Objavte neviditeľné pradivo prírody. Toto je efekt domina

Objavte neviditeľné pradivo prírody. Toto je efekt domina

Táto knižka o prírode je nielen napínavá, autorov brilantný výskum navyše prispel k tomu, že mladý čitateľ sa dostane k vedeckým poznatkom a historickým faktom. Rozprávanie dopĺňajú umelecky náročné ilustrácie.
Ako keď postrčíme kocku domina, aj každý ľudský zásah do prírody má nedozerné následky – pozitívne i negatívne.
Kniha Efekt domina obsahuje 18 napínavých príbehov, ktoré opisujú pravdivé udalosti.

  • Ako zachránil malý motýľ Austráliu?
  • Prečo žili stovky žiab celkom oficiálne v hoteli?
  • Ako vyzeral chýrny let poštových holubov?
  • Ako došlo k tomu, že raz skutočne pršali z oblohy mačky?

Efekt domina rozpráva o zbytočných a nebezpečných krokoch človeka, ktoré prispeli k mnohým prírodným katastrofám. Jasne ukazuje, ako túžba po moci, naivita alebo klamné presvedčenie viedli k zásahom do prirodzeného vývoja alebo funkčného ekosystému, zmenili ich na nepoznanie alebo dokonca zničili.

Kniha je určená všetkým, ktorí sa zaujímajú o súvislosti v našom vesmíre a chcú, aby aj ich deti kriticky vnímali, čo všetko môžu spôsobiť nevhodné ľudské zásahy do chodu prírody.

„My ľudia si často neuvedomujeme existenciu neviditeľných vlákien, ktoré všetko navzájom stmeľujú. Pri troche pozornosti ich však uvidíme, stačí, ak si sadneme pod strom do tieňa, na jar sa rozbehneme po lúke alebo sa zahľadíme na oblaky na nebi. Príbehy, ktoré budeš čítať, som zozbieral na dlhých prechádzkach. Pripojil som k nim ďalšie, o ktorých som sa dočítal v knihách, a spojenia boli odrazu jasne viditeľné,“ hovorí autor knihy Efekt domina Gianumberto Accinelli.

V prírode vládne veľmi citlivo vyvážená rovnováha. Všetko sa riadi jej zákonmi a má svoje pevné miesto.
Ľudia však majú taký zvyk – stále chcú veci okolo seba meniť. Narúšajú rovnováhu a občas nevedomky spustia dominový efekt, to znamená, že jedna udalosť vyvolá druhú, tá zase ďalšiu a tak ďalej. Tento efekt väčšinou životnému prostrediu viac škodí, ako prospieva.

Často je problém odstrániť škody, čo vznikli. A práve takéto zamotané historky autor rozpráva – nielen malým deťom, ktorým je kniha určená, ale aj dospelákom.
Všetko v tejto knižke sa skutočne stalo.
Niektoré efekty sa ešte neskončili a možno dopadnú dobre; iné sú už minulosťou a nedá sa na tom nič zmeniť. Ale aj z nich sa ľudia môžu niečo naučiť.
Že by mali prírodu rešpektovať.

Možno tieto príbehy pomôžu vidieť prírodu trošku inak, s naozaj otvorenými očami. A všade tam, kde je a mohla by byť. Hneď za oknom, dverami vášho bytu, či domu. A možno tieto príbehy ukážu, ako veľmi by sme si mali ceniť prírodu, zvieratá, rastliny…