UV žiarenie a plasty v interiéri. Uvoľňujú sa v teple z plastov na palubovke jedovaté látky? Čo s tým robiť?

UV žiarenie a plasty v interiéri. Uvoľňujú sa v teple z plastov na palubovke jedovaté látky? Čo s tým robiť?

Toto leto vystavilo naše autá extrémnym teplotným skúškam. Sila slnečných lúčov, umocnená svietením cez sklo, dokáže v priebehu minút vyhriať interiér auta do vysokých teplôt a negatívne ovplyvňuje kvalitu vzduchu vo vozidle. Čo sa s tým dá robiť?

V automobiloch trávime čoraz viac času nielen my, ale aj naše deti. Preto by sme mali dbať na to, aby bolo prostredie vo vozidle čisté, bezpečné a zdravotne nezávadné. Hoci sú plasty, ktoré sú v automobilovom priemysle využívané na výrobu interiérových častí, tepelne stabilné, k úniku emisií predsa len dochádza. Sú to drobné čiastočky, ktoré potom zostávajú usadené aj na vstupoch a výstupoch klimatizácie. Sadnete do auta, klimatizáciu zapnete naplno, aby sa v aute dalo fungovať a dýchate takýto vzduch nielen vy, ale aj vaše ratolesti.

Je preto dôležité klimatizáciu pravidelne čistiť. Klimatizáciu si už dnes človek nemusí chodiť čistiť do servisu. „Existujú prípravky, vďaka ktorým je vyčistenie klimatizácie otázkou dvadsiatich minút a to aj v domácich podmienkach,“ hovorí Igor Zajac z firmy Ebix, kto-rá na Slovensku zastupuje britskú značku autokozmetiky Autoglym.

Niekedy nestačí vyčistiť len klimatizáciu. Koľkokrát ste vy alebo vaše deti niečo v aute rozliali? Zmrzlinu, kolu alebo omáčku? Utreli ste to papierovou utierkou a mysleli si, že je všetko v poriadku. Živé baktérie, ktoré sú prítomné v takýchto jedlách a nápojoch, však nestačí zbežne utrieť. Vplyvom tepla a vlhkého nevetraného prostredia sa môžu množiť a vznikajú nepríjemne zapáchajúce plesne. Ich spóry sa navyše dostávajú do ovzdušia a ich vdýchnutím oslabujeme náš imunitný systém. U detí sa môžu vyskytovať alergie a časté choroby.

„Na takýto typ škvŕn existuje špeciálne vyvinutý odstraňovač s bio-aktívnym zložením, aby spoľahlivo hubil plesne a baktérie. Dokonale vyčistí čalúnenie, koberce, autopoťahy a všetky druhy tkanín a navyše zanechá príjemnú vôňu,“ dodáva Igor Zajac.

V časoch, keď sa auto stáva našim druhým domovom, by sme rozhodne nemali zanedbá-vať starostlivosť o interiér menej, než starostlivosť o obývačku. Hoci sú autá určené na to, aby nám slúžili, je rozdiel, aký zážitok si z ich používania odnesieme. Nikto predsa nechce bývať v zapáchajúcom, nepohodlnom byte, tak prečo by malo byť také vaše auto?

(c) Autoglym