6 skvelých a jednoduchých tipov na zníženie vlhkosti v interiéri

6 skvelých a jednoduchých tipov na zníženie vlhkosti v interiéri

Vlhkosť a teplota úzko súvisia s vašou pohodou a ochranou budovy. Nadmerná vlhkosť vzduchu podporuje tvorbu plesní a zhoršuje vnútornú klímu. Ak je vlhkosť vzduchu príliš vysoká, obmedzuje sa aj vlastná regulácia teploty tela. Ako vieme, telo je schopné znížiť vlastnú teplotu potením. Vysoká vlhkosť však túto funkciu narúša, takže dopady opatrení v rámci úspor môžu byť pre vás a váš organizmus pocitovo ešte horšie.

Aby ste to zmenili, máme pre vás niekoľko tipov, ako sa zbaviť nadmernej vlhkosti v interiéri.

Pomocou vlhkomera

Vlhkosť sa dá ľahko merať vlhkomerom. Odporúča sa ním udržiavať hodnoty 40 až 55 percent. Nízka vlhkosť je obzvlášť dôležitá najmä v spálni, aby sa optimalizovala klíma na spanie. V kúpeľni je vlhkosť prirodzene zvyčajne o niečo vyššia, tu je preto potrebné aj adekvátne vetranie.

Správne vetranie

Presne tak. Ak chcete znížiť vlhkosť, mali by ste miestnosť v prvom rade vetrať! Avšak, nie „ventilačkou“, ale otvorením celého okna. Otvorte preto všetky okná v dome na približne 10 minút trikrát až štyrikrát denne, aby ste zabezpečili prievan. Aby ste znížili vlhkosť v spálni, mali by ste miestnosť vyvetrať hneď po rannom vstávaní, pretože, keď spíme, strácame veľa vody, ktorá sa hromadí v matraci a vo vzduchu tak rýchlo, ako keby ste použili kvalitný kompresor.

Na rýchle zníženie vlhkosti je najlepší odvlhčovač

Ak vlhkomer ukazuje vysokú vlhkosť, rýchle riešenie ponúkajú elektrické výkonné odvlhčovače. Sú efektívne a pritom nespotrebujú veľa elektrickej energie. Za niekoľko minúť dokážu zbaviť priestor značného množstva vlhkosti bez akýchkoľvek obmedzení. Stačí si vybrať správny model, ktorý bude postačujúci na odstránenie vlhkosti z plochy vašich obytných priestorov.

Miska soli alebo ryže

Soľ a ryža absorbujú a veľmi dobre viažu vlhkosť tiež. Soľ alebo ryža sa v priestoroch vysokej vlhkosti nasávaní vody zhlukuje a súčasne klesá vlhkosť v miestnosti. Aby ste ale dosiahli požadovaný efekt, je potrebné objem misky pravidelne meniť.

Udržujte izbovú teplotu v odporúčanom rozsahu

Teplota v miestnosti by mala byť od 20 do 22 stupňov. Teplota a vlhkosť vzduchu spolu do určitej miery súvisia. Dodržaním odporúčaného rozsahu sa dosiahne dobrý kompromis medzi pozitívnym vplyvom vlhkosti vzduchu a úsporou nákladov na vykurovanie. Moderný vlhkomer vám informácie o vlhkosti aj teplote pohodlne zobrazí.

Používajte odsávač

Pomerne častý vznik plesní z dôvodu vplyvu vysokej vlhkosti je aj v kuchyni. Dôvodom je varenie bez odsávania pár, ktoré pri tomto procese vznikajú. Ak ale použijete pokrievku na varenie, vodná para kondenzuje na pokrievke a väčší podiel vody zostáva v hrnci. Ešte lepší efekt dosiahnete, ak si zaistíte nad varnou doskou dostatočné odsávanie pár.

Uvidíte, že pri dodržaní týchto opatrení nebudete mať s vlhkosťou v dome alebo byte najmenší problém.

Zdroj obrázka: matuska/Shutterstock.com