Phoenix: 100% recyklované okná budúcnosti

Phoenix: 100% recyklované okná budúcnosti

Európa má svoj prvý systém 100 % recyklovaných okenných a dverových profilov. Nielen jadro profilu je z recyklátu, ako je to u iných výrobcov, ale recyklovaný je skutočne celý profil. Pilotný projekt prebieha v Holandsku – prvé budovy s oknami Phoenix tu už stoja. Objednať si ich ale môžu zákazníci aj u nás.

PVC sa vyrába z ropy, ide teda o neobnoviteľný zdroj. To samo o sebe nabáda k jeho recyklácii. Argumentov je však oveľa viac:

  • pri recyklácii PVC sa spotrebuje o 90 % menej energie než pri výrobe panenského PVC.
  • Zatiaľ čo pri výrobe 1 tony prvomateriálu (panenského PVC) vznikajú až 2 tony emisií CO2, pri jeho recyklácii vzniká len asi 135 kg CO2.
  • PVC sa dá bez straty kvality recyklovať až 10x. Zatiaľ čo obvyklá životnosť plastových okien je asi 35 rokov, môže sa životnosť jedného materiálu predĺžiť recykláciou až na 350 rokov.
  • „Naviac recyklát nestráca žiadne materiálové vlastnosti, práve naopak, vďaka opakovanému spracovaniu dosahuje lepšiu pevnosť zvaru než pôvodný prvomateriál, čo potvrdili i uskutočnené testy,“ vysvetľuje Radek Pergler, technický a produktový manažér spoločnosti Deceuninck.

Čo konkrétne rad Phoenix ponúka?

Nový profilový systém pre okná a dvere sa vyrába v Belgicku a nesie príznačný názov – Phoenix. V rámci tohto radu sa konečne podarilo uzavrieť výrobnú slučku u PVC okien. Metafora fénixa vstávajúceho z popola sa odráža v celom procese – staré okná, ktoré dosiahli koniec svojho životného cyklu sa rozdrvia a extrúziou (lisovaním pri vysokých teplotách) sa menia na nové produkty.

V rade Phoenix sú k dispozícii dve stavebné hĺbky rámov – 76 a 115 mm, ktoré sú vystužené nie oceľou, ako je to bežné, ale tepelnou výstuhou Forthex. Tieto rámy je možné kombinovať s rovným krídlom Infinity, ktoré zaujme predovšetkým priamymi líniami, jednoduchosťou a moderným štíhlym vzhľadom.

Okenné profily Phoenix sú k dispozícii v bielej vonkajšej farbe plastu a môžu byť potiahnuté jednostrannou alebo obojstrannou fóliou. Farebnosť povrchových fólií je rovnaká ako u profilového systému Elegant, teda 50 fólií v štyroch rôznych štýloch:

  • prírodné drevo (napr. pre stavby v dedinskom alebo tradičnom štýle),
  • farebné drevo,
  • plné farby (pre mestský štýl) a
  • metalické farby (vhodné skôr pre štýl industriálny).

Foto: Deceuninck