Nákupné centrum, ktoré sa zmenilo na autosalón: bratislavský CENTRAL hostí unikátnu výstavu

Nákupné centrum, ktoré sa zmenilo na autosalón: bratislavský CENTRAL hostí unikátnu výstavu

Bratislavské nákupné centrum CENTRAL bude až do 25. apríla 2018 pripomínať autosalón. Je totiž dejiskom výstavy „I LOVE MERCEDES-BENZ“, ktorá do hlavného mesta priniesla modely legendárnej automobilky v hodnote až 50 miliónov eur.

Výstavu v priestoroch OC CENTRAL, ktorá mapuje históriu značky Mercedes-Benz, otvorila slovenská športová strelkyňa a členka Medzinárodného olympijského výboru, Danka Barteková. „Mám rada autá, ktoré ma dovezú na strelnicu aj do divadla – presne takým je Mercedes. Mojím najväčším zážitkom bolo previezť sa na Benz Patent-Motorwagene, ktorý, ako som sa dozvedela, je presne o sto rokov starší ako ja,“ hovorí Danka Barteková.

Hodnotná výstava v nákupnom centre
V nákupnom centre si počas trvania výstavy môžu návštevníci zblízka pozrieť až 21 modelov áut, ktoré zachytávajú vývoj značky Mercedes-Benz naprieč históriou. „Nejde o prvú výstavu s automobilovou tematikou v CENTRALe. Z hľadiska množstva a hodnoty modelov ide o výnimočnú akciu tohto typu v rámci slovenských nákupných centier,“ vysvetľuje Richard Urvay z OC CENTRAL. Na výstave sa nachádzajú autá v celkovej hodnote 50 miliónov eur a takmer všetky z nich pochádzajú od Ladislava Samohýla z Českej republiky, ktorý vlastní viac ako 300 kusov historických vozidiel – od začiatku 20. storočia až po súčasnosť. Približne 80 kusov z toho sú veterány značky Mercedes-Benz. „Lásku k starým autám vo mne vzbudil môj otec, ktorý založil jednu z prvých značkových predajní Škoda v Československu. Našimi rukami prešlo viac ako 246 000 áut. Mnohé z nich sme sami rekonštruovali. Som rád, že kolekciu historických modelov môžem predstaviť aj v Bratislave. Vraciam sa sem rád, keďže som tu kedysi študoval,“ hovorí Ladislav Samohýl.

Viac ako sto rokov vývoja áut na jednom mieste!
V CENTRALe si zákazníci budú môcť pozrieť zblízka napríklad Benz Patent-Motorwagen. Ide o tzv. trojkolku, na ktorú dostal Karl Benz patent v roku 1886. Ide o prvé auto poháňané spaľovacím výbušným motorom.
Okrem neho si budú môcť pozrieť aj výnimočný Mercedes-Benz 500  K Roadster – jeden z najdrahších veteránov na svete. Týmto vozidlom jazdili prominentní nacisti – napríklad zastupujúci ríšsky protektor Protektorátu Čechy a Morava Reinhard Heydrich a ríšsky minister kultúry a športu Adolf Hünhlein.
Mercedes-Benz 500 Nürburg slúžil ako rezervné vozidlo prvého prezidenta Československej republiky Tomáša Garrigua Masaryka. Automobil bol po druhej svetovej vojne prestavaný na limuzínu. Režisér Filip Renč si ho vypožičal na natáčanie filmu Lída Baarová, i keď vo finálnej podobe filmu sa napokon neobjavil. Rovnaký model vlastnil aj Adolf Hitler.
V CENTRALe si nájde svoje miesto aj auto, ktoré bolo pôvodne vyrobené pre japonskú cisársku rodinu – Mercedes-Benz 300 SL Gullwing (Gullwing – krídlo čajky; názov zodpovedá vzhľadu dvier pri ich otvorení). Neprevzali ho a tak putovalo do Ameriky. Následne sa cez Švajčiarsko dostalo do zbierky Ladislava Samohýla.

CENTRAL bude žiť výnimočnou výstavou
Nielen tieto, ale aj niekoľko ďalších modelov si budú môcť návštevníci nákupného centra zadarmo pozrieť v čase od 5. do 25. apríla 2018. CENTRAL má pre návštevníkov pripravené tieto aktivity:

SOBOTA – 7. apríl 2018 – jazda v Benz Patent-Motorwagene
V sobotu 7. apríla v čase od 13:00 do 17:00 hod. si budú môcť vyskúšať jazdu v Benz Patent-Motorwagene – v prvom aute na svete, ktoré bolo poháňané spaľovacím motorom. Odfotiť sa budú môcť aj s Bertou Benz, prvou ženskou vodičkou automobilu a manželkou Karla Benza.

SOBOTA – 14. apríl 2018 – fotenie v historickej limuzíne Mercedes-Benz
V čase od 10:00 do 17:00 sa návštevníci CENTRALu budú môcť odfotiť v historickej limuzíne Mercedes-Benz.

VÍKEND – 14. až 15. apríl 2018 – Mercedes-Benz Test Drive
Počas víkendu 14. a 15. apríla v časoch od 13:00 do 17:00 hod. počas Mercedes-Benz Test Drive budú môcť záujemcovia otestovať nové modely značky Mercedes-Benz.

SOBOTA – 21. apríl 2018 – Mercedes-Benz Emobility & Mercedes-Benz Simulator
Sobota 21. apríla 2018 bude v čase od 12:00 do 17:00 hod. patriť testovacím jazdám po meste na elektromobiloch. Okrem programu v meste si zákazníci CENTRALu budú môcť vyskúšať Mercedes-Benz simulátor – jazdu na závodných okruhoch.

Okrem rozličných víkendových aktivít čaká na návštevníkov nákupného centra CENTRAL súťaž počas celého trvania výstavy, ktorej hlavnou cenou bude zapožičanie auta značky Mercedes-Benz na týždeň!

Viac informácií sa dozviete na www.central.sk