Slová múdrosti svetového investora

Slová múdrosti svetového investora

Každý, kto sa zaujíma o investovanie, či už profesionál alebo začiatočník, sa v tejto knihe dozvie, ako jeden z najlepších svetových investorov dosiahol pomocou základných pravidiel pre investovanie priam neuveriteľný úspech.
Warrena Buffetta, v súčasnosti druhého najbohatšieho muža na svete, netreba nijako osobitne predstavovať. Kniha Základné pravidlá Warrena Buffetta preto nie je životopisom, ale kľúčom k jeho nesmiernemu úspechu.

Warren Buffett prináša neoceniteľný návod, ako zbohatnúť.
Podľa slov Jeremyho Millera, autora tejto knihy, je to, akoby nám chcel povedať:
„Tu vidíte, ako investovať, tu je napísané, ako som to robil ja; toto je cesta, po ktorej som kráčal. Teraz sa pozrime na to, či ma viete na tejto ceste nasledovať.“

Kniha Základné pravidlá Warrena Buffetta predstavuje najdôležitejšie myšlienky z jeho listov partnerom-investorom, ktoré všetkým zúčastneným priniesli nezvyčajné investičné úspechy. Tieto listy sú prvý raz sprístupnené práve v tejto knihe a obsahujú základné princípy, akými sú Buffettove nekonvenčné stratégie diverzifikácie, takmer zbožná úcta k zloženému úročeniu, dôraz na dlhodobé investovanie a testovanie výkonnosti a jeho konzervatívny prístup k procesu rozhodovania. Ponaučenia, ktoré vzišli z jeho listov, ponúkajú nadčasové rady pre každý typ investora.

„Keby som mal k dispozícii 1 milión dolárov, alebo povedzme aj 10 miliónov, úplne by mi to na investovanie stačilo. Najvyššiu mieru zhodnotenia som dosahoval v 50. rokoch. Zničil som Dow. Mali by ste vidieť tie čísla. Vtedy som však investoval bagateľ. Obrovskou štrukturálnou výhodou je nemať veľa peňazí. Myslím, že by som vám z 1 milióna dolárov dokázal zarobiť 50 % ročne. Nie, nemyslím, viem, že by som to dokázal. To vám môžem garantovať.“

Warren Buffett pre Businessweek, v roku 1999
Každá kapitola knihy Základné pravidlá Warrena Buffetta sa sústreďuje na jednu zásadnú myšlienku alebo tému z Buffettových listov a má rovnakú základnú štruktúru. Začína sa stručným prehľadom, ktorý vždy poskytuje aj konkrétne reálne údaje. Azda to posilní historický kontext a umožní lepšie pochopiť závažnosť obsahovej náplne listov z hľadiska súčasnosti.

Buffett nikdy nepublikoval učebnicu o investovaní, prinajmenšom nie v tradičnom zmysle slova. Okrem článkov, ktoré napísal, a poznámok prevzatých z jeho rozhovorov a prejavov, však máme jeho listy. Tie v skutočnosti predstavujú korešpondenčný kurz, ktorý sa začal v roku 1957 a pokračuje až dodnes.

„Listy partnerom predstavujú najdôležitejšiu časť tohto kurzu a ja som nesmierne rád, že sa s vami o ne môžem podeliť. Dúfam, že čítanie týchto listov bude pre vás rovnakým potešením, akým bolo pre mňa ich zostavovanie,“ píše autor knihy Jeremy C.Miller. „Som vďačný pánovi Buffettovi za to, že mi umožnil použiť svoje listy, a chcel by som ešte raz pripomenúť, že do tohto projektu nebol nijako zapojený. Usiloval som sa prezentovať jeho materiál spôsobom, s ktorým, ako dúfam, bude súhlasiť, a zároveň som sa snažil o to, aby jeho lekcie boli prijateľné a použiteľné tak pre začínajúcich investorov, ako aj pre ostrieľaných profesionálov.“
Milan Buno, literárny publicista