Zdravý domov je cestou k vyššej produktivite

Zdravý domov je cestou k vyššej produktivite

V roku 2020 všetkých nepríjemne prekvapila epidémia, ktorá mnohých náhle a dlhodobo priviedla k práci z domu. Či už ste fanúšikom takejto práce, alebo si stále ešte zvykáte, prinášame niekoľko tipov ako aj doma podať dobrý pracovný výkon.

Nielen káva či efektívny time management vedia zlepšiť pracovné výkony. Zázraky s produktivitou urobí aj dostatok prirodzeného svetla a kvalitný spánok. S nedostatkom denného svetla sa nespájajú len depresie, priberanie, ale aj choroby srdca či cukrovka. Denné svetlo je však dôležité nielen pre naše fyzické, ale aj pre psychické zdravie a produktivitu. Svetlo je stimulant, ktorý dokáže okamžite pôsobiť na mozog, a tak prirodzene ovplyvňuje aj jeho výkonnosť.

Dostatok prirodzeného svetla je spolu s dostatočným množstvom čerstvého vzduchu hlavným predpokladom pre zdravé vnútorné prostredie. “Denné svetlo má významný vplyv na ľudskú psychiku, ovplyvňuje našu produktivitu, náladu a pocit pohody. Žiadny zdroj umelého osvetlenia totiž nemá rovnaké spektrum a nemení farbu a intenzitu v priebehu dňa,” vysvetľuje fenomén denného svetla Klára Bukolská, hlavná architektka spoločnosti VELUX Slovensko.

Náš tip: Vedeli ste, že denné svetlo môžete dostať aj do miestností bez okien?

Prirodzené denné svetlo spolu so všetkými jeho benefitmi je možné mať aj v miestnostiach uprostred dispozície. Zariadi to svetlovod – špeciálny trubicový systém, ktorý privádza denné svetlo zo strechy až tam, kde ho potrebujete. So svetlovodom nemusíte cez deň svietiť napríklad na tmavých chodbách, na schodisku, v šatníku alebo na WC. Ušetríte za energie a váš domov bude bezpečnejší a príjemnejší.

Svetlovod je veľmi elegantný a zároveň cenovo dostupný spôsob, ako priviezť denné svetlo až doprostred domu. VELUX ponúka svetlovody pre šikmé aj ploché strechy a ich tubus s 98 % odrazivosťou zaistí vynikajúci prestup svetla do interiéru. Ak do nich zabudujete LED osvetlenie, budú svietiť aj v noci,“ radí produktový manažér spoločnosti VELUX Ivo Pavlík. So svetlovodom VELUX privediete prirodzené svetlo aj do tých najtmavších miest vášho domu, pretože je schopný prenášať slnečné i mesačné svetlo do miestností do vzdialenosti až 6 m. Denné svetlo dovedie aj tam, kde by ste ho vôbec nečakali.

Nezabúdajte na vetranie ani v chladnom počasí

Nielen denné svetlo dokáže pomôcť s dobrou náladou a vyššou produktivitou. Druhým dôležitým faktorom zdravej domácnosti je čerstvý vzduch. Keď otvárame okná len sporadicky, je pravdepodobné, že žijeme v domácnosti s príliš vlhkým a znečisteným vzduchom. Vytvoriť zdravé vnútorné prostredie s dostatkom čerstvého vzduchu je pritom jednoduché. Stačí sa naučiť pravidelne vetrať. A to aj v zime.

Odborníci odporúčajú vetrať krátko a intenzívne aspoň trikrát denne tak, že otvoríte naraz viacero okien. Takto sa vzduch v interiéri vymení rýchlo bez toho, aby došlo k veľkým únikom tepla. Čas vetrania závisí od ročného obdobia. Počas jari a jesene môžete dĺžku vetrania predĺžiť na 15 až 30 minút niekoľkokrát denne a v zime otvorte okná na 5 až 10 minút. Výhodu pri udržiavaní zdravého bývania majú majitelia domov a bytov so strešnými oknami. Okrem toho, že strešné okná privádzajú dnu denné svetlo, umožňujú rýchlo a efektívne prevetrať interiér. Vďaka tzv. komínovému efektu, kedy sa otvoria okná v rôznej úrovni výšky a teplý vzduch uniká smerom hore, sa vzduch v miestnosti vymení ďaleko rýchlejšie.

Náš tip: Dnes už nemusíte myslieť na to, kedy a ako často vetrať!

Strešné okná s inteligentným riadiacim systémom sa o zdravé vnútorné prostredie postarajú za vás. Keď si kúpite elektrické výrobky VELUX INTEGRA® alebo svoje strešné okná doplníte motorom s diaľkovým ovládaním, stačí si dokúpiť už len základný balíček VELUX ACTIVE a vetranie bude prebiehať automaticky „Inteligentný systém VELUX ACTIVE využíva najnovšie technológie a vďaka tomu premýšľa a následne aj koná za obyvateľov domácnosti so strešnými oknami. Monitoruje teplotu, vlhkosť a koncentráciu oxidu uhličitého vnútri domu s cieľom zvýšiť kvalitu vzduchu,“ upresňuje Klára Bukolská, architektka spoločnosti VELUX.

www.velux.sk