Enderova hra / Ender’s Game

Enderova hra / Ender’s Game

USA – 2013; MEDIA PRO DISTRIBUTION
Premiéra 31. októbra 2013

Scenár: Gavin Hood, Orson Scott Card
Réžia: Gavin Hood
Kamera: Donald McAlpine
Hudba: Steve Jablonsky
Hrajú: Harrison Ford, Asa Butterfield, Abigail Breslin, Ben Kingsley, Viola Davis, Hailee Steinfeld, Moises Arias, Nonso Anozie

Je to ešte hra?
Výpravné a vizuálne bombastické sci-fi natočené podľa svetového knižného bestselleru. Zem bola spustošená už dvakrát a mimozemské civilizácie sú odhodlané vyhladiť modrú planétu definitívne. Ubehlo sedemdesiat rokov a obyvatelia Zeme sa s obavami pripravujú na očakávanú tretiu inváziu. Andrew Wiggin prezývaný Ender je vo svojich šiestich rokoch prevezený do Bojovej školy, kde sa jeho geniálna myseľ ukazuje ako kľúč k možnému víťazstvu nad nepriateľom. Endera ako nadané dieťa podrobia s ostatnými podobne zázračnými deťmi výcviku na takzvaných vojvodcov. V pätnástich rokoch úspešne zdoláva všetky herné simulácie vojny, ale začína byť nezreteľné, kam až môže v prípadnom besnení zájsť. Má sa stať nečakaným triumfom v desivej vojne. Už tretej v poradí a celkom určite poslednej, ktorá skončí buď vyhladením ľudstva alebo útočníkov.

Endera vo filme predstavuje šestnásťročný Asa Butterfield, známy vďaka oscarovému filmu Hugo a jeho veľký objav. Učiteľa v Bojovej škole, plukovníka Graffa, hrá legendárny Harrison Ford a problémového vojnového hrdinu Mazera Rackhama sa zhostil Ben Kingsley. Enderovu láskavú sestru Valentine stelesňuje Abigail Breslin (Tiesňová linka) a krutý brat Peter dostal tvár Jimmyho Pinchaka (Nech vojde ten pravý).

Film sa natáčal v komplexe NASA v New Orleanse, a ak si predstavujete, že herci trénovali bojové situácie v špeciálnych centrách, ste na omyle. Počas jedného mesiaca totiž každodenne cvičili s členmi svetoznámeho zoskupenia Cirque du Soleil.

Odporúčaná prístupnosť: nevhodné pre vekovú kategóriu maloletých do 12 rokov
žáner: akčný, dobrodružný, sci-fi
farevný, české titulky, 115 min
propagácia: B1, A3, rádio, OOH (LED obrazovka, CLV), internet,
internet: www.bontonfilm.sk