5 krokov, ktorými si pri praní nevedomky ničíte oblečenie

5 krokov, ktorými si pri praní nevedomky ničíte oblečenie

Je to scenár, ktorý pozná každý z nás: Kúpite si nový, hebučký sveter – taký mäkký, že by ste ho najradšej hladkali namiesto mačky. Po pár praniach však jeho farba bledne, vlákna sa naťahujú ako guma na starých trenírkach a z pôvodného luxusu ostane iba spomienka. Kde sa stala chyba?

Vedeli ste, že až 60 % ľudí si nevšimne, že ich obľúbené kúsky trpia nie kvôli opotrebeniu nosením, ale kvôli malým, no zásadným chybám pri praní? Poďme ich odhaliť a zistiť, ako sa im vyhnúť.

Vysoké teploty

Možno to poznáte: čím horúcejšia voda, tým čistejšie oblečenie, však? Omyl! Pre väčšinu moderných materiálov je horúca voda rovnakým nepriateľom ako slnko pre upíra. Bavlna sa zrazí, elastan stratí pružnosť a syntetické vlákna sa začnú správať ako unavené špagety. Odborníci dokonca zistili, že pranie pri 30 °C spotrebuje menej energie a oblečenie vydrží až o 40 % dlhšie. Tak prečo si ničiť tričko na festival, keď vám môže ešte roky robiť radosť?

Veľa pracieho prostriedku

Nadšené prisypávanie pracieho prášku do bubna môže vyzerať ako výkrik z reklamy na sviežosť, ale realita je menej poetická. Nadbytok pracieho prostriedku sa usádza nielen na oblečení (a spôsobuje šedý závoj na farbách), ale aj v útrobách práčky. A viete, čo sa deje potom? Namiesto čistoty sa začne práčka správať ako mrzutý troll z rozprávky – bubon plesnivie a filtre sa upchávajú. Niet divu, že časom musíte zháňať nové náhradné diely pre práčku. Takže, menej je v tomto prípade viac: používajte presne odporúčané množstvo a vaša práčka aj oblečenie vám za to poďakujú.

Ignorovanie vreciek a zipsov

Vrecká plné drobných mincí, papierových vreckoviek či stratenej rúžovej tyčinky… všetko, čo necháte v nohaviciach, sa vo vnútri bubna mení na malú apokalypsu. Zipsy navyše fungujú ako drobní sabotéri – poškriabu jemné tkaniny, zatrhnú nitky. A pritom si stačí dať len minútu navyše, vrecká vyprázdniť, zipsy zapnúť a oblečenie otočiť naruby – a namiesto malých tragédií budete mať víťazný tanec pri vešiaku.

Preplnený bubon

Pranie nie je Tetris. Napchať do práčky päť prikrývok, tri bundy a sedem tričiek, aby ste „ušetrili čas“, je ako pokúšať sa natlačiť celú večeru do mikrovlnky naraz. Výsledok? Oblečenie sa trie o seba, tkaniny sa predierajú a švy dostávajú zabrať. Navyše, ani samotná práčka netlieska. Preťaženie spôsobuje väčší tlak na ložiská a bubon.

Nesprávny program

Použiť “rýchly program” na všetko je síce lákavé, ale rovnako neuvážené, ako obuť si lodičky na turistiku. Jemná blúzka nemá čo robiť v programe na uteráky s 1200 otáčkami – výsledok bude pripomínať pokrčený papier namiesto noblesného kúsku. Každý materiál potrebuje svoj špeciálny rytmus: vlna jemné objatie, syntetika šetrné pohyby, bavlna trochu viac energie. Treba si uvedomiť, že práčka síce nie je čarodejník, no s trochou lásky dokáže divy.

Stačí pár drobných úprav, trocha pozornosti, a vaše oblečenie vám bude slúžiť oveľa dlhšie a s gráciou.

Zdroj obrázka: EyeEm/freepik.com