Spoznávajte Slovensko vďaka tejto úžasnej knihe. Turistické magistrály

Spoznávajte Slovensko vďaka tejto úžasnej knihe. Turistické magistrály

Radi sa túlate po Slovensku a spoznávate našu krajinu? Milujete viacdenné pešie túry, pri ktorých si vyčistíte hlavu, zabudnete na „mestské“ starosti a vidíte slovenskú prírodu úplne inak? Máme pre vás perfektný tip na novinku – kniha Turistické magistrály vás zavedie na diaľkové turistické trasy Slovenska, ktoré získavajú čoraz väčšiu popularitu nielen medzi domácimi, ale aj zahraničnými turistami.

Do knihy sme zaradili osem diaľkových trás na Slovensku spĺňajúcich kritérium „viacdennosti“ a červeného značenia. Okrem nich sa medzi magistrálami uvádzajú aj Cesta hrdinov SNP a Štefánikova magistrála, avšak tie sú spracované v tretej knihe z trilógie Turistické Slovensko,“ popisuje editor knihy Daniel Kollár.

V tejto súvislosti treba poznamenať, že na Slovensku neexistuje presná definícia toho, čo je magistrála. Tento termín sa používa len voľne pre diaľkové viacdenné pešie turistické trasy značené v teréne červenou farbou.
Autori sa takisto držia tohto nepísaného pravidla, a tak v knihe dostalo priestor osem magistrál:

1.Záhorácka magistrála spája Skalicu s obcou Závod čiže kopaničiarsky kraj so Záhorskou nížinou.

2.Ponitrianska magistrála vedie z Nitry do Handlovej cez pohoria Tribeč a Vtáčnik a jej dĺžka je niečo viac ako 100 kilometrov.

3.Veľkofatranská magistrála cez hrebeň Veľkej Fatry, je typickou hrebeňovkou. Vedie v prvej časti tzv. turčianskou vetvou z Ľubochne po Chatu pod Borišovom a neskôr pokračuje po hrebeni Veľkej Fatry až na Krížnu, kde končí.

4.Kysucká magistrála patrí spolu s Veľkofatranskou magistrálou medzi najkratšie a meria iba 44,1 km. Za jej začiatok možno považovať Makov, obec ležiacu v juhozápadnej časti okresu Čadca a v údolí rieky Kysuca.

5.Tatranská magistrála je v porovnaní s niektorými inými turistickými magistrálami krátka a má „iba“ o čosi viac ako 80 kilometrov.

6.Rudná magistrála je s dĺžkou 240 kilometrov treťou najdlhšou turistickou magistrálou na Slovensku a spája mestá a miesta s banskou či rudnou históriou a jej výhodou je okrem krásnych prírodných lokalít menšie množstvo turistov na trase.

7.Cesta Márie Széchy je diaľková trasa, ktorá spája dva hrady – Fiľakovský hrad a hrad Muráň. Pomenovali ju po Márii Széchyovej známej ako Muránska Venuša.

8.Východokarpatská magistrála sa tiahne pohraničím Slovenska a Poľska na severovýchode. Ponúka nefalšovanú atmosféru divokých jedľovo‑bukových lesov, aké kedysi pokrývali veľkú časť územia dnešného Slovenska.

Okrem opisu jednotlivých trás sa v knihe dozviete aj zaujímavosti o miestach, cez ktoré vedú magistrály, a môžeme si vychutnať viac ako 150 farebných fotografií, ktoré vám pomôžu lepšie si predstaviť atmosféru a krásy jednotlivých trás.

Turistické Slovensko. 3 úžasné knihy v jednom komplete

Knižná trilógia Turistické Slovensko pozostáva z troch kníh – Najkrajšie jednodňové túry, Turistické magistrály, Cesta hrdinov SNP. Predstavuje to najlepšie, čo v rámci turistiky môže Slovensko ponúknuť.
Slovensko je krajina, ktorá z turistického hľadiska ponúka takmer všetko. Na jednej strane nádherné hory, doliny, lesy či pralesy, na druhej strane kultúrno-historické objekty. Toto všetko sa dá najkrajšie objavovať pešou turistikou a najlepšie počas diaľkových pochodov, keď je naša myseľ ideálne nastavená na premýšľanie a pociťovanie všetkej tej nádhery okolo nás.