Druhá šanca urobiť prvý dojem neexistuje

Druhá šanca urobiť prvý dojem neexistuje

Získať zaujímavé a dobre platené zamestnanie  nie je v dnešnej dobe jednoduché, o čom sa veľmi rýchlo môžete presvedčiť aj na vlastnej koži. S trochou šťastia a dobrou prípravou sa vám to ale môže podariť. Existujú určité veci a pravidlá, na ktoré je dobré myslieť včas.

Nezabudnite, že nikdy nemáte druhú šancu urobiť prvý dojem, takže sa na prvý pohovor pripravte čo najlepšie.

1. Vyberte si vhodné oblečenie
Čo nosíte vo svojom voľnom čase je vec jedna, ale vhodný odev na pohovor je absolútne rozhodujúca časť dôslednej prípravy. Samozrejme, zohľadnite svoju voľbu aj v súvislosti s tým, na aké miesto sa uchádzate, ale nakoľko vždy predstupujete pred nadriadeného alebo konkrétneho špecialistu, v tomto profesionálnom kontakte by to malo byť vždy viac formálne oblečenie. To znamená, že nenápadná košeľa Slim Fit bude ideálna a k nej jednofarebné nohavice s čistou obuvou najlepší základ. Potom vám stačí ohúriť už len vedomosťami.

2. Príjemný pozdrav smeruje tón rozhovoru a ovplyvňuje prvý dojem
Mali by ste vždy pozdraviť s priateľským úsmevom a pevným podaním ruky. Ak to urobíte dobre, vytvoríte správnu energiu. Zároveň sa pravdepodobnosť, že rozhovor bude úspešný, zvýši. Je to malý a jednoduchý krok, ktorý by ste ale mali robiť vždy a nielen pri pracovnom pohovore.

3. Preštudujte si svoj životopis
Akékoľvek pracovné skúsenosti alebo zručnosti, ktoré ste uviedli vo svojom životopise, sú v tomto prvom pracovnom vzťahu spravodlivou hrou. Váš životopis je všetko. Ale pozor! Aby vám informácie v ňom neuškodili, skúste si ho do podrobna naštudovať, by ste v prípade interakcie vedeli reagovať. Ak ste to neurobili, využite po ruke dostupný mobilný telefón a začnite hľadať v e-mailoch, bez ktorých dnes žiadne zariadenie nedokáže fungovať.

4. Pripravte sa na typ pohovoru, ktorý máte absolvovať
Existuje niekoľko bežných typov pohovorov, skupinový, osobný, online, s testami a mnohé iné ďalšie. Informovať by ste sa mali o tomto type pohovoru v spoločnosti, u ktorej hľadáte zamestnanie. Neistota vás môže nepríjemne rozladiť a nebudete sa potom môcť sústrediť na iné dôležité veci. Nebojte sa spýtať náborového pracovníka, aký druh pohovoru bude mať. Len tak môžete byť lepšie pripravení.

5. Nemeškajte
Aj keď vám nezaručujeme, že vás zavolajú v presnej minúte naplánovaného pohovoru, mali by ste byť na mieste s miernym predstihom. Prinajmenšom to smerom k potenciálnemu zamestnávateľovi vysiela signál, že ste zodpovední a beriete svoje povinnosti vážne. A nikdy neviete, aké iné výhody vám zo skoršieho alebo aspoň včasného príchodu môžu plynúť. Určite nemeškajte! Čas je dnes drahocenný.