Každoročne na Slovensku pribudne až 11 tisíc astmatikov

Každoročne na Slovensku pribudne až 11 tisíc astmatikov

Kašeľ, tlak na hrudi, únava a dýchavičnosť – to sú príznaky, s ktorými bojuje už viac ako 325 tisíc Slovákov, ktorí trpia astmou, teda chronickým alergickým zápalom prieduškovej sliznice. Podľa odborníkov navyše počet chorých stále stúpa. Zvýšená vlhkosť, ale aj zhoršená kvalita vzduchu vo vnútornom prostredí prispieva ku každoročnému nárastu ľudí s týmto ochorením.

Celosvetovo už s astmou bojuje viac ako 300 miliónov ľudí. Globálna iniciatíva pre astmu každoročne vyhlasuje Svetový deň astmy. Tento rok pripadol práve na dnes – utorok 7. mája.

Pobyt vo vlhkých a plesnivých budovách zvyšuje riziko vzniku astmy až o 40 %
V porovnaní s predchádzajúcimi generáciami, tá súčasná trávi v interiéri až 90 % svojho času. To nepochybne prispieva k nárastu nielen alergických ochorení, ale aj astmy. K znečisteniu vnútorného prostredia prispievajú každodenné činnosti v domácnosti, ale aj rôzne toxické látky, ktoré obsahujú čistiace prostriedky či stavebné materiály. Podľa štúdie Indoor Generation, až 77 % opýtaných ľudí ani len netuší, že vzduch v interiéri môže byť v skutočnosti znečistený až päťkrát viac ako vonku.

Nepodceňujte príznaky
Odborníci sa snažia poukázať na príznaky, ktoré môžu človeka na vznik astmy upozorniť. Mnoho ľudí totiž svoje ťažkosti podceňuje a nekonzultuje ich s lekárom. „Astma sa typicky prejavuje suchým kašľom v noci alebo po telesnej záťaži, prípadne kašľom pretrvávajúcim dlhšie aj po odznení respiračnej infekcie. Hlavnými príznakmi sú ale ťažkosti s dýchaním alebo dokonca piskot pri dýchaní vyskytujúci sa predovšetkým mimo akútnej respiračnej infekcie,“ popísal prejavy choroby riaditeľ Českej iniciatívy proti astme profesor MUDr. Petr Pohunek, Csc zo skupiny Detskej pneumológie Pediatrickej kliniky 2. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej a Fakultnej nemocnice Motol.

Jednoduchý krok ku zdraviu
Podľa neho je takmer nemožné vzniku astmy úplne predísť. „Vzniká na podklade genetickej predispozície v spojení s radom ďalších faktorov,“ upozornil profesor Pohunek. Riziko vzniku astmy však zvyšuje tiež pobyt vo vlhkom prostredí s výskytom plesní. „Zo štúdie prevedenej naprieč Európou vyplynulo, že 2,2 milióna Európanov trpí astmou kvôli pobytu vo vlhkých či plesnivých budovách. Vlhkosť môže privolať tiež alergické reakcie. Existuje len jedno skutočne účinné a dlhodobé riešenie, ako sa postaviť dôsledkom nezdravého vnútorného prostredia – vetrať a vymeniť znečistený vzduch v interiéri čerstvým vzduchom. Aj napriek tomu šesť z desiatich domácností dostatočne nevetrá,“ dopĺňa hlavná architektka spoločnosti VELUX Klára Bukolská.

Poukázala pritom na existenciu technológie, ktorá dokáže regulovať zdravé vnútorné prostredie sama. Senzory vo vnútri miestností sledujú hodnoty vlhkosti, CO2 a podobne a prispôsobujú tomu vetranie, ale aj tienenie. Systém VELUX ACTIVE sám otvára strešné okná, keď je potrebné vyvetrať, ale aj ich zatvorí pred blížiacou sa búrkou. Taktiež pomocou zatiahnutia rolety dokáže zabrániť prehrievaniu interiéru.

Správny a dostatočný režim vetrania je dôležitý aj vo chvíli, keď sa už astma naplno prejaví. Kľúčové je, aby pacient svoju chorobu riešil s lekárom, ktorý zaháji dlhodobú preventívnu protizápalovú liečbu. V prípade, že pacient liečbu dodržuje, nemusí sa báť závažnejších komplikácií.
www.velux.sk/indoorgeneration