Vytvorte si Herbár liečivých byliniek

Vytvorte si Herbár liečivých byliniek

Práve vyšiel nádherne spracovaný Herbár, do ktorého dala milovníčka byliniek Miriam Latečková srdce a všetku lásku. Už dlhé roky zbiera a suší bylinky, lieči nimi, pomáha svojmu okoliu…a teraz vás naučí, ako si vytvoriť vlastný herbár. Krok za krokom.

Okrem toho sa dozviete aj o histórii a vzniku herbárov.

Vďaka tomuto Herbáru sa naučíte:

  • ako si správne založiť svoj vlastný herbár
  • v akom množstve, kedy a aké bylinky zbierať
  • vybrať si vhodné kvety do herbára a naopak, ktoré radšej ponechať na lúke
  • ako presne sušiť a uchovávať jednotlivé rastliny.

„Pri tvorbe sme mysleli na všetko, pretože vieme, že zachovávanie tradícií robí život zaujímavým a obohacuje ho,“ tvrdí autorka Miriam Latečková, milovníčka byliniek a zakladateľka projektu Babičkina záhrada. „Okrem množstva bylinných receptov mu nechýba ani možnosť zaznamenať si poznámky alebo príbehy, ktoré sa vám spájajú so zberom bylín. Pre vaše vlastné bylinkové dobrodružstvo sme pripravili špeciálne strany, kde si môžete usušené bylinky nalepiť.“

 

História herbárov

Slovo HERBÁR má svoj pôvod v latinčine, pochádza z latinského slova herba, teda rastlina. Herbár je zbierka sušených rastlín – kvetov, listov, liečivých bylín alebo plodov a koreňov.
Herbáre zakladali najskôr botanici. U niektorých z nich záujem o botaniku neskôr prerástol do záujmu o lekárske využitie rastlín, a tým sa rozsah herbárov rozširoval. Postupom rokov sa tvorbe herbárov začali venovať aj lekári a liečitelia. Zakladali ich ako zbierku bylín, a zároveň pomôcku pri liečbe zdravotných problémov, pomocou im bol zoznam liečivých účinkov rastlín určených na lekárske použitie.

V minulosti boli herbáre zdrojom informácií najmä o liečivých bylinách, zaoberali sa popisom jednotlivých rastlín, ich výskytom, tvarom, farbou aj účinkami. Byliny sa vkladali do herbárov ako vylisované vysušené časti rastlín alebo celé rastliny.

Všetky tipy a rady, ako si krok za krokom vytvoriť vlastný herbár nájdete v knihe Herbár od Miriam Latečkovej. Úžasná pomôcka, krásne spracovaný a naozaj od človeka, ktorý miluje bylinky a má s nimi obrovské skúsenosti. Ideálny tiež ako darček pre toho, na kom vám záleží.

Milan Buno, knižný publicista