SPIEVAJÚCI SRDCOM

SPIEVAJÚCI SRDCOM

Začínal v dvoch hudobných formáciách – On the way a R.A.Y.S. Ako sólový spevák je na scéne od roku 2004. Po neúspechu zaujať vydavateľstvá sa rozhodol odcestovať do Anglicka, a neskôr do Izraela. Práve vďaka tomuto „výletu“ získal nielen bohaté skúsensoti v obore, ale aj toľko potrebné financie na kvalitného producenta. Po štyroch rokoch sa na Slovensko predsa vrátil kvôli speváckej súťaži, v ktorej videl príležitosť konečne sa zviditeľniť a presadiť. Do dnešného dňa nahral už tri albumy a jeho single sa dostali medzi najhranejšie v rebríčkoch.
V poslednom duete s Dominikou Mirgovou „Na pokraji síl“ si na pokraj svojich síl musela siahnuť najmä Dominika, a to doslova. Pri natáčaní klipu, ktorý bol inšpirovaný kultovým videom Nicka Cavea a Kylie Minoque, si obaja „užili“ niekoľkohodinový kúpeľ v studenej vode botanickej záhrady v Bratislave. Mladú speváčku navyše priškrtil had, ďobol krkavec a doštípali komáre.
Skladba „Čierny dážď“ má úžasné poslanie a patrí medzi najobľúbenejšie skladby na Slovensku už od svojho vzniku. Text piesne napísal Miro ako spoluautor počas povodní, kedy sa rozhodol pomôcť jednej z mnohých postihnutých rodín v núdzi. Vybral si rodinu štvorročnej Olívie, ktorá takto prišla o strechu nad hlavou.

O hudbe, úspechoch a hodnotách sme sa porozprávali s Mirom Jarošom.

Vo svojej biografii na domovskej stránke uvádzate, že už vo veku 12 rokov ste začali skladať svoje prvé texty a melódie. Viete si spomenúť na prvý alebo prvú z nich?
Jasné, volala sa Stačí malý úsmev (a ním zmeníš celý svet) a podarilo sa mi nahovoriť moju sestru, aby ju so mnou naspievala. Natočili sme si k nej aj domáci videoklip obohatený tancom.

V minulosti ste sa okrem hudby venovali aj modelingu a chvíľu ste si zahrali aj v izraelskom filme rolu slovenského cudzinca. V súčasnosti sa venujete tancu a moderovaniu. Natáčate klipy, realizujete koncerty, pomáhate iným. Máte vôbec chvíľu pre seba?
Už netancujem a moderujem len občasne. Prioritou sa pre mňa stala hudba. Baví ma posielať odkazy ľuďom cez pesničky. Keď relaxujem, tak pri počítači, zbieram diskografiu rodiny Jacksonovcov. Janet Jackson som urobil za osem rokov a mám úplne všetko – každý singel či nahrávku, ktorá vyšla kdekoľvek vo svete. Teraz som sa zameral na Michaela Jacksona, ten sa zháňa ľahšie. A niekedy tiež čítam, alebo pozerám seriály na DVD.

Vo Vašom debutovom albume „Exoterika“ cítiť nadšenie a radosť zo života. Spievate v ňom rôznymi jazykmi (hebrejsky, francúzsky, španielsky, anglicky aj africkým dialektom). Album je plný orientálnych vokálov a rytmov, čo pravdepodobne súvisí s eufóroiu z absolvovaného pobytu v Izraeli. Posledný z troch albumov sa však skôr nesie v smutnom, miestami dokonca tragickom duchu. Viete vysvetliť takýto tématický posun?
Prvý album je čisté šialenstvo, nahrával sa v Izraeli a nebolo naň veľa času. Mal som problémy s nosovou prepážkou, nemohol som dýchať. Je to na ňom dosť počuť. Napriek tomu som sa pri nahrávaní bavil a mal som ho rád. Išlo čisto o zábavu, tanec a spájanie kultúr, mapoval som svoje cesty po svete. Neskôr som si povedal, že už bolo zábavy dosť a treba sa hudbe seriózne venovať. Spievať o pocitoch, nebáť sa dať emócie na papier. Nový Jaroš začal mať v sebe odkaz, posolstvo. Vtedy som nahral prvý hit – Tlakovú níž. O pár rokov sme už posunkovali s nepočujúcimi na javisku. Cez hudbu sa dá veľa povedať. Z toho tretieho albumu nemám pocit, že je smutný. Sú na ňom aj veselé pesničky. Ak ho však porovnáme s Exoterikou, môže sa to zdať. Nové pesničky však majú v sebe niečo viac. Niečo nadčasové.

Duet „Na pokraji síl“ je inšpirovaný nielen klipom Where The Wild Roses Grow (Nich Cave & Kylie Minoque) ale aj obrazom Ofélie od Millaisa. Celý je však zahalený rúškom tajomstva – mŕtvola v jazere, rozbitá hlava, kameň v rukách vraha, živý had a krkavec. Poetický videoklip obsahuje viacero indícií a odkazov. Môžete nám odhaliť jeho záhadný príbeh? Alebo ho necháte na interpretácii každého z nás?
Keď vám prezradím, či som vrahom v klipe ja, príbeh bude dopovedaný. Páči sa mi tajomstvo, ktoré okolo seba má. Tak som to chcel, tak sa to podarilo, tak to necháme.

V mnohých rozhovoroch s Vami uvádzate, že sa ako hviezda necítite. Že úspech si chcete zaslúžiť. Myslíte, že počet Vašich fanúšikov a doterajšie aktivity, nie sú dostačujúcim dôkazom, kde na poli slovenského šoubiznisu sa v skutočnosti nachádzate?
Fanúšikovia pribúdajú, teším sa z toho. Hovorím si, je to super, keď mi ľudia rozumejú a stotožňujú sa s mojou tvorbou. Kde sa v merítku šoubiznisu nachádzam neviem presne. A keby som vedel, nič to nezmení na tom, že vždy pôjdem s plným nasadením. Chcem byť úspešný a na tom treba makať. Prácu, ktorú nevidieť, si nikto nevšimne.

Mnoho čitateliek zrejme zaujme aj nasledovná, nie veľmi taktická otázka. Od vzťahu s Katkou Koščovou sme u Vás nezaznamenali akýkoľvek zverejňovaný vzťah. Je to preto, že si žiadna Vaše srdce nezískala, alebo ju chcete chrániť pred médiami?
S Katkou sme si toho v médiách preskákali dosť. Klamstvá, dohady, zneužívanie – samé hlúposti. Vzťah je odvtedy pre mňa niečo „sväté“ čo patrí len dvom.

Máte svoj ženský idol?
Páči sa mi Natalie Imbruglia alebo Marcia Cross.

Ľudia majú rôzne idoly. Nemusia byť z oblasti, v ktorej sami pôsobia. Máte Vy nejaký osobnostný vzor? Človeka, ktorého názory naozaj rešpektujete?
Nemám idoly. Páči sa mi však ako sa Michael Jackson snažil liečiť svet. Využíval svoje známe meno na to, aby propagoval správne veci.

Myslíte si, že znamenie vo zverokruhu má vplyv na vlastnosti človeka a jeho správanie k okoliu? S ktorým znamením sa cítite najlepšie?
Ja som ryba, čiastočne ma to vystihuje. Viem byť však aj veľmi tvrdohlavý. S každým znamením vychádzam, vadí mi len kozorožec.

V čo veríte?
Naučil som sa veriť v seba.

Váš odkaz pre našich čitateľov?
Nech sa nevzdávajú svojich snov. Každý úspech potrebuje prekážky! A tí, čo skutočne veria snom nimi prejdú. Tomu verím.

Romanka Lettrichová

www.mirojaros.sk