Tipy na udržanie čistoty vo vašom jazierku

Tipy na udržanie čistoty vo vašom jazierku

Krásny dom a príjemná atmosféra v ňom je na nezaplatenie. K spokojnosti a pohodliu ale potrebujeme aj priestory exteriéru, o ktorých krásu sa musíme pravidelne starať tiež. K jednej z najviac diskutovaných tém v súčasnosti patrí stav jazierka na záhrade.

Väčšina záhradkárov si uvedomuje dôležitosť kvalitnej vody v rybníku, ktorá je základom celého úspechu. Najviac problémové sú v tomto smere asi nevzhľadné zelené riasy, ktorých odstránenie môže byť pre laikov náročné.

Ako odstrániť zelené riasy?
Moderná doba prináša so sebou veľa nových možností. To znamená, že jazierko môžete zbaviť zelených rias so špeciálnym prostriedkom Attack, Kata alebo Super Pond, ktoré vďaka svojmu zloženiu a vlastnostiam uvoľňujú pri kontakte s riasou alebo odumretým lístím kyslík.

Riasy potom môžete odstrániť aj mechanicky a vaše jazierko bude dokonalé. Pomocou sieťok alebo kvalitných vysávačov, ktoré sú na to určené, to pôjde ľahko!

Starajte sa o zdravú populáciu
Máte v jazierku ryby? Ak ich je viac ako 10 kusov na každých 100 litrov vody, váš rybník je pravdepodobne nadmerne obývaný. Nadmerný odpad z rýb môže potom spôsobiť nerovnováhu v o  vode. Skúste množstvo tejto živej populácie v rybníku a jazierku eliminovať.

Neprekrmujte
Keď kŕmite ryby viac, ako môžu zjesť, nespracované jedlo je ponechané na rozpad v rybníku. Preto si dávajte pozor, aby ste svoje ryby nekŕmili viac ako raz za deň, a nedávali im nič viac, ako môžu skonzumovať za 2 až 3 minúty.

Všetok prebytočný pokrm radšej odstráňte, pretože kvalita vody a podmienky na život sa potom v jazierku znižujú a vy budete na prečistenie potrebovať pomocné baktérie do jazierka.

Postarajte sa o správnu rovnováhu rastlín
Na vrchole sezóny by ste nemali mať viac ako 40 % až 60 % plochy vášho rybníka pokrytý  rastlinami. Príliš veľa rastlín môže spôsobiť nedostatok kyslíka v dôsledku fotosyntetického procesu, pri ktorom rastliny prijímajú kyslík a uvoľňujú oxid uhličitý.

Príliš veľa rastlín nedovolí vyniknúť ani vašej krásnej exteriérovej dlažbe, ktorú ste na svojej záhrade pred pár mesiacmi položili. Takže smelo do čistenia a krásnej záhrady.