Dve rodiny na opačných koncoch práva a spravodlivosti. Nový John Grisham

Dve rodiny na opačných koncoch práva a spravodlivosti. Nový John Grisham

Toto je viac Grisham z posledných rokov, ako zo svojich zlatých právnických čias.
Chlapci z Biloxi je prepracovaný príbeh; čiastočne právnický triler, najmä v druhej časti detektívka; nechýba tam miestna politika a intrigy, podvody a zákulisné hry. A tiež mafiáni a gangstri.

Posledných sto rokov bolo Biloxi známe ako príjemné letovisko a mesto plné podnikov na spracovanie morských plodov. Malo však aj odvrátenú tvár. Korupciu a neresti všetkého druhu od hazardných hier cez prostitúciu, nelegálnu výrobu alkoholu, drogy až po vraždy na objednávku. Neresti mala pod kontrolou hŕstka gangstrov, povrávalo sa, že patrili k neslávne známej Južanskej mafii.

Keith Rudy a Hugh Malco vyrastali v Biloxi v šesťdesiatych rokoch, obaja pochádzali z prisťahovaleckých rodín z východnej Európy. V detstve boli nerozluční kamaráti a všetci ich poznali ako hviezdy bejzbalového tímu. Ich cesty sa rozišli na prahu dospelosti. Z Keithovho otca sa stal obávaný prokurátor, odhodlaný „vyčistiť pobrežie“, z Hughovho otca šéf biloxiského podsvetia. Keith vyštudoval právo a pokračoval v otcových šľapajach. Hugh dal prednosť nočnému životu a pracoval v rodinných podnikoch. Obidve rodiny sa napokon stretli v rozhodujúcom boji – kde inde, ako v súdnej sieni.

Vypočujte si úryvok.
Číta Vlado Kobielsky:

Chlapci z Biloxi asi nebude celkom román pre tých, ktorí čakajú priamočiaru akciu a právnické kľučky, ktoré poznáme z grishamoviek ako Firma, Prípad pelikán, Klient, Sudca, či Kedy zabiť. Ale je to naozaj výborne vyskladaný príbeh s typickými grishamovskými zvratmi, prekvapeniami, výborne vystihnutými reáliami a atmosférou.

Zručne napísaný príbeh o zle, podvodoch a vraždách na jednej strane…a o férovosti, poctivosti a snahe o spravodlivý svet aj napriek všetkým prekážkam či riziku vlastnej smrti na strane druhej.

Milan Buno, knižný publicista