Pripravte strechu na zimu včas

Pripravte strechu na zimu včas

Zima predstavuje pre každú strechu skúšku jej kvality. Sneh, ľad, mráz i silné dažde ju dokážu riadne preveriť a potrápiť. Vtedy sa ukáže odolnosť strechy, kvalita použitých materiálov i schopnosť pokrývačov, ktorí strechu realizovali. Aby ste sa vyhli problémom, strechu ešte pred zimou dôkladne skontrolujte.

„Ak je strecha dobre navrhnutá a realizovaná a navyše ste použili kvalitnú strešnú krytinu s vhodnými strešnými doplnkami, obávať sa nemusíte. S kompletným strešným systémom Tondach získate strechu, ktorá odolá nielen vrtochom počasia, ale aj zubu času,“ hovorí Michal Dobrovodský, produktový manažér pre značku Tondach.

Prehliadku strechy nepodceňte

Stav strechy by ste mali pred každou zimou dôkladne skontrolovať a presvedčiť sa, či je v poriadku. V prvom kroku treba skontrolovať žľaby a odkvapy a v prípade potreby ich vyčistiť. Na udržanie priechodnosti odkvapov sú skvelým pomocníkom mriežky, ktoré nečistoty v odkvape zachytávajú. Uistite sa tiež, že spoje odkvapového systému dobre tesnia. Nezabudnite zo strechy odstrániť lístie a ďalšie nečistoty, ktoré by mohli brániť správnemu odtekaniu vody. Ak sa vám na streche čokoľvek nepozdáva, zavolajte si radšej na pomoc špecialistu.

Aby strecha nezatekala

Aby strecha odolala náporu vody, mrazu i vetru počas zimy, odporúča sa vyčistiť aj  vodné drážky klampiarskych prvkov, najmä lemovanie okolo komína, strešných okien či zvislých konštrukcií. Skontrolovať by ste tiež mali prestupy pre kanalizáciu, anténu, solárne a fotovoltické panely. Práve tieto miesta predstavujú väčšie riziko. Z toho dôvodu je dôležité už pri realizácii šikmej strechy investovať do kúpy komplexného systému, s ktorým dosiahnete maximálnu bezpečnosť prestupu strechou. V neposlednom rade skontrolujte stav samotnej krytiny. Prezrite škridly, napravte tie, ktoré sú nadvihnuté a poškodené kusy vymeňte. „Vykonajte kontrolu oblasti úžľabia, ktorá býva počas zimy najviac zaťažená snehom. Rezané škridly v úžľabí musia byť správne zaistené na svojom mieste,“ zdôrazňuje Michal Dobrovodský.

Protisnehové zábrany sú nutnosť

V zime je strecha vystavená väčšej záťaži. Okrem vody a vetra sa musí vysporiadať aj s mrazom, ľadom a snehom. Ak hmotnosť snehu presiahne nosnosť strechy, môže dôjsť k jej vážnemu poškodeniu. Strechy s nižším sklonom, odkiaľ sa sneh skĺzava pomalšie, sú tak vystavené vyššej záťaži. Pri väčšej snehovej nádielke je preto nevyhnutné sneh z takýchto striech manuálne odstrániť. Nebezpečenstvo predstavuje aj zosuv snehu zo strechy, ktorý môže spôsobiť škody na majetku i ohroziť zdravie ľudí. Na zabránenie zosuvu snehu slúžia protisnehové zábrany. Kvôli dodržaniu technických noriem je návrh protisnehového systému náročný. Prenechajte ho preto na skúseného projektanta. „Protisnehové zábrany sa aplikujú celoplošne, aby udržali váhu snehu aj po výdatných zrážkach,“ vysvetľuje Dobrovodský. Univerzálny protisnehový komplet Tondach zabráni nekontrolovateľnému zosuvu snehu a ochráni strechu pred funkčným zlyhaním. Obsahuje protisnehovú mrežu, ktorá sa osádza v kombinácii s protisnehovými hákmi. Celý set farebne ladí so strešnou krytinou.

Škridla do mrazu i chladu

Pálené škridly Tondach sú mimoriadne odolné a vhodné do akéhokoľvek počasia a vyznačujú sa nízkymi nárokmi na údržbu. Hlboké bočné a hlavové odvodňovacie drážky zabezpečia dokonalý odvod vody. Špeciálna povrchová úprava zabezpečí bezkonkurenčnú farebnú stálosť, takže si strecha zachová svoj farebný odtieň počas celej doby svojej životnosti. Vďaka vysokej mechanickej pevnosti dosiahnutej vypaľovaním pri teplotách nad 1000 °C odolá strecha aj vyššej hmotnosti snehu či silnému krupobitiu. Na funkčné vlastnosti keramickej krytiny Tondach sa vzťahuje záruka až 33 rokov.