Európu napája energia z jadra. Aká je budúcnosť elektrární?

Európu napája energia z jadra. Aká je budúcnosť elektrární?

Najviac energie v Európe sa vyrobilo z jadra: Atómky tu budú minimálne ďalšie polstoročie, tvrdí odborník

Aktivisti, neziskové organizácie, ale aj politici čoraz viac riešia hrozbu globálneho otepľovania a uhlíkovú stopu, ktorú ako spoločnosť zanechávame. Medzi najväčších znečisťovateľov životného prostredia patria nepochybne elektrárne, ktoré pri výrobe energie produkujú aj množstvo nežiaducich látok. Pred ľudstvom preto stojí veľká otázka, ako vyrobiť dostatok energie a zároveň znižovať emisie.

Najviac energie v Európe pochádza z jadra
EÚ sa dlhodobo snaží vyvíjať tlak na redukovanie negatívneho ľudského vplyvu na životné prostredie. Táto snaha sa odráža aj na európskej produkcii energie.
Na základe analýz tretieho štvrťroku v EÚ, ktoré vypracovala analytická spoločnosť EnAppSys, je zrejmé, že výroba a význam jadrovej energie nie sú na ústupe. Práve naopak.
Analýza ukazuje, že najviac elektriny pochádzalo práve z jadrových elektrární, a to 28,7 %. Až potom nasledoval plyn (20,5 %) a uhlie (14,6%). Štvrtá priečka patrila vodným elektrárňam (14,3 %).
Pri porovnaní s meraním spred roka môžeme sledovať nárast elektriny vyrobenej z plynu oproti uhliu, prvenstvo si drží jadrová energia.

Aká je perspektíva jadrovej energie?
Napriek súpereniu uhlia a plynu, kde vieme ľahko rozlíšiť ekologickejší variant a dosah na životné prostredie, jadrové elektrárne sa neohrozene držia v popredí. Nespornou výhodou energie z jadra totiž je, že nezaťažuje životné prostredie vypúšťaním produktov spaľovania fosílnych palív. Okrem toho majú jadrové elektrárne dlhú životnosť, vyprodukovaná energia je v porovnaní s ostatnými typmi lacnejšia a vytvára pomerne malé objemy odpadu. Jadro má, zdá sa, aj pri pohľade do budúcnosti najväčšiu perspektívu, pretože výskum v tejto oblasti neustále prebieha. Ide najmä o predlžovanie ich životnosti prostredníctvom modernizácie už existujúcich technológií a bezpečnostných systémov. „Aktivity v oblasti prevádzky a modernizácie existujúcich zdrojov budú pretrvávať minimálne nasledujúce polstoročie,“ potvrdzuje Zoltán Lovász, riaditeľ spoločnosti PPA ENERGO, s. r. o., ktorá patrí do skupiny spoločností PPA CONTROLL, a. s.

Pofukušimské opatrenia
Odporcovia jadrových elektrární argumentujú otázkou bezpečnosti – najmä po tom, čo svetom otriasla havária v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima. Práve pre prípady ako Fukušima či Černobyľ je téma bezpečnosti aj medzi odborníkmi mimoriadne diskutovaná.
Pravda je, že krátko po fukušimskej havárii sprísnili európske štáty legislatívu na technické opatrenia, ktoré je potrebné pred spustením reaktora vykonať. Zoltán Lovász podčiarkuje mimoriadne prísne nároky na odbornosť a profesionalitu, ktoré sa kladú pri budovaní akýchkoľvek nových jadrových zdrojov. „Okrem toho, že rôzne snímače a prevodníky musia mať certifikáciu na použitie v jadrovej energetike, musia často spĺňať aj špecifické požiadavky tej-ktorej jadrovej elektrárne,“ vysvetľuje odborník z PPA ENERGO. Každé zariadenie teda musí prejsť kvalifikáciou na to, aby vyhovovalo použitiu v danej jadrovej elektrárni a v konkrétnej aplikácii.

Nemci reaktory odstavujú, Francúzi napredujú
V roku 2011 vyhlásil nemecký minister životného prostredia, že krajina úplne opustí jadrovú energetiku a do roku 2022 zatvorí všetky svoje jadrové elektrárne. Kým vo svojej snahe Nemci pokračujú, iné európske krajiny sa vydávajú opačným smerom. Francúzsko má ťažisko svojej energetiky postavené na jadrových zdrojoch. „Nemecký prístup by v prípade tejto druhej najsilnejšej európskej ekonomiky ani nebol možný,“ vysvetľuje Z. Lovász.
Práve vo Francúzsku momentálne 35 európskych krajín spolupracuje na stavbe najväčšieho fúzneho reaktora na svete. Reaktor je navrhnutý tak, aby preukázal uskutočniteľnosť jadrovej fúzie ako veľkého a bezuhlíkového zdroja energie, založeného na tom istom princípe, ktorý poháňa naše slnko a hviezdy. Na projekte ITER sa vďaka zastúpeniu PPA CONTROLL a jej dcére PPA ENERGO, podieľajú aj slovenskí odborníci.