Refinancovať a fixovať úvery sa oplatí

Refinancovať a fixovať úvery sa oplatí

Tadeáš_BiľanskýÚrok pod 3 % a nulové poplatky pri úveroch. O takomto niečom sme mohli pred rokom iba snívať a dnes je to už skutočnosťou. Úrokové sadzby hypoték sú na dne. Aké výhody nám to prinesie táto skutočnosť? Odpoveď na túto otázku budeme hľadať s odborníkom na rodinné financie Tadeášom Biľanským zo spoločnosti Salve Finance.

Úroky na dne
Úrokové sadzby hypotekárnych úverov na Slovensku ešte nikdy neboli tak nízko. ,,Dnes môže sporiteľ získať hypotéku s úrokom okolo 3,5 %. Ak k tomu spĺňal podmienky pre štátnu prémiu tento by bol úrok ešte nižší, čo je výhodnejšie ako stavebné sporenie,“ uvádza Biľanský. Výhodné je pri takýchto úrokoch využiť fixáciu na čo najdlhší čas. Odborník podotýka, že možnosť využiť výhodné úroky majú aj tí, ktorí už úver majú. Pri starých úveroch s vyšším úrokom ako poskytujú banky dnes tu je možnosť refinancovania. Týmto krokom môžu dostať výhodný úrok aj ľudia, ktorý už splácajú úver a znížiť si tak celkovú preplatenosť požičaných peňazí. ,,Výhodou refinancovania úveru je, že dostane to čo už máte za menšie úroky. Úver, ktorý bol uzatvorený pred niekoľkými rokmi s úrokom napr. až 6,5% splatíte úverom s podstatne nižším úrokom. Tak si môžete skrátiť dĺžku splácania alebo znížiť splátky a ušetríte značné finančné prostriedky,“ dodáva Tadeáš Biľanský.

Stavebné sporenie vs hypotéka
Základným rozdielom pri hypotéke a stavebnom sporení je v našetrených financiách. Ak nemá klient nič nasporené a potrebuje plnú sumu z ceny nehnuteľnosti má dve možnosti. Zoberie si hypotéku s vyšší úrokom alebo ak chce ísť do stavebného úveru môže požiadať o medziúver. Ten slúži na preklenutie časového obdobia do pridelenia cieľovej sumy, ktorá je uvedená v zmluve o stavebnom sporení. Výška úroku pri medziúvere sa dnes pohybuje od 6 – 7 %.
Ak je predpoklad, že si klient bude chcieť zariadiť bývanie, treba sa na to pripraviť a sporiť dopredu. Výhodou pri stavebnom sporení je, že pri kúpe nehnuteľnosti má klient istú sumu nasporenú a tak nepotrebuje 100 percent z ceny nehnuteľnosti. Týmto získa lepšie podmienky a tiež nižšie úroky

Na zabezpečenie bývanie je dobré myslieť dopredu
,,Najideálnejšie je pripraviť na deň, keď si chceme brať hypotéku a dopredu si sporiť. Ak máte vlastné zdroje dosiahnem tým lepšie hodnotenie v banke a tým pádom nižšie úroky a kratšiu dobu splácania,“ radí odborník na rodinné financie. Neexistuje presný čas na to, kedy treba začať sporiť. Najefektívnejšie však je aby už rodičia mysleli na to, že ich deti budú potrebovať bývanie a vytvárajú im rezervy už od detstva. Niektorí rodičia spúšťajú svojim deťom stavebné sporenie už pri narodení, aby nemuseli odkladať veľké čiastky naraz. Výhodou je možnosť mimoriadnych vkladov, ktoré možno využiť ak má dieťa narodeniny alebo iný sviatok. ,,Stratégia dlhodobo a po málo s tým, že občas urobíte mimoriadny vklad je ideálna kombinácia ako môžu rodičia pripraviť svojim ratolestiam pôdu pre vlastné bývanie,“ radí Tadeáš Biľanský zo Salve Finance.