Ako byť lepším susedom? Zaujímavé spôsoby zvukotesnej izolácie

Ako byť lepším susedom? Zaujímavé spôsoby zvukotesnej izolácie

Niekomu vyhovuje rodinný dom a krásna záhrada, no inému sa viac páči ruch veľkomesta a pohodlné bývanie v centre diania, kde máte postarané takmer o všetko. Radosť z bývania v bytovom dome sa ale môže premeniť na hororový scenár, ak sa vo vašom okolí nachádzajú hluční susedia, s ktorými si neviete poradiť.

Alebo sa možno naopak nechcete moc obmedzovať vy a milujete tóny veselej hudby, no susedia sa s tým už stotožňujú inak. Toto všetko sa dá ale veľmi jednoducho vyriešiť a my vieme ako?!

Nižší okolitý hluk
Zvážte, kde a ktoré zariadenia spôsobujú vo vašom sídle najväčší hluk. Každé malé elektronické zariadenie a spotrebič môže prispieť k súčtu okolitého hluku v domácnosti: od vírenia počítača a ventilátorov káblovej skrinky, až po klimatizáciu, ohrievač vody a chladničku, ktorá je po celý deň v prevádzke, aby sme mali na tanieri vždy všetko čerstvé. Nie sú to presne tie zvuky, ktoré obťažujú vašich susedov, ale prispievajú k celkovej hladine hluku vo vašom byte.

V rámci plánovanej rekonštrukcie bytu vymeňte niektoré z tých najhlučnejších spotrebičov za nové a bude to iné a lepšie!

Pozor na práčku
Dva z najhlasnejších spotrebičov v domácnosti sú práčovňa a sušička. Aj napriek ich neustálym inováciám sú predsa len stále hlučné a na priestore niekoľko málo metrov štvorcových môžu spôsobovať hluk a vibrácie, čo môže susedom pod alebo nad vami v noci o 23tej hodine už asi prekážať.

Ak máte uzavretú kúpeľňu a malý rozpočet, pridajte pri rekonštrukcii do svojich stien univerzálnu kročajovú  izoláciu, ktorá vám mnohé zvuky pomôže odstrániť.

Ak nemôžete alebo nechcete zrekonštruovať všetky steny, zvážte pridanie zvukovo-absorpčného materiálu, aby sa hluk trochu zmenšil. Dobrá akustická pena vo forme obloženia môže pomôcť tlmiť zvuky o niekoľko decibelov.

Akustická pena a kročajová izolácia je naozaj kvalitné riešenie, ktoré vás nepripraví o všetky úspory, zbytočne nezmenší obytnú plochu celého priestoru a postará sa o maximálny komfort.