Od Umenia vojny po Denník Anny Frankovej

Od Umenia vojny po Denník Anny Frankovej

Toto je pútavý a podmanivý knižný sprievodca viac než osemdesiatimi z tých najslávnejších, najvzácnejších a najdôležitejších písomných diel sveta od Zvitkov od Mŕtveho mora po Denník Anny Frankovej, vrátane ručne iluminovaných rukopisov, zásadných tlačených kníh a niektorých z najlepších príkladov ilustrovanej literatúry.
Knihy, ktoré ovplyvnili dejiny.
Objavte ich a ponorte sa do sveta úžasných príbehov, ktoré formovali svet a ľudí.

Prekrásne spracované kapitoly, ktoré sledujú vývoj jednotlivých významných diel a dedičstvo, ktoré po sebe zanechali. Pozrieme sa až 3000 rokov pred n.l., dozviete sa o staroegyptských Knihách mŕtvych, o Zvitkoch od Mŕtveho mora, Umenia vojny od Sun-c´.

Nasleduje Gutenbergova Biblia, Alighieriho Božská komédia, Machiavelliho Vladár, či Nostradamove Les Prophéties. Nechýba Don Quichote, Shakespearove diela, Diderotova Encyklopédia, ani Spôsob písania slov, nôt a chrámového spevu pomocou bodov od Louisa Brailla.

A nasledujú nám už bližšie a známejšie diela ako:

  • Kronika Pickwickovho klubu od Charlesa Dickensa
  • O pôvode druhov Charlesa Dickensa
  • Kapitál Karla Marxa
  • Rozprávky bratov Grimmovcov
  • Denník Anny Frankovej
  • Antoine de Saint-Exupéry a jeho Malý princ
  • Citáty z diela predsedu Mao Ce-tunga

„Staré či nové, knihy zvolené do tohto výberu menili životy a pripomínajú nám, kým sme. Sú zároveň zrkadlom aj svetlom – vidíme v nich samých seba s nemilosrdnou úprimnosťou, ale sú aj svetlom, ktoré nás vedie tmavými miestami – neznámymi či nebezpečnými. V knihách nachádzame vlastné strachy, ale rovnako aj útechu a únik,“ píše v predslove James Naughtie, oceňovaný moderátor, ktorý pôsobil ako predseda v komisii Bookerovej ceny a vyše 20 rokov bol spolumoderátorom programu Today na BBC Radio 4.

Ako ďalej píše, milovať knihu znamená spoznať priateľa, ktorého napriek všetkému chcete mať pri sebe. Všetci máme knihy z detstva, ktoré sa predvídateľne otvoria na obľúbenej stránke, alebo román, ktorý sme čítali tak často, až sa jeho väzba už rozpadá.
A v dobe, keď elektronická kniha otvorila novú kapitolu v dlhom príbehu, mnohí čitatelia znovu objavujú estetickú silu a krásu knihy, predstavujúcej zároveň nádherný predmet. Spomedzi mnohých radostí, čo nám knihy poskytujú, je práve tou, ktorá nikdy nevybledne.

Publikácia Knihy, ktoré ovplyvnili dejiny z vydavateľstva Ikar prináša mnoho kníh, ktoré utvárali náš svet. Sú múdre aj objavné, kontroverzné, a dokonca pohoršujúce. Niektoré prekvapivé z pohľadu ich vplyvu, a veľa z nich je inšpirujúcich dodnes. Niektoré predstavujú to najlepšie z nás, iné nie, ale spoločne nám pripomínajú, že kniha je naozaj priateľ, ktorý nás nikdy neopustí.

Publikácia ponúka okrem textov a zaujímavostí aj množstvo fotografií, nákresov a zobrazení, ktoré skvele dotvárajú celkový dojem z tejto vzácnej encyklopédie.
Tvorilo ju viacero autorov, no hlavným prispievateľom je Otec Michael Collins, absolvent Pápežského Inštitútu kresťanskej archeológie v Ríme. Záujem o kaligrafiu v ňom vzbudil vášeň aj pre knihy a písanie, ktorú ešte viac rozdúchalo zistenie, že Knihu z Kellsu kedysi vlastnil jeho predok, biskup Henry Jones, ktorý ju venoval univerzite Trinity College v Dubline v roku 1663.

Milan Buno, knižný publicista