Ako vybrať krbové kachle a palivo

Ako vybrať krbové kachle a palivo

Kozub či krbové kachle dodajú domovu nielen potrebné teplo, ale aj čarovnú upokojujúcu atmosféru. Pred ich výberom sa dobre zamyslite, čo od nich očakávate. Pri správnej voľbe môžete na vykurovaní ušetriť nemalý finančný obnos. Spaľovaním vhodného paliva môžete byť zároveň šetrní k prírode.

Ako si vybrať?

Pri rozhodovaní či kúpiť krbovú vložku alebo kachle je dôležité zamyslieť sa čo očakávate od dizajnu, funkcie a aký rozpočet máte k dispozícii. Inštalácia krbovej vložky je finančne a aj časovo náročnejší proces, pretože ju treba obmurovať podľa niekoľkých zásad. Aj prípadné poruchy si budú vyžadovať demontovanie krbovej vložky. „Pre stavbu kozubu platia bezpečnostné normy a kontrola kominárom. Počítajte s nehorľavou podlahou, izolačnými prvkami a dostatkom priestoru pre výdych horúceho vzduchu,“ hovorí Marcela Bínová, špecialistka na kachle a kúrenie v projektových marketoch Hornbach.

Krbové kachle predstavujú výhodnejšiu voľbu či už z časového alebo finančného hľadiska. Ide o voľne stojaci objekt, ktorý si nevyžaduje žiadne špeciálne stavebné úpravy. Aj tu však treba dbať na dodržanie niekoľkých bezpečnostných zásad. „Vzdialenosť od horľavých materiálov by mala byť 80 cm. Kachle umiestnite od steny 20 cm a pri podlahe je nutné, aby vždy od vnútorného okraja otvoru ohniska doska prečnievala. Spredu o min. 50 cm a zo strany min. o 30 cm,“ upozorňuje Marcela Bínová.

Výkon je dôležitý

Aj keď je vzhľad kachlí veľmi dôležitý, zamerajte sa predovšetkým na ich výkon. Potrebný výkon sa určí na základe energetickej náročnosti stavby a veľkosti vykurovanej miestnosti. Správny výpočet je kľúčový pre dosiahnutie optimálnych výsledkov. Príliš veľké kachle môžu malé priestory prehrievať a napáchať nemalé škody na nábytku či podlahách. Ak sa pokúsite výkon veľkých kachlí znížiť, zvýšite emisie tuhých častíc a znečisťovanie dymovodu. Ako správne dimenzovať výkon? „Výkon kachlí sa uvádza v kW. Všeobecne platí, že čo kW, to cca 20 m3 vykúreného priestoru. Pred výberom kachlí si tiež overte či komín, ktorý máte v dome, bude zodpovedať požadovanému výkonu,“ radí špecialistka na kachle a kúrenie.

Kachle s výmenníkom alebo bez?

Rozhodnutie, či zaobstarať kachle s výmenníkom alebo bez bude závisieť od spôsobu používania. Pokiaľ chcete vykurovať iba jednu miestnosť, vystačíte si s kachľami bez výmenníka. Krbové kachle s výmenníkom zas potešia tých, ktorí chcú vykúriť niekoľko miestností naraz alebo využiť kachle na ohrev vody.

Okrem rovnomernejšieho vykurovania je veľkou výhodou kachlí s výmenníkom aj funkcia terciárneho spaľovania. Nejde v skutočnosti o spaľovanie, ale o terciárny prívod vzduchu, ktorý zabezpečí dlhšiu dobu horenia, zvýši účinnosť kachlí a zároveň zužitkuje zvyškové emisie, ktoré by za normálnych okolností odišli komínom. Takéto vykurovanie je šetrné nielen k vašej peňaženke ale aj k životnému prostrediu.

Bezpečnosť na prvom mieste

Prevádzkovanie kachlí bez funkčného komína nebude možné. Ten je potrebné pravidelne kontrolovať a udržiavať. Okrem bezpečného komína je dôležitá aj správna inštalácia kachlí. Tie musia stáť na nehorľavom materiáli. Vhodná je predovšetkým dlažba, no ani plávajúca podlaha nemusí byť problémom. „Postačí ak kachle položíte na izolačnú dosku z plechu či skla. Tá musí presahovať po stranách a vzadu minimálne o 10 cm a vpredu o 30 cm. Okolo kachlí by samozrejme nemali stáť žiadne horľavé predmety,“ upozorňuje Marcela Bínová.

Ohľaduplné správanie k prírode

Dnes sa na trhu stretnete prevažne s kachľami a kozubmi určenými na spaľovanie dreva či drevených brikiet. Spaľovanie uhlia a uhoľných brikiet je zriedkavejšie, pretože dochádza k silnej tvorbe dymu a dechtu, čo si vyžaduje častejšie čistenie komínu.

Palivá z obnoviteľných zdrojov sú k dispozícii v mnohých podobách a veľkostiach. Najobľúbenejšie sú drevené pelety a brikety. Pelety sa vyrábajú z odpadu, ktorý vzniká pri spracovaní dreva. „Ide vlastne o zlisovaný kúsok pilín, ktorý neobsahuje žiadne chemikálie. Je to ekonomické i ekologické kurivo a využitie nájde hlavne u majiteľov krbov a krbových kachlí v mestách, kde nie je možnosť skladovania väčšieho množstva dreva,“ hovorí odborníčka z Hornbachu a dodáva „Brikety sú tiež vyrobené z dreveného odpadu, rozdiel je ale v ich veľkosti. Lisujú sa do valcových alebo obdĺžnikových tvarov. Na rozdiel od peliet pri spaľovaní zvyšujú svoj objem, a preto nesmiete kachle plniť až po okraj.“

 

Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk.

Pridajte sa k nám na Facebookuhttps://www.facebook.com/HornbachSK/