Využite čas v karanténe plnohodnotne a efektívne

Využite čas v karanténe plnohodnotne a efektívne

 

Čo s voľným časom, ktorý musíme tráviť doma? Tieto tipy na zaujímavé aktivity vám pomôžu využiť ho užitočne!


Hrozba ochorenia COVID-19 nás „uväznila“ v našich domovoch. Odrazu máme množstvo voľného času, zrejme toľko, ako nikdy predtým. Otázka znie – ako nepodľahnúť nude a stereotypu a využiť ho čo najproduktívnejšie? Efektívnym investovaním času si totiž udržíme psychickú rovnováhu a zároveň budeme mať zo seba dobrý pocit.

Jednou z možností je zamerať sa na domáce či online aktivity, na ktoré vám za bežných okolností nezostáva čas. Zrealizujte to, čo ste dlhodobo odkladali. Ponúkame inšpiráciu na niekoľko aktivít, ktorým súčasná karanténna situácia praje.

Vzdelávajte sa, škoľte sa
To, že trávite prevažnú časť dňa doma, neznamená, že musíte profesijne upadať. Naopak! Využite moderné technológie a pomocou online kurzov sa zamerajte na vzdelávacie programy, ktorými sa vo svojom odvetví zdokonalíte. Súčasná situácia otvára možnosti, ako sa online dovzdelať, a to dokonca so záverečným absolventským certifikátom. Príkladom je freecodecamp.org, kde nájdete až 450 kurzov z najlepších univerzít sveta. Iným príkladom je platforma masterclass.com, v ktorej sa spojili najúspešnejší lídri z rôznych biznis odvetví, aby ľuďom radili, ako dosiahnuť profesijný úspech.

Vyberte sa za kultúrou – virtuálne
Chýbajú vám kultúrne zážitky? Prežite ich virtuálne. Napríklad mnohé svetové múzeá vytvorili pre verejnosť virtuálne prehliadky, ktoré sú často celkom zadarmo. Ak ste doposiaľ nenavštívili parížsky Louvre, teraz máte jedinečnú príležitosť: louvre.fr/en/visites-en-ligne#tabs. Rovnako tak si môžete pozrieť preslávené newyorské Metropolitné múzeum priamo z pohodlia domova: youvisit.com/tour/themet. Ak túžite po iných kultúrnych zážitkoch, stránka artsandculture.google.com zoskupuje stovky múzeí a galérií z celého sveta, ktoré môžete navštíviť aj v čase korona karantény. Samozrejme, virtuálne.

Prebuďte v sebe domáceho majstra
Viac netreba odkladať ani opravy vnútri či v okolí domu, ktorým sa človek doteraz oblúkom vyhýbal. Skúste dať do poriadku nefunkčný spotrebič, poškodený nábytok alebo bytový doplnok. Prebuďte v sebe domáceho majstra alebo sa rovno pustite do stavebných úprav. Ak treba v domácnosti niečo obnoviť, vybudovať či zrenovovať, kedy inokedy, ak nie teraz?! Pustite sa do opravy chodníka, balkóna, terasy, pivnice alebo rovno fasády či strechy. Vďaka veľkej stavebnej lotérii máte teraz dokonca možnosť vyhrať stavebný materiál. Stačí zaregistrovať svoj domáci projekt na stránke sikasutaz.sk.

Spravte si poriadok vo veciach
Triedenie a upratovanie šatníkov, skríň, ale i pivníc, garáží či podkrovia nie je snáď obľúbenou činnosťou nikoho z nás. Celoročne a najmä dlhoročne sa tomu vyhýbame. Nastal však čas postaviť sa problému čelom a nastoliť si doma poriadok všade tam, kde nie je. Vytrieďte šatstvo, ktoré už nenosíte, a venujte ho tým, ktorí ho ešte zužitkujú. Rovnako tak nadbytočné predmety dennej potreby. Venujte ich na charitu alebo jednoducho zrecyklujte. Spravte si poriadok v knižnici, v počítači, na pracovnom stole. Urobte poriadok aj v uskladnených autodoplnkoch a príslušenstve. Vyhoďte nepotrebné, online zakúpte chýbajúce.

Starosti s autom vyriešite online
V súčasnosti síce sedíme doma, no to nebude trvať večne a čochvíľa budeme opäť cestovať za prácou. Odborníci sa zhodujú, že financií budú mať ľudia menej, a tak sa začnú aj pri výbere nového vozidla obzerať po jazdených kusoch. Podľa štatistík tvorili doposiaľ polovicu kupovaných áut jazdenky a tento pomer ešte narastie. Aj pri výhodnej investícii sa však treba mať na pozore! Auto si pred kúpou z druhej ruky určite overte. Zvládnete to jednoducho aj z pohodlia domova. Vďaka stránke Asociácie overovateľov vozidiel aov.sk zistíte, či boli na jazdenke stáčané kilometre, či a kde bolo v minulosti auto nabúrané, či nie je kradnuté, či naň nie je uvalená exekúcia alebo iná ťarcha a všetky ostatné zásadné informácie. Vďaka nim predídete možnej finančnej ujme.

Učte sa nové veci
Vždy ste sa chceli naučiť hrať poriadne na gitare či inom hudobnom nástroji, ktorý leží zaprášený za skriňou? Teraz máte príležitosť.

Alebo ste sa chceli zdokonaliť vo varení, no nedostatok času a energie vám to neumožňovali? Už sa viac v kuchyni nemusíte naháňať. Zdokonaľujte sa v špecialitách, ktoré sú možno o čosi náročnejšie na prípravu, no o to chutnejšia bude ich konzumácia, keď sa vám vydaria. Otvorte si jeden z množstva online kulinárskych kurzov pod vedením svetových šéfkuchárov a do pár týždňov je z vás kuchynský master šéf.

To isté platí aj o cvičení, ktorému ste dosiaľ veľa šancí nedávali. Na cvičenie nepotrebujete nič iné než pevnú vôľu. Na sociálnych sieťach nájdete množstvo free videí práve na domáce precvičovanie.