Prvú českú audiohru pre milovník detektívnych príbehov si môžu zahrať aj nevidiaci!

Prvú českú audiohru pre milovník detektívnych príbehov si môžu zahrať aj nevidiaci!

Nový herný zážitok nielen pre milovníkov audiokníh. Hra Důkaz 111 je unikátnym počinom štúdia Play by Ears, ktoré vytvorilo prvú českú interaktívnu hru založenú len na zvuku. Hráči si ju môžu stiahnuť na svoj mobil a v priebehu hry sami rozhodovať o tom, akým smerom sa bude príbeh vyvíjať. Audiohru je možné ovládať aj so zatvorenými očami a nechať sa tak naplno pohltiť. Hlas hlavným hrdinom napínavej detektívky prepožičali známi českí dabéri na čele s Terezou Hofovou, Norbertom Lichým či Bohdanom Tůmom.

Príbeh hry vás prenesie do 80. rokov USA, kde hlavná hrdinka Alica Wellsová, náčelníčka mestečka Fairfield, rieši záhadný anonymný telefonát, ktorý ju zavedie na nehostinný ostrov a do hotelu Harber Watch Inn, kde nemôže nikomu veriť. Tajuplná atmosféra a zvukové kulisy prichádzajúcej búrky sú spracované na vysokej úrovni filmového zvuku. Hra využíva tzv. „binaurálne audio“, ktoré je spájané predovšetkým s virtuálnou realitou a navodzuje v poslucháčovi pocit obklopenia zvukom. Vďaka tomu sa hráčovi naskytá unikátna možnosť byť súčasťou vyšetrovania, akoby skutočne bol na mieste spolu s Alicou.

Interaktívna detektívka

Celý vývoj hry od prvého nápadu trval niekoľko rokov. „Prvé myšlienky na interaktívnu audiohru prišli asi pred šiestimi rokmi, kedy začali byť populárne hry postavené na princípe rozvetveného príbehu. Lákalo ma vytvoriť niečo podobné. Keďže mám k zvuku blízko, bolo pomerne jasné, akým spôsobom by mohol byť príbeh spracovaný,“ spomína na zrod myšlienky tvorca celého konceptu Tomáš Oramus.

Kľúčovým bodom bol pre autorov silný príbeh, ktorý musel byť pôvodný. Nakoniec zvíťazil scenár v duchu noir detektívky, ktorej autorom je Vladimír Mareček. Najťažšou úlohou bolo vytvoriť dokonale rozvetvený príbeh, ktorý bude pútavý a zároveň sa v ňom hráč bude dobre orientovať. „To bolo najťažšie. Zatiaľ čo vo filme hlavná postava nemusí komentovať, čo robí, v audio podobe sa týmto slovám nedá vyhnúť,“ upozorňuje Mareček a dodáva: „Oproti filmu máte ale inú výhodu. Zvuk vám dovoľuje presunúť sa na akékoľvek miesto, v akomkoľvek čase, všetky použité zvuky si poslucháč sám pre seba prevádza do obrazov. A tie obrazy sú oveľa krajšie a zaujímavejšie než čokoľvek, čo by ste mu kedy mohli ukázať na filmovom plátne.“

Hra má aj režim pre nevidiacich

Hlavnú úlohu policajnej náčelníčky Alice Wellsovej stvárnila herečka Tereza Hofová, ktorú zaujala interaktivita mysteriózneho príbehu a filmové ozvučenie. „Hrám policajnú vyšetrovateľku. Ženu veľmi uzavretú, až odťažitú, ktorá najprv môže pôsobiť až nepríjemne. Postupne ale zisťujeme, že za jej vystupovaním sa skrýva bolestná a nedoriešená trauma, ktorá sa prepojí s tajomným príbehom,“ prezrádza Hofová. Pri dabovaní svojej postavy sa snažila vžiť do nevidiacich ľudí, ktorí vnímajú svet len v audio-hmatovej forme. „To bolo veľmi inšpiratívne. Hovorila som si, ako taký svet asi vyzerá. Ako vyzerá zbraň pre človeka, ktorej sa dotkol, ale nikdy ju nevidel, auto, v ktorom sedel, ale nikdy ho nešoféroval.“

Na nevidiacich mysleli aj autori, základná verzia hry preto ponúka režim pre nevidiacich. Zástupcovia štúdia Play by Ears na čele s Tomášom Oramusom tiež aktívne spolupracujú s organizáciou SONS (Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých).

Audiohra Důkaz 111 je dostupná pre mobilné telefóny so systémom Android a iOS. Demo verzia je zadarmo, celú hru je možné kúpiť si za 4,69 EUR. Pre tých, ktorí sa nechcú rozhodovať, kadiaľ sa príbeh bude uberať, vyjde Důkaz 111 aj ako audiokniha, pre ňu tvorcovia zvolia linku príbehu sami. Viac informácií nájdete na www.dukaz111.cz.

Trailer:
https://youtu.be/7NgGlbxv544

Důkaz 111 pre Android:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.PlayByEars.Dukaz111

Důkaz 111 pre iOS:
https://apps.apple.com/us/app/d%C5%AFkaz-111/id1503517695