Príprava chaty na novú sezónu

Príprava chaty na novú sezónu

V prípade, že ste chatu na jeseň poriadne zazimovali, bude jej návrat do užívateľského stavu jednoduchší. Pokiaľ ste však zimnej údržbe nevenovali dostatok pozornosti, čakajú vás pravdepodobne menšie aj väčšie opravy. Dôležitá je nielen kontrola viditeľných porúch, ale aj tých skrytých. Nechajte sa inšpirovať radami odborníkov z Hornbachu, pomocou ktorých môžete predĺžiť životnosť chaty bez nákladných úprav.

Či máte chatu drevenú alebo murovanú, fyzikálne zákony fungujú rovnako. „Ako prvé odporúčam skontrolovať stav okien, dverí a strechy. Pozornosť venujte komínu a kozubu. V prípade, že kúrite drevom, by ste mali aspoň jedenkrát ročne zavolať na kontrolu kominára. Predídete tak vzniku sadzí. Revízia komínu sa oplatí aj kvôli dlhšej životnosti komína a vyššej účinnosti kúrenia,“ radí Marcela Bínová, odborníčka z oddelenia vykurovania v projektových marketoch Hornbach.

Nezabudnite na strechu
Vplyvom počasia sa mohla poškodiť strecha a aj odtoky, preto je potrebné venovať im dostatok pozornosti. Po veternej zime a snehovej nádielke je potrebné okrem strechy a komína skontrolovať odvetrávacie tvarovky a hromozvod. Získate tak predstavu o tom, ktoré miesta je potrebné opäť zatmeliť, aby vám nenatieklo do izolácie obytného podkrovia. Skontrolujte tiež, či nie sú upchaté otvory. V prípade, že sa vaša chata nachádza v blízkosti vozovky, pozornosť venujte aj slanej vode z posypov ciest. Tá totiž pri kryštalizácii zvyšuje objem a jej pôsobením môže začať opadávať omietka.

Skontrolujte studňu a pitnosť vody
V prípade, že máte vlastnú studňu, mali by ste ju skontrolovať aspoň dvakrát ročne. Počas prvej návštevy chaty preverte prípadné poškodenia. Nezabudnite si nechať posúdiť kvalitu vody. „Keď sa chcete uistiť o pitnosti vody, odoberte vzorky a nechajte ich analyzovať hygienikmi. V prípade, ak zistíte prítomnosť škodlivých látok, je potrebné vykonať kompletnú dezinfekciu vody a počkať, kým nebude znovu pitná,“ radí Marcela Bínová z Hornbachu. Skôr než zapnete vodu, ktorá bola behom zima vypnutá, skontrolujte trubky kvôli prípadnému poškodeniu mrazom. Vyčistite aj odpad a sifóny zabezpečené proti zamrznutiu pomocou soli.

Spevnite svah
V prípade svahovitej záhrady v kombinácii so sypkou pôdou či nestabilným podložím sa môže ľahko stať, že topiaci sa ľad a sneh so sebou odnesie aj časť zeminy. Takýto zráz či kopček, ktorý je súčasťou záhrady, je vhodné spevniť. „Na spevnenie svahu sú potrebné vhodné základy. Pre zabránenie následnému zosuvu zeminy pokryte násyp doskami. Na ne zhutnite do výšky 20 cm mrazuvzdornú vrstvu a zalejte ju vrstvou zavlhnutého betónu s hrúbkou 10 cm. Ak plánujete vyšší múr, na mrazuvzdornú vrstvu nalejte aspoň 20 cm betónu. Betón lejte tak, aby bol minimálne 10-15 cm pod povrchom zeme,“ radí Richard Klička, odborník z oddelenia stavebnín v projektových marketoch Hornbach.

Do vliateho betónu uložte tvárnice tak, aby najspodnejší rad tvárnic bol aspoň do polovice ukotvený v zemi. „Najspodnejší rad tvárnic vysypte štrkom do 1/3 výšky. Je to nutné pre zabránenie škôd spôsobených mrazom,“ dodáva R. Klička. Zvyšok vnútra trávnic zasypte zeminou. Pre ďalší rad tvárnic urobte zásyp z mrazuvzdorného materiálu a zhutnite ho. Položte ďalší rad tvárnic a postup opakujte, až kým tvárnicový múr na spevnenie svahu nie je hotový. Na záver vysypte zvyšné miesto zeminou a vysaďte rastliny.

 Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk.

Pridajte sa k nám na Facebookuhttps://www.facebook.com/HornbachSK