Cesta k dokonalému trávniku alebo ako vybrať správnu kosačku

Cesta k dokonalému trávniku alebo ako vybrať správnu kosačku

Premýšľate nad nákupom novej záhradnej techniky vďaka ktorej si vyčarujete na záhrade dokonalý trávnik? Kosačku si človek nekupuje každý rok. Práve preto by ste si mali najskôr dobre rozmyslieť, aký model najviac vyhovuje vašim potrebám. Prečítajte si rady odborníka z Hornbachu, ktoré vám pomôžu s rozhodovaním. Na každý trávnik totiž existuje iná kosačka…

Kosačky na trávu delíme podľa typu na elektrické, benzínové, akumulátorové, robotické a traktory. Pri výbere zohráva dôležitú úlohu veľa faktorov. V prvom rade by ste si mali  odpovedať na to, koľko času budete môcť venovať údržbe trávniku, aký veľký trávnik máte a tiež koľko peňazí ste ochotní do kosačky investovať. Vďaka tomu sa môžete jednoduchšie rozhodnúť pre vhodný výrobok.

Nezabúdajte, že dôležitým kritériom pri výbere kosačky na trávu je šírka záberu. „ Existuje jednoduchý vzorec. Čím väčší má sekačka záber, tým kratší čas treba na kosenia. Širšie kosačky môžu sekať širšie pásy. Kosačky na trávu s väčšou šírkou záberu ponúkajú spravidla širšiu výbavu – napríklad pohon kolies, veľké záchytné koše ale tiež silnejšie motory,“ uvádza David Benda, odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbach.

Ktorá kosačka bude pre vás tá pravá?

Elektrické kosačky
Ide o klasiku v záhradnej technike, ktorú nájdete zaparkovanú v mnohých garážach alebo domčekoch na náradie. Prečo sú tak obľúbené? „Elektrické kosačky sú výhodné hlavne najmä, že sú ľahké, tiché, jednoducho ovládateľné a ekologické. Výkonovo ich vieme zaradiť medzi akumulátorové a benzínové kosačky. Sú ideálne pre stredne veľké trávniky bez väčšieho množstva stromov, krovín či kvetín – na takomto pozemku by vám mohol kábel trochu prekážať. Vysoko kvalitné modely si hravo poradia aj so sekaním vysokej trávy a veľkých plôch,“ hovorí David Benda ku kosačkám na elektrinu, ktoré sú populárnou voľbou medzi záhradkármi.

Benzínové kosačky
Hovorí sa im tiež siláci medzi kosačkami na trávu. Benzínom poháňané kosačky bývajú veľmi výkonné a hodia sa preto na veľké trávnikové plochy, ktoré sú zvyčajne väčšie ako 200 m2.. „Vďaka vysokému počtu otáčok je kosenie trávy skutočne efektívne a kvalitné. Naviac nie sú závislé od akumulátorových nabíjačiek či elektrických prípojok,“ hodnotí David Benda. Nevýhodou môže byť vyššia hlasitosť a váha. Sú ideálnou voľbou pre náročnejších záhradkárov, ktorí radi priložia ruku k dielu a majú radosť z dobre vykonanej práce. Výsledok vás určite nesklame.

Akumulátorové kosačky
Záhradné prístroje s akumulátorovým nabíjaním sú ľahké, tiché, bezdrôtové a jednoduché na ovládanie. Ako bonus sú navyše ekologickou voľbou. „Vďaka spôsobu napájania stačí počkať kým je batéria nabitá a môžete sa pustiť do kosenia. Vždy je možné mať v zálohe aj rezervnú batériu, ktorá sa hodí, ak sa vám aktuálne používaná batéria vybije. U akumulátorových kosačiek sa dá vo všeobecnosti dobre hodnotiť pomer ceny a výkonu. Osobne môžem odporučiť aku kosačky z rady for_q, ktoré sú svojím výkonom porovnateľné s benzínovými prístrojmi a medzi záhradkármi sú veľmi obľúbené,“ opisuje David Benda z Hornbachu.

Ako zaobchádzať s aku kosačkami aby bol výsledok čo najefektívnejší? „Aku kosačku neštartujte vo vysokej tráve. Lepšie je nechať ju nabehnúť mimo trávnika a vojsť s ňou do trávy na plný plyn. Taktiež ju nevypínajte pri otáčaní,“ odporúča David Benda a dodáva: „Neprechádzajte už po posekaných pásoch, koste vždy jeden pás vedľa druhého. Takto si stroj poradí lepšie s väčšou plochou na jedno nabitie. Berte do úvahy tiež stav trávnika, ktorý ovplyvňuje výkonnosť batérie. Jej kapacita sa znižuje s rastúcou záťažou motoru. To sa stáva predovšetkým pri kosení zarastenej a nepriepustnej plochy, do ktorej ťažko preniká voda, kyslík či hnojivo. V takom prípade odporúčam najskôr začať s vertikuláciou,“ radí David Benda.

Robotické kosačky
Zlepšováky v podobe robotických kosačiek sú vhodné pre tých, ktorí nemajú na údržbu trávnika dostatok času. Kosačka totiž spraví celú prácu za vás a to pri akomkoľvek počasí. Vďaka zabudovanej mulčovacej funkcii dokáže kosačka materiál zároveň likvidovať. Skosený materiál rozseká na menšie kúsky a rozmiestni na už pokosenú plochu – tým poskytuje pôde potrebné hnojivo. Ďalšou výhodou je jednoduchá obsluha. „ Plochu trávnika, ktorú chcete pokosiť označte vymedzovacím káblom a kosačku do nej vložte. Pri niektorých modeloch je možné nastavenie programov na celý týždeň,“ vysvetľuje David Benda.

Prístroje disponujú bezpečnostnými senzormi, ktoré ich udržujú dostatočne ďaleko od pevných predmetov. Taktiež reagujú na rôzne podnety ako napr. zdvihnutie, pri ktorom sa kosačka automaticky vypne. Niektoré modely sa dokážu dokonca samostatne vrátiť do nabíjacej stanice. Kosenie tak kompletne preberá do svojej réžie. Ak je však úprava trávnika vašim koníčkom a čas strávený kosením si užívate, radšej siahnite po elektrickej, benzínovej alebo aku kosačke.

Traktory a ridery
Vďaka záhradným traktorom a riderom budete raz dva hotoví aj s veľkými plochami. Oproti ostatným kosačkám sú však traktory výrazne drahšie. Na druhú stranu, vás však prekvapí univerzálne využitie. V zime k nim môžete napojiť napríklad snehovú radlicu, rotačnú kefu či prívesný posypový vozík. Lacnejším variantom sú záhradné ridery. „Vďaka menšej veľkosti a vyššej pohyblivosti sú zmysluplným riešením pri plochách od 600 m2.. Oproti záhradným traktorom sú však menej výkonné,“ upresňuje David Benda z Hornbachu. Pýtate sa, v čom spočíva rozdiel medzi traktorom a riderom? „Rozdiel sa týka umiestnenia motoru – pri rideroch sedí šofér nad motorom. Pri traktoroch sa pohonná jednotka nachádza pred ním,“ dodáva odborník Benda.

Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk