Cereálna zmes sa nemusí iba piť!

Cereálna zmes sa nemusí iba piť!

Ranná káva patrí k rituálom väčšiny ľudí. Bez šálky tejto horúcej vzpruhy si svoj začiatok dňa už nevieme ani predstaviť. Nie každý však môže alebo chce piť klasickú kávu. Vynikajúcou náhradou bez kofeínu je cereálna zmes, ktorá má navyše veľa pozitívnych účinkov na naše telo. Vedeli ste však, že využiť sa dá nielen na pitie?

Cereálna zmes je zdravá pre náš organizmus. Je vhodná pre tehotné aj dojčiace ženy a dokonca aj pre deti od troch rokov. „Klasická káva s obsahom kofeínu sa neodporúča pri niektorých zdravotných ťažkostiach, ako je vysoký krvný tlak, tráviace problémy či zvýšená funkcia štítnej žľazy,” vysvetľuje výživová poradkyňa Mgr. Zuzana Macková z pohybovo-regeneračného centra.
Vychutnať si cereálnu zmes, ktorá sa skladá z rôznych druhov obilnín, čakanky a cukrovej repy, nie je problém ani večer. Nehrozí totiž, že budete pozerať do stropu do tretej ráno ako pri kofeínových nápojoch. Cereálna zmes navyše obsahuje dôležité živiny pre telo, pričom báť sa netreba žiadnych konzervačných a umelých látok, keďže ide o stopercentne prírodný výrobok. V obľube ju majú najmä milovníci zdravého stravovania pre jej vysoký obsah vlákniny. Využiť sa však dá aj inak ako len v podobe nápoja. Ako?

1. Klasická zalievaná cereálna zmes
Dopriať si po raňajkách či obede šálku horúceho cereálneho nápoja je na nezaplatenie. Je to taký malý rituál, pri ktorom si posedíme s rodinou či s kolegami z práce a v pohode si vychutnáme svoj lahodný nápoj. Počas slnečných letných dní môžeme horúci variant nahradiť studeným, pridať kocky ľadu či zmrzlinu a perfektné osvieženie, ktoré ocenia aj hostia, je na svete.

2. Ako prímes do cesta na muffiny
Pozná to každý. Keď sa ohlási nečakaná návšteva, nejedna hostiteľka sa chytá za hlavu a panikári, či má doma všetko potrebné na prípravu malého občerstvenia. Netreba sa zbytočne stresovať. Cereálnu zmes možno pridať napríklad aj do cesta na muffiny. Nielenže tak vyčarujete úplne novú chuť, ale aj pohostenie bude pripravené pomerne rýchlo a jednoducho. Stačí vám na to múka, cereálna zmes, prášok do pečiva, vajcia, banán a zmes sušeného ovocia či semien.

3. Nanuky
Aj lahodná zmrzlina či nanuky sa dajú bez problémov pripraviť doma pomocou rozpustnej cereálnej zmesi INKA. Stačí na to vanilkový krém, práškový cukor, voda a rozpustná cereálna zmes. Krém zmiešajte s cukrom podľa vlastnej chuti, nechajte zachladiť a následne nádobu na nanuky dolejte vychladeným cereálnym nápojom. Po 50 až 60 minútach je pochúťka hotová a vy môžete začať maškrtiť. Okrem toho, že zaženiete chuť na sladké, si doprajete aj dávku zdravej vlákniny.

4. Raňajky inak, ale stále zdravo
Cereálnu zmes INKA môžete zakomponovať aj do raňajok a vytvoriť si tak novú chuť raňajkových kaší. Skúste ju nabudúce namiesto klasického kakaa a uvidíte, že už nebudete chcieť nič iné. Alebo ju vyskúšajte so zdravými vlašskými orechmi, goji semienkami a hrozienkami. Stačí ju zaliať a vychladenú zmiešať so smotanou a kondenzovaným mliekom. Navrch si môžete dopriať čokoládový toping na ozvláštnenie chutí. INKA má len 14 kalórií v jednej porcii, takže malý prehrešok v podobe sladkého topingu je dovolený.

5. Malinový sen
Ak radi maškrtíte, určite oceníte kombináciu cereálnej zmesi a malín. Maliny zmixujte na penu. Vhodné je precediť ich následne cez sitko, aby sme sa zbavili zrniečok. Osladiť ich možno medom alebo hnedým cukrom či iným sladidlom podľa vlastného výberu. V hrnci uvaríme zasa kakao a cereálny nápoj INKA s mliekom. Maliny nalejeme do pohára a zalejeme cereálnou zmesou. Ozdobíme šľahačkou či zmrzlinou. Ak nemáte radi maliny, môžete pokojne použiť aj iné ovocie podľa chuti.