Prvá pomoc pre tých, ktorým život znepríjemňuje bolestivý pohybový aparát

Prvá pomoc pre tých, ktorým život znepríjemňuje bolestivý pohybový aparát

Existujú veci, ktoré nás počas života prekvapia bez pozvania – napríklad excentrická susedka o tretej ráno, alergia na orechy v tridsiatke, alebo… pohybový aparát, ktorý sa rozhodne protestovať presne vtedy, keď potrebujete vybehnúť schody, dobehnúť na autobus alebo si len v pohode sadnúť bez kŕčov tváre.

Ak ste sa niekedy cítili ako starý, rozheganý bicykel, ktorému niekto zabudol premazať reťaz, vitajte. Tento článok je ako dobrý mazací olej – zmierni škrípanie, vysvetlí príčiny a poradí, ako nezostať navždy v pazúroch stuhnutých svalov a kĺbov.

Keď sa telo ozýva ako rozladený orchester

Všetko začína nenápadne. Najprv jemné pichnutie v kolene po dlhšej prechádzke, potom pocit, že kríže sú napnuté ako struny violončela po vystúpení. Neskôr už každé ranné vstávanie pripomína scénu zo starého westernu – pomalé, bolestivé a s úvahou, či to dnes vôbec dáte.

Pohybový aparát, tvorený súhrou svalov, kostí, kĺbov a šliach, je ako dobre naladený orchester. No keď sa jeden nástroj pokazí – napríklad kvôli sedavému zamestnaniu, preťaženiu alebo zlej technike pohybu – výsledok je disharmónia v podobe bolesti.

A že tá dokáže byť výrazná! Typická je bolesť kolena, ktorá sa ozve pri každom schode, či neznesiteľná bolesť krížov, ktorá vám nedovolí ani poriadne sa nadýchnuť. Je to ako mať vlastné súkromné alarmy, ktoré spustia sirénu vždy, keď si trúfate na niečo odvážnejšie než leňošenie na gauči.

  • Štúdia publikovaná v The Lancet (2018) upozorňuje, že až 80 % populácie aspoň raz v živote postihne bolesť dolnej časti chrbta. Ďalšie výskumy z Journal of Orthopaedic Research ukazujú, že bolesti kolien (najmä z preťaženia alebo artrózy) trápia čoraz mladších ľudí – nie je to teda len záležitosť starších ročníkov.

Dôvod? Moderný životný štýl – hodiny za počítačom, minimum prirodzeného pohybu, prípadne jednostranné zaťaženie pri športe. Pohybový aparát sa potom správa ako preťažený zamestnanec: raz vás ešte potiahne, no čoskoro začne dávať výpoveď v podobe zápalov, natiahnutí a bolestí.

Prvá pomoc: Čo robiť, keď telo kričí?

Ak sa bolesť objavila náhle a pichľavo, zabudnite na hrdinstvo. Pokračovať s výraznou bolesťou kolena len preto, že „to prejde“, je ako liať olej do ohňa.

  • Ak ide o opuch či akútny zápal, siahnite po chladivom obklade (15-20 minút denne). Naopak, stuhnuté svaly a kríže milujú teplo – vyhrievacie vankúše sú v tomto prípade ako wellness procedúra zadarmo.
  • Jemné, vedomé naťahovanie je tiež dobré riešenie. Nie ste však na olympiáde, nie je preto potrebné predvádzať šnúru. Niekoľko minút denne dokáže divy – ako malá každodenná ladička pre vaše telo.
  • Vedci z Harvard Medical School potvrdzujú, že pravidelná fyzioterapia dokáže zredukovať bolesť až o 45 % – čo je investícia, ktorá sa vám vráti vo forme pohyblivosti.

Kĺby sú ako dobre namastené ložiská – ak chýba tekutina a živiny (kolagén, vitamín D, omega-3 mastné kyseliny), začnú škrípať ako staré dvere na chalupe.

Prevencia je vždy najlepšia medicína

Ak vás ešte nezradil pohybový aparát, gratulujeme! Ale ak sa už ozýva, pamätajte: čo sa raz pokazilo, dá sa aj opraviť – len to chce čas, starostlivosť a správne nástroje.

Pravidelný pohyb (chôdza, plávanie a joga), kvalitné sedenie a dostatok spánku dokážu vaše telo udržať v chode dlhšie než najnovší smartfón. A ak si k tomu doprajete aj kvalitnú masáž či relaxačný večer bez mobilu, budete sa cítiť ako dokonale naladený klavír.

Lebo život by mal byť o tom, ako ladne prechádzať dňom – nie o tom, ako s grimasou preklínať každý krok.

Zdroj obrázka: The Yuri Arcurs Collection/freepik.com