanie ako chôdzu a s neposednosťou hodnej prívlastku „sto čertov“ dokážu robiť viacero vecí naraz. Ruky majú citlivé, pôsobivé a šikovné, čo ich predurčuje k hre na hudobné nástroje, alebo k povolaniam ako hodinár, alebo zubár. Obmedzovanie slobody a pohybu môže u nich vyústiť až do depresie. Znamenie Blížencov ovplyvňuje pľúca, priedušky, dych, paže a ruky, preto je vhodné v strave týchto detí obmedziť potraviny a nápoje, ktoré majú predpoklady zahlieniť organizmus. Odstránením potenciálnych alergénov, v ktorých sa drží prach alebo roztoče ich vyvarujete alergie. A hlavne doprajte im pravidelne dýchanie z plných pľúc na čerstvom vzduchu a množstvo slobody. Ich živá predstavivosť poukazuje, že žijú v zmiešanom svete fantázie a reality a nedokážu sa ubrániť prifarbovaniu skutočnosti. Zásadne ich neobviňujte z klamstva, aby vám neunikli do vlastného sveta fantázie. Skôr ich motivujte k tomu, aby si viedli denník, alebo svoj príbeh zakomponovali do slohovej práce, tak sa naučia rozlišovať realitu od snov. Učiteľov v škole prekvapujú talentom komunikácie pred tabuľou, alebo na papieri a rovnako talentom zručnosti pre mechanické veci. Ak si dokážu domáce úlohy robiť súčasne so zapnutou hudbou a televíziou, a známky v škole sú vynikajúce, dovoľte im to. Je pravdepodobné, že budú písať a kresliť oboma rukami. Je vhodné, ak ich čo najskôr zapíšete na vyučovanie cudzích jazykov. Budú totiž v budúcnosti veľa komunikovať a cestovať. Jedno dieťa narodené v Blížencoch vám radostí aj starostí poskytne za dvoch. Nie je pre nich prirodzená pomalosť, rozvážnosť, alebo trpezlivosť ako pre Kozorožca, preto to neočakávajte. Milujte ich zvedavosť, priateľskosť a dvojakosť osobnosti a oni vás neskôr prekvapia tým, že dokážu vyhrať recitačnú súťaž a zároveň opraviť pokazené veci. Ich cvičenie sa v rýchlych reflexoch vyžaduje množstvo záľub a koníčkov, pri ktorých pochopiteľne nemusia vydržať. Akceptujte to, iba si triedia, čo má pre nich do budúcnosti význam. Blíženci totiž akoby žili dva životy v jednom a musia úplne všetko, čo je k dispozícii vstrebať. Tieto deti vás po celý život udržia v neustálom pohybe a svojimi rozmanitými záujmami večne mladými.

DIEŤA RAK
V detstve ho veľmi ovplyvňuje mama, stará mama či iná ženská príbuzná. Prípadne je na nich dosť závislé. So súrodencami súperí o matkinu pozornosť a snaží sa ju upútať výnimočnými schopnosťami. Pokiaľ nezíska od nej láskavú pozornosť, nežné materinské bozky a láskyplné objatia vynikajúcimi známkami, uchyľuje sa k nezbednostiam, trucovaniu alebo sa uzatvorí do vlastného sveta fantázie. Rodičia a vychovávatelia by mali ochraňovať túto nevinnú dušičku, ktorá vyžaduje veľa citu a pozornosti, lebo prostredie v ktorom vyrastá do puberty, hrá v jeho živote dominantnú úlohu. Nielen jedlo a pohodlie pre neho znamená lásku a bezpečie, ale aj vyžaduje aj sústavnú nežnú starostlivosť. Prejavenú náklonnosť vracia stonásobne. Je závislé nielen na reakciách svojich rodičov, ale aj súrodencov. Vždy potrebuje mať pocit, že ho niekto vypočuje. V opačnom prípade si vytvorí neviditeľného priateľa, ktorý mu pomôže prekonať nepohodu. Neznesie kritiku, uťahovanie si alebo privádzanie do rozpakov. Chce, aby si ho v kolektíve rovesníkov niekto vzal pod ochranné krídla, lebo sa môže stať terčom útoku zo strany podaktorých detí. Ozajstných priateľov si vyberá opatrne. Tak ako lipne na svojich obľúbených veciach a hračkách, lipne iba na jednom najlepšom kamarátovi alebo kamarátke. Má obrovské pochopenie pre bolesť iných a keď si niekoho obľúbi, jeho obetavosť nepozná hraníc. Silne ho formuje pocit emocionálneho bezpečia. Nebojte sa vodiť ho za ruku ani pomáhať mu pri rozhodovaní. Nikdy nebude mať dosť vašej podpory. Dobrú radu a súhlas rodičov vyhľadáva asi vo všetkom, čo robí. Najskôr reaguje citom a až potom rozumovou argumentáciou, preto ho treba ubezpečovať, že je chcené a milované dieťa. Nemusíte ho rozmaznávať, ono znesie disciplínu, len ho objímajte, hladkajte a obskakujte. Nechcite mu zotrieť z očí rozprávkový poprašok, ani ho zmeniť, vylepšiť alebo preskupiť do pevnejšej hmoty. Bolo by to zbytočné, lebo vždy hľadí na život a svet cez ružové okuliare. Najzraniteľnejším miestom je trávenie, preto by jeho strava mala byť ľahká, vyvážená s malým podielom tukov. Vhodné je uprednostňovať veľa vlákniny, ovocia a zeleniny na úkor tmavého mäsa. V každom prípade však drobcovi zabezpečte život v harmónii a dbajte o psychickú pohodu počas podávania a konzumácie jedla. Jeho citlivá nervová sústava má silný vplyv na žalúdok, žlčník a pečeň. Často podlieha aj iracionálnym podnetom. Dobré rodinné zázemie, upokojujúce, naplnené nežnosťou je nevyhnutnosťou. Veľmi aktívne pomáha v domácnosti, na záhrade, v starostlivosti o chorého starého rodiča alebo mladšieho člena rodiny. Zarába si neskôr brigádami. V škole prejavuje určitú dávku individualizmu. Má rado vyučovacie predmety, ktoré podnecujú fantáziu, ale nemusíte očakávať výraznejšie problémy s učením. Keďže toto dieťa má rado domácnosť, jedlo a pohodlie, tak sa bude snažiť materiálne zabezpečiť prostredníctvom finančného poradenstva, reklamy a podpory predaja, práce v realitných kanceláriách, v bytovej a záhradnej architektúre, prostredníctvom stravovania v hoteloch, reštauráciách a jedálňach alebo zakotví v školstve a sociálnych službách. Nech ho však profesionálny život odveje kamkoľvek, láska je preň to motivujúce.

DIEŤA LEV

Už u najmenších Levíčat si všimnete, že majú akýsi druh kráľovského správania. Zašpinené od jedla sediac na svojom kráľovskom tróne, či už je ním detská stolička, alebo nočník, pôsobia ako „jeho veličenstvo princ, či princezná“. Za každých okolností si zachovávajú dôstojnosť a vo svojom „hrade“ si veľmi rýchlo omotajú mamičku, otecka, aj celé príbuzenstvo okolo prsta. Typické dieťa Lev je šťastné, hravé a veselé, ale iba keď je po jeho. Aj napriek tomu, že sa zdá byť nadmieru sebavedomé, nie je vhodné mu rozkazovať, lebo to na jeho duši nechá hlboké jazvy. Je dobré podporovať jeho prirodzenú vedúcu úlohu, pretože títo zrodenci rady komandujú iné deti. Veľmi rado vám dovolí vzdávať mu hold, rozplývať sa nad ním, aké je krásne, milé a šikovné a s blahosklonnosťou príjme vaše darčeky i lichôtky. Chlapci sa v detstve radi hrajú na vojakov a dievčatá na veľké dámy. Očakávajte, že sa budú obe pohlavia búriť proti podradným prácam ako umývanie podlahy, takže v rámci domácnosti pre nich skôr zvoľte dôstojnejšie a ušľachtilejšie povinnosti. Lev v oblasti zdravia ovplyvňuje srdce a krvný obeh. Pravidelná porcia ovocia a zeleniny pôsobí pozitívne na celkovú vitalitu. Dopĺňanie vitamínu C a trénovanie hrdého postoja s narovnanou chrbticou napomôže k celkovému zdraviu bez chorôb. Žiaci, či študenti Levy, keďže vyžadujú byť stredobodom pozornosti, vždy chcú zastupovať učiteľa a poučovať ostatných. Učia sa rýchlo, ale iba ak sa im chce. Donucovanie je v ich prípade stratou času. Funguje, ak opäť pošteklíte ich ego, aby boli najlepšími. Často však vďaka oslnivému neodolateľnému čaru dostávajú od vyučujúcich lepšie známky než si zaslúžia. Deti narodené v znamení Leva sa uplatnia v obchode, v politike, na úrade ako vedúci pracovníci. Majú nadanie na učiteľské povolania, v medicínskej oblasti inklinujú k chirurgii. Vyskytuje sa medzi nimi veľa umelcov a dievčatá nájdu uplatnenie v módnej oblasti. Ak ho budete chcieť kárať, tak veľmi jemne pred iným deťmi, lebo Lev veľmi prudko reaguje na útok na ich márnomyseľnosť zvlášť na verejnosti. Ak chcete zvládnuť Leviu pýchu, potom mu vštepujte zmysel pre spravodlivosť. Upozornite ho, že nie každé predvádzanie je vskutku dôstojné, čo funguje ako čarovné zaklínadlo. S disciplínou na neho choďte mierne, no nepretržite. Každé dieťa narodené v tomto znamení túži po moci a potlesku. A dlhodobú dominanciu znáša zvlášť ťažko. Pamätajte, že ani leva v klietke neskrotíte iba bičom, ale hlavne láskou a náklonnosťou. Toto dieťa bude aktívnejšie a viac riskovať. Často sa budú tieto obdobia striedať s chvíľami, kedy sa ani nepohne a urobí si z vás svoje služobníctvo. V týchto chvíľach mu dajte iba najavo, že malý ústupok, je to od vás iba priateľská služba. A ak chce byť rešpektované, je nutné rešpektovať aj práva druhých.

DIEŤA PANNA
Napriek bystrosti a čulosti sú deti narodené v znamení Panny miernejšie a pokojnejšie než deti narodené v iných znameniach. Vážnou, spoľahlivosťou a zároveň priateľskou povahou si získajú každého dospelého. Možno v nich nie je toľko priebojnosti ako v ostatných rovesníkoch, no sú obdivované pre obdivuhodný postreh a zmysel pre detail. Pomerne skoro začínajú rozprávať. V spoločnosti cudzích sú hanblivo zamĺknuté, ale medzi svojimi kamarátmi a rodinou štebotavé. Dieťa Panna sa správa zdržanlivo a trvá dlhší čas, než niekomu prejaví svoju náklonnosť. Jeho dobrota srdca je skrytá za triezvym a analytickým myslením. Vášne sú u týchto ratolestí striedme a umiernené. Keď si však niekoho obľúbia, vedia byť úprimné a zhovorčivé a ich slovám možno plne dôverovať. Sympatie a antipatie pre nich hrajú veľmi dôležitú úlohu. Pre srdcu ľudí blízkych robia v prípade potreby viac, ako dokážu zdôvodniť pred sebou. Túžia po jednoduchom, skromnom, poetickom a tichom šťastí v ústraní. Okrem zažívacích problémov a starostí s konzumáciou jedál väčšie zdravotné starosti netreba očakávať. Sú to deti málo telesne zdatné a treba, aby si zvyšovali svoju kondíciu cvičením. Vhodné sú loptové hry, turistika, alebo bicyklovanie. Od útleho veku si bez odvrávania upracú hračky v izbe. U učiteľov sú obľúbené, lebo si pravidelne plnia domáce školské povinnosti. Chlapci v škole nebudú mať starosti s matematikou, či technickými predmetmi a dievčatá skôr so slovenčinou a prírodnými vedami. Keďže Panny majú zmysel hlavne pre exaktné vedy, u veľmi málo z nich sa objaví hudobné nadanie. Strauss, čoby zrodenec tohto znamenia, je skôr výnimkou ako pravidlom. Ak chcete, aby vaše dieťa Panna navštevovalo krúžok, potom je správnou voľbou štúdium cudzích jazykov, či počítačový krúžok. Dievčatá majú rady pletenie a ručné prace. Tak ako sa mení príroda, mení sa aj nálada detí narodených v Panne, preto sú často považované za náladové, popudlivé a kritické. Ak teda vidíte, že vaše dieťa je zamračené, vyobjímajte ho, vystískajte, ubezpečte, že nech vyviedlo čokoľvek, vy ho milujete a hneď ako sa dopracujete k podstate a máte chuť vybuchnúť a nakričať naň, najskôr sa trikrát nadýchnite, zadržte, čo chcete povedať a spýtajte sa ho na jeho pocity. Výčitky nič neriešia. Panna totiž často býva nešťastná a lamentuje nad nedokonalosťou sveta a ona chce dokonalosť. Váš postoj by navalil iba väčší balvan na jej útle pliecka. Len láska a pochopenie starosti rozpustí. A ak sa spýta prečo je tomu tak a nie inak, odpoveď „lebo tak ta musí byť“ ju neuspokojí. Zalarmujte radšej všetkých príbuzných, známych, knižnice a dajte tomu stvoreniu odpoveď adekvátnu jej veku. Darček k narodeninám pre nich vyberajte podľa kritéria praktickosti. Toho, čo „súrme“ potrebuje, aby vám mohlo pomáhať. Len krása spojená s užitočnosťou je to, čo môže obdivovať.

DIEŤA VÁHY
To, čo je na dieťati narodenom v znamení Váhy nezabudnuteľné, je jeho výzor. Už v perinke vyzerá ako bacuľatá postavička z rozprávkovej knižky. Očarujúci úsmev, vyberané spôsoby, pokojné vyžarovanie nenechá nikoho na pochybách, že je to to najmilšie dieťa na svete. Obmäkčí aj to najtvrdšie srdce už len tým, že existuje. Problém nastane vo chvíli, keď už začne vnímať svet, rozmýšľať a okolie od neho bude očakávať schopnosť rozhodovať sa. A ako sa má ono rozhodovať? Potrebuje predsa čas na rozmyslenie, dospieť k výsledku v harmónii, a nie v zhone. Musí byť predsa spravodlivé voči každému kúsku jedla, ktoré zje, aby žiadne neoprávnene neuprednostnilo a tiež ku každému kúsku oblečenia, ktoré si dá na seba, aby sa nenahnevalo. Dodržiavať pravidlá a byť fér ku každému je ďalšia črta povahy. Je to súčasť cesty ako dospieť k harmonickej rovnováhe. Unáhlené súdy nie je štýl Váh. Od všetkých dospelých, či už rodičov alebo učiteľov, vyžaduje dieťa vo Váhach, aby s ním argumentačne udržali krok. Pokiaľ sú totiž presvedčené o pravde, pridajú sa na stranu ich nepriateľa. Váhy ovplyvňujú obličky, čistenie krvi a rovnováhu telesných tekutín. Po zdravotnej stránke je pre tieto ratolesti dôležité striedanie času aktivity a nečinnosti. Dostatok odpočinku na nazbieranie síl do ďalších hier. Veľa spánku im obnovuje energiu. Podobne ako dieťa narodené v Býkovi je mimoriadne vnímavé na rozdiely medzi peknými a krikľavo výraznými farbami, medzi príjemnou a hlučnou hudbou, fascinujúcou vôňou a zápachom.
Z jedla je pre neho treba urobiť príjemnú udalosť v príjemnom prostredí a nenarušovať mu súkromie. Umelecký talent je zrejmý a potrebuje len priestor, aby ho mohlo rozvíjať. Ak má chuť písať verše alebo prózu, povzbudzujte ho. Ak túži diskutovať, neschovávajte sa za povinnosti, raz z neho možno bude právnik či právnička. Ak budete tvrdiť, že toto neodolateľné stvorenie určite nerozmaznávate a ono nereaguje na vaše príkazy, klamete sami seba. Prvým pravidlom je rovnováha medzi pohladením a dodržiavaním pravidiel. Na druhú základnú zásadu ako rodičia určite nezabúdajte: Nikdy dieťaťu Váhy nedávajte možnosti na výber, lebo sa nerozhodne. Rozhodnite, čo, ako a prečo má jesť, obliecť si alebo urobiť. Pekne jednu vec po druhej a nesúrte ho. Vytvorte mu harmonické prostredie plné pohody a zoznámte ho so všetkými možnosťami riešenia, aby vás nepovažovalo za nespravodlivých. Nekričte na neho za jeho pomalosť, aby dieťa v dospelosti nadobudlo schopnosť rozhodovania v podstatných životných križovatkách. Doprajte mu dostatok pokoja, ticha, oddychu a priestoru na zvolenie si vlastného tempa k odvážnym činom.

DIEŤA ŠKORPIÓN

Už na prvý pohľad zistíte, že z tohto malého stvorenia narodeného v znamení Škorpióna vyžaruje sila a vôľa. Pripravte sa na to, že mu treba zabezpečiť veľkú a pevnú ohrádku na hranie a preferovať prísnu výchovu. Dajte pozor, aby ste tomuto dieťaťu okrem disciplíny poskytli aj veľa lásky a náklonnosti, vráti vám ju v nečakaných chvíľach. Tieto deti sú neskutočne verné tým, ktorých milujú. A milujú z celej duše. Vyvarujte sa teda rodinných svárov pri jedle, alebo pred spaním. Ak má viac súrodencov, určite preberie úlohu vodcu. Tieto deti sa radi od malička zúčastňujú bitiek, či slovných hádok s úmyslom vyhrať. A to nielen medzi deťmi, ale aj nad vami ako rodičom. Kompromis nie je ich silnou stránkou. Ak aj máte pocit, že malý Škorpiónik ustúpil, je to iba zdanie. Dieťa Škorpión rovnako miluje záhady, pretože mu dávajú priestor k skúmaniu a prenikaniu. S magickými schopnosťami Harryho Pottera si poradí nepochopiteľne aj s vašimi starosťami dospelých. Ponechajte im tiež ich malé tajomstvá. Vyčleňte dieťaťu zásuvku, alebo skrinku so zámkom a nikdy, naozaj nikdy bez jeho súhlasu, tam nenahliadnite. Deti narodené v znamení Škorpióna majú zázračnú schopnosť vydržať bolesť, preto ich pokojne môžete prihlásiť aj na tvrdšie športy ako napríklad karate, či hádzaná. Športová aktivita by mala byť vyvažovaná uspokojovaním zvedavosti. Rýchlo chápe teoretickú látku, ale aj napriek tomu zo Škorpiónov môžu byť najväčší záškoláci, lebo ich fascinuje všetko nedovolené. Ak má šťastie na múdrych učiteľov, učí sa rýchlo a dokonca preberá na seba aktivity v rámci školy, triedy, či krúžku a rozvíja ich v dospelosti v podobe zvolenej profesie. Netrápte sa, čo z neho bude, ak vyrastie. Ono to vie vďaka intuícii lepšie. Nesnažte sa mu vnútiť svoju predstavu. Má nevýslovný inštinkt. Zamyslite sa, ktorá vášeň, pre akú činnosť, ho pohlcuje? Jeho uplatnenie je v nadšení pre vec a možnosti byť vodcom. Škorpión je najmenej zrozumiteľný, najmenej chápaný a veľakrát v dôsledku neporozumenia okolia odsudzovaný. Túžba a cítenie sú preňho tak nevyhnutné, že radšej sa cíti zle, než aby necítil nič. To, čo je nutné im vštepovať je ohľaduplnosť k mladším a slabším, schopnosť uniesť porážku, úctu k autorite a odpustenie, ak mu, alebo jej, niekto ublíži. Pritom budete ohromení jeho iskrivým intelektom a magnetizmom osobnosti, neobyčajnou odvahou a čestnosťou. Je však veľmi dôležité, aby ste tieto vlastnosti rozvíjali a chránili pred pýchou. Vaša nervozita, alebo mäkkosť je živnou pôdou, aby vás dieťa nerešpektovalo. Ak mu niečo zakazujete, úprimne a pevne sa mu pozerajte hlboko do očí. Bude si vás vážiť ako rovnocenného súpera, aj keď nespočetne krát poruší vaše zákazy. Poučí sa iba z toho, o čom, či o kom si myslí, že je silnejšie ako on.

DIEŤA STRELEC
Dieťa narodené v znamení Strelca je veľmi slobodomyseľné, úprimné a zvedavé stvorenie. Tieto deti sú šťastní hraví malí klauni, ktorí sa smejú aj so slzami v očiach a svojim spôsobom nikdy nedospejú. S otvoreným a úprimným srdcom sa vydávajú napospas celému svetu. Od malička prejavujú svoju túžbu po kamarátstve. Tesný kontakt s ľuďmi ich uspokojuje. Aj ako bábätká skôr zaspia, keď počujú vravu iných ľudí, ako keď zostanú v izbe samotné. Komunikácia je soľou ich života. Strelcova zvedavosť je nekonečná. Deň začínajú, aj končia otázkami. Deti oboch pohlaví radi chodia do školy. Vďaka všestrannej inteligencii učenie je pre nich hrou. Čím pokrokovejší vzdelávací systém, tým spokojnejšími študentmi sa stávajú. Vždy ich potešíte, keď im ako darček podarujete cestopisnú, alebo dobrodružnú knižku. Pociťujú ustavičný hlad po tomto druhu literatúry. Sedavé hry neobľubujú, potrebujú pohyb a voľnosť. Najmä na čerstvom vzduchu a slnku. Telo Strelca potrebuje veľa kyslíka. Pozor, deti v tomto znamení bývajú fyzicky často neohrabané, preto majte po ruke vždy peroxid a náplasť. Najlepším liekom na bolesti tela a duše je turistika a k tomu patrí aj hra na gitaru, ktorej sa učia rýchlo, prípadne aj písanie textov piesní. Učte tiež svoje deti hospodárnosti. Strelci totiž míňajú peniaze, akoby to boli kúsky papiera, čo teda aj v podstate sú. A oni skôr túžia cítiť trávu pod bosými chodidlami, kvapky dažďa na tvári a kúpať si optimisticky svoje sny v slnečnom svetle, pokiaľ nie sú zrelé. Z toho dôvodu dávajú prednosť slobodným povolaniam pred pravidelným vysedávaním v kancelárii. Páči sa im spoznávať svet a pritom mať možnosť uplatniť svoj idealizmus. Často ich stretávame vo firmách pôsobiacich v zahraničí, v štátnej službe, v armáde, mierových zboroch, cestovných kanceláriách, vydavateľstvách, ako duchovných, či v práci s prírodou a zvieratami. Trénujte si svoje odpovede na ich zvedavé otázky od plienok. Lebo ak v nich nepresvedčíte solídnym vysvetlením na jednotku, máte smolu. Argumenty dospelých musia mať reálny podklad, aby pre nimi obstáli. A tiež musia vidieť, že si dokážu priznať chybu, keď sa zmýlili. Lož odhalia veľmi rýchlo. Ťažko budete hľadať slová až v období dospievania. Navyše v tomto období dievčatá aj chlapci majú vlastnú predstavu o tom, čo znamená „chovať sa ako dáma, či gentleman“. Milostné city sa prebúdzajú skoro a vy sa vyvarujte súdiť ich priateľov podľa vlastných meradiel. Dôvera mladým Strelcom sa vyplatí. Ak v nich veríte, nikdy vás nebudú podvádzať. Veľmi potrebujú, aby ste ich mali radi pre ich úprimnosť a to isté očakávajú od vás. Naučte ich, že si vás môžu vážiť pre čestnosť a toleranciu a vždy sa k vám domov z ďalekého dobrodružstva vrátia.