Philips víta odporúčania Úradu verejného zdravotníctva týkajúce sa čističiek vzduchu ako súčasť boja proti COVID-19

Philips víta odporúčania Úradu verejného zdravotníctva týkajúce sa čističiek vzduchu ako súčasť boja proti COVID-19

  • Slovensko sprísňuje hygienické opatrenia voči COVID-19 a odporúča nepoužívať čističky vzduchu, ktoré nemajú HEPA filter [1]
  • HEPA filtre v čističkách vzduchu Philips dokážu zo vzduchu, ktorý nimi prechádza, odstrániť 99,97 % častíc menších ako 0,003 mikrónu [2], a teda menších ako najmenší známy vírus [3].
  • Inteligentný snímač kvality vzduchu v čističkách vzduchu Philips nepretržite, tisíckrát za sekundu skenuje vzduch v miestnosti, čím deteguje jemný prach šíriaci sa vzduchom a odstraňuje ultrajemné častice zo vzduchu vrátane prachu, peľu, baktérií a vírusov.

Spoločnosť Royal Philips (NYSE: PHG, AEX: PHIA), globálny líder v oblasti zdravotníckych technológií, s potešením konštatuje, že HEPA filtre v čističkách  vzduchu Philips sú v plnom súlade s najnovšími odporúčaniami Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) na zabezpečenie kvality ovzdušia v budovách a na boj proti šíreniu ochorenia COVID-19. Na rozdiel od čističiek bez HEPA filtra tieto čističky môžu zachytiť ultramalé častice zo vzduchu, a to vrátane alergénov, baktérií a vírusov. Navyše čističky vzduchu, ktoré sú vybavené filtrami s aktívnym uhlím, môžu zachytávať aj plyny a pachy.

Ľudia si čoraz viac uvedomujú dôležitosť kvality vzduchu, ktorý dýchajú doma, v práci alebo v škole. V dôsledku globálneho šírenia nákazy COVID-19 s viac ako 35 miliónmi ochorení a z toho 20 880* na Slovensku si ľudia viac uvedomujú kvalitu vzduchu, hlavne kvôli tomu, že je známe, že sa ochorenie šíri prostredníctvom vydychovaných aerosólov nakazenej osoby. Zatiaľ čo preventívne opatrenia – sociálny dištanc, nosenie rúšok a hygiena rúk sú v platnosti už niekoľko mesiacov, ÚVZ SR od 1. októbra 2020 pridal do zoznamu odporúčaní okrem iného aj nepoužívať čističky vzduchu bez HEPA filtra.

Napriek tomu, že doposiaľ nebolo overené, že čističky vzduchu Philips odstraňujú SARS-CoV-2 (vírus, ktorý spôsobuje COVID-19) zo vzduchu, bolo preukázané, že ich HEPA filter zo vzduchu, ktorý ním prejde, odstráni 99,97 % častíc vo veľkosti 0,003 μm[2]  (3 nm). Táto veľkosť je menšia ako najmenší známy vírus[3]. Podľa výskumu nezávislého testovacieho ústavu čističky v testovacej komore do desiatich minút od zapnutia znižujú o 99,9 percenta hladinu aerosólov vírusu Influenza A H1N1[5]. Na základe tohto testu sa očakáva podobný výkon aj pre aerosóly SARS-CoV-2.

V súlade s výzvou Svetovej zdravotníckej organizácie na ďalšie výskumy spôsobu prenosu SARS-CoV-1[6],  a s rastúcim množstvom dôkazov, že vetranie a filtrácia častíc zo vzduchu v spojení s ďalšími opatreniami, akými sú sociálny dištanc, môže znížiť prenos nákazy vzduchom[4][7][8], Philips so svojimi expertmi v odbore skúmajú vplyv čistenia vzduchu od vírusových aerosólov vo vnútornom prostredí.

„Intenzívne sa usilujeme o inovácie na zlepšenie stavu vzduchu v domácnostiach, v kanceláriách a v školách,“ uviedol Paul Karafotas, regionálny manažér pre strednú Európu spoločnosti Philips. „Vítame nedávne opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR a sme presvedčení, že čističky vzduchu s HEPA filtrami by sa mohli stať súčasťou širšej ochrannej schémy proti šíreniu koronavírusu. Je užitočné používať ich v domácnostiach, v školách, kanceláriách, obchodoch aj vnútri všetkých verejných priestorov.“

Najnovší rad domácich čističiek vzduchu Philips je vybavený inteligentným snímačom kvality vzduchu, ktorý nepretržite skenuje vzduch v interiéri 1 000-krát za sekundu, aby zistil hladinu jemného prachu a odstránil ultrajemné častice, prach, peľ, plyny, baktérie a vírusy. Digitálny displej čističiek vzduchu v reálnom čase zobrazuje úroveň kvality vnútorného vzduchu a zabudovaným prenosným systémom používateľ ovláda a monitoruje zariadenie cez aplikáciu Philips Clean Home+. 360-stupňový systém cirkulácie vzduchu dokáže vyčistiť vzduch v miestnosti s rozlohou 20 m2 za menej ako šesť minút [9].

Opatrenia Úradu verejného zdravotníctva na zabezpečenie kvality ovzdušia v prevádzkach (aktualizované 30. septembra 2020) nájdete tu.

—————————————————–

[1] https://korona.gov.sk/wp-content/uploads/2020/09/30_09_2020_opatrenie_prevadzky_a_hp.pdf

[2] IUTA report UN2-170928-T5599900-100.2 – Measurement of the deposition efficiency of FY3433 type filter for 3 nm NaCl particles. Tested according to US standard DOE-STD-3020-2015

[3] Chen et al, 2020. Epidemiological and clinical characteristics of 99 cases of 2019 novel coronavirus pneumonia in Wuhan, China: a descriptive study. Lancet, 395(10223): 507-513

[4] Q&A: How is COVID-19 transmitted?, World Health Organization, júl 2020

[5] Test rýchlosti mikrobiálnej redukcie realizovaný v spoločnosti Airmid Healthgroup. Testovanie prebehlo v testovacej komore veľkosti 28,5 m3, ktorá obsahovala kontaminované aerosóly A(H1N1). Podľa U.S. EPA čistička vzduchu sama osebe neochráni pred COVID-19, ale môže byť súčasťou plánu na ochranu jednotlivca a rodiny.

[6] Transmission of SARS-CoV-2: implications for infection prevention precautions, World Health Organization, Scientific Brief, júl 2020

[7] Lidia Morawska, Donald K Milton, It is Time to Address Airborne Transmission of COVID-19, Clinical Infectious Diseases, ciaa939, https://doi.org/10.1093/cid/ciaa939

[8] How can airborne transmission of COVID-19 indoors be minimised?, Environment International, Volume 142, September 2020, ISSN 0160-4120.

[9] Zo vzduchu, ktorý prechádza filtrom. Je to teoretický čas na jednorazové čistenie vypočítaný vydelením CADR 500 m3/h veľkosťou miestnosti 48 m3 (za predpokladu, že miestnosť má 20 m2 podlahovej plochy a výšku 2,4 m).

Aktuálne platné hygienické opatrenia platné od 1. októbra 2020 na Slovensku nájdete tu.