Kuchyňa podľa veku

Kuchyňa podľa veku

Iný vek – iná kuchyňa

Kuchyňa – stred domova – by mala odrážať náš štýl, aby sme sa v nej cítili dobre. Zároveň by mala byť prispôsobená potrebám ľudí, ktorí v nej fungujú. V čom sa líši kuchyňa rodiny s deťmi od kuchyne mladých zaľúbencov a seniorov?

Či máte sladkých dvadsať a práve ste vyleteli z domu, alebo už máte na krku pár krížikov, vaša kuchyňa by mala byť navrhnutá v prvom rade ergonomicky. Aby malo všetko svoje miesto, bolo poruke a varenie išlo ako po masle. „Farby, doplnky a ďalšie dôležité detaily majú samozrejme tiež svoj význam. Ale prvoradé je vhodné rozvrhnutie kuchynského nábytku a umiestnenia spotrebičov. Kde čo bude a aké, záleží aj od toho, koľko máte rokov, či máte malé detí a ako vám slúži zdravie,“ hovorí špecialista na kuchyne zo štúdia Oresi Ing. Pavol Krčmárik.

Kuchyňa pre mladý pár

Mladí ľudia podľa jeho skúseností dávajú prednosť výraznejším farbám a extravagantnejším riešeniam. Dizajnér však radí zlatú strednú cestu – striedmosť a nadčasovosť. Najmä v prípade, že dvojica v budúcnosti plánuje ostať v tej istej kuchyni aj keď bude mať deti. Chuť na extravaganciu sa dá vyriešiť nevšednými doplnkami a kúskami, ktoré sa v prípade, keď sa zmení rodinná situácia, dajú ľahko vymeniť a nahradiť.

Dobrou voľbou sú vstavané spotrebiče s mnohými trendy funkciami, ktoré šetria energiu a zvyšujú bezpečnosť. Mladý pár ich určite ocení aj v budúcnosti. „Bez ohľadu na vek je ideálne, ak sú rúra a mikrovlnná rúra umiestnené vo výške očí, umývačka riadu je hneď vedľa drezu a v bezprostrednej vzdialenosti od dresu a pracovnej dosky je aj chladnička a miesto na nádoby na odpad,“ hovorí odborník na navrhovanie kuchýň. Takéto riešenie je podľa neho najergonomickejšie.

Rovnako praktická je voľba výšky pracovnej dosky a horných skriniek kuchynského nábytku podľa výšky obyvateľov domácnosti a najmä človeka, ktorý v nej bude tráviť najviac času, či už to bude on alebo ona. Vhodná výška pracovnej dosky zabezpečí, že ani po hodinách strávených varením, pečením, zaváraním alebo inou činnosťou nebude bolieť chrbát.

Kuchyňa s deťmi

Deti sú radosť. Aj v kuchyni. No kým sú malé, ale už sa samé hýbu, to pre ne môže byť aj nebezpečný priestor. Najmä deti vo veku od 1,5 do 3 rokov chcú všetko robiť ako dospelí a zároveň sú to nefalšovaní objavovatelia a dobrodruhovia.

Pre rodinu s deťmi je vhodné mať prepojenú kuchyňu s obývačkou. Aj keď rodič robí niečo v kuchyni, dieťatko sa môže hrať v obývačke a je spokojné, že otca či mamu stále vidí. Viac priestoru zároveň znamená väčšie bezpečie. Ešte ho zvýšite, ak dáte na rohy násadky, ktoré zakryjú ostré hrany.

Nebezpečenstvom je každý spotrebič zapojený do elektriky, preto by mal byť umiestnený mimo dosahu detí rovnako ako všetky ostré alebo ťažké predmety a rôzna chémia. Buď ich treba dať do horných skriniek, alebo treba dvierka kuchynského nábytku, ktoré by dieťa mohlo otvoriť, opariť zámkami. Naopak, deti môžu mať v dosahu skrinky alebo zásuvky, v ktorých sú plastové nádoby, drevené varešky a všetky veci, ktoré šuštia, ohýbajú sa, vydávajú zvuky, ale nie sú nebezpečné.

Nebezpečenstvo pri varení a pečení znížite na minimum tak, že si vyberiete indukčnú varnú dosku, ktorá sa nebude zohrievať, ani keby sa ratolesti náhodou podarilo postláčať gombíky a dosku zapnúť, a budete mať rúru na pečenie s bezpečnostným trojitým sklom, takže rúra bude zvonka chladná aj keď v skutočnosti bude vyhriata na 180 °C.

„Mnoho rodičov rieši aj to, kam malé dieťa v kuchyni usadiť,“ hovorí Krčmárik z Oresi. „V podstate je jedno, či budú mať klasický jedálenský stôl, rohovú lavicu alebo ostrovček, ku ktorému sa dá prisunúť detská stolička, pretože deti aj tak nevydržia na jednom mieste.“ Každopádne by ste mali zvoliť nábytok, ktorý sa dobre a ľahko čistí, pretože to budete robiť mnohokrát, kým sa dieťa naučí stolovať.

Uľahčenie pre seniorov

Koncept kuchyne prispôsobený pre seniorov znamená krátke vzdialenosti medzi sporákom, drezom a chladničkou, aby sa pri problémoch s pohybom šetrili. Zároveň potrebujú dostatok úložného priestoru v akurátnej výške, aby sa nebolo treba ani veľmi zohýbať, ani načahovať. Už sme spomínali, že je vhodné umiestniť rúru a mikrovlnku vo výške očí.

Vychytávkou pre seniorov je aj možnosť umiestniť varnú dosku tak, aby nebol nábytok priamo pod ňou a ku sporáku sa dalo sadnúť na pohodlnú, nie veľmi vysokú barovú stoličku.

Namiesto barového pultu dizajnéri odporúčajú seniorom samostatné sedenie s masívnym stolom (môže byť aj rozkladací, keď sa zíde celá rodina) a s pohodlnými stoličkami.

„A pokiaľ ide o celkový vzhľad kuchyne, ak si na začiatku zvolíte kvalitný nábytok s dobrým kovaním, po rokoch stačí vymeniť iba dvierka,“ radia odborníci z Oresi. „Kuchyňa bude ako nová a vy ušetríte stovky eur.“