Všetko na tomto svete má za sebou svoju bohatú históriu. Platí to aj v prípade strešných krytín.

Všetko na tomto svete má za sebou svoju bohatú históriu. Platí to aj v prípade strešných krytín.

Strecha je už od pradávna symbolom domova. Pod strechou sa každý z nás cíti bezpečne. Strecha prešla svojim historickým vývojom. Ešte niekoľko stoviek rokov dozadu sa strecha zhotovovala z prírodných materiálov, najčastejšie zo slamy. V súčasnosti nám už trh so stavebnou technikou ponúka viacero druhov strešných krytín. Strešné krytiny poskytujú ochranu nielen pred poveternostnými vplyvmi, ale aj pred všetkým, čo sa mimo stavby odohráva. Preto by mali byť skutočne kvalitné. Na kvalitu strešných krytín má vplyv viacero parametrov. Kvalitu strešnej krytiny ovplyvňuje najviac typ, kvalita použitých surovín pri jej výrobe, poveternostné vplyvy, sklon strechy či prostredie, v ktorom sa stavba nachádza.

Najpoužívanejšie typy strešných krytín
Jednou z najpoužívanejších strešných krytín v súčasnosti predstavuje keramická škridla. Má dlhodobú tradíciu nielen u nás, ale aj v rámci strednej Európy. Prirodzenou farbou keramickej strešnej krytiny je červená. Odtieň však závisí od množstva oxidov. Populárnou sa stala aj z dôvodu stálofarebnosti a odolnosti voči UV žiareniu. Betónová škridla je veľmi podobná keramickej škridli. Spája ich nielen vzhľad, ale aj podobné vlastnosti. Najpoužívanejšími odtieňmi betónovej škridle sú červená, hnedá, či tmavošedá. Fantázii sa medze nekladú ani v prípade strešnej krytiny, preto nájdeme aj rôzne atypické farby – napríklad modrú či zelenú. Spolu s keramickou a betónovou strešnou krytinou sa medzi ťažké strešné krytiny zaraďuje aj bridlicová krytina. V minulosti bola veľmi populárna, nakoľko kameň predstavoval základný stavebný prostriedok. Dnes sa však používa len sporadicky. Dôvodom je aj jej vyššia cena v porovnaní s ostatnými typmi strešných krytín. Používa sa na rôzne architektonické riešenia. Plech predstavuje jeden z najpoužívanejších strešných materiálov v súčasnosti. Aj keď sa používa už pradávna, ešte stále sa plechová strešná krytina teší veľkej obľube. Je to jednak vďaka jej nízkej cene, ale aj praktickosti. V súčasnosti sa do popredia dostáva otázka ekológie, ktorá ovplyvnila aj strešné krytiny a ich materiály. Dnes sa stavajú rodinné domy či paneláky, ktorých strechy sú posiaté zeleňou. Strechy slúžia aj ako záhradky.

Ako si teda vybrať ten správny typ strešnej krytiny?
Pri výbere strešnej krytiny by sme sa nemali riadiť cenou. Mnohí sa snažia na strešnej krytine ušetriť, avšak po pár rokoch sa im to môže veľmi nepríjemne vrátiť. Okrem zvoleného typu strešnej krytiny má na správny výber vplyv aj jej výrobca. Strešné krytiny by mali byť skutočne kvalitné.