„Zázračná“ guarana: Životabudič, ktorý vás nadopuje energiou, zlepší pamäť a imunitu!

„Zázračná“ guarana: Životabudič, ktorý vás nadopuje energiou, zlepší pamäť a imunitu!

Čo všetko tento zázrak z Amazónie dokáže? Rastlina paulínia nápojová, inak známa ako „guarana“, má stimulačné účinky, zlepšuje náladu a odďaľuje pocit hladu. Jej vlastnosti z nej robia veľmi obľúbený zdroj vitality, ktorý si našiel fanúšikov po celom svete. Niet divu!

Rastlina paulínia nápojová je zahalená rúškom viacerých povestí a mýtov. Hoci starí Indiáni poznali účinky paulínie celé stáročia, do popredia záujmu sa dostala na začiatku nového milénia vďaka semenám, ktoré sú známe skôr pod názvom guarana. Čo všetko dokážu?

Lepšia ako káva

Jednou z hlavných chemických zložiek guarany je kofeín, často označovaný ako guaranín, ktorý je v semenách obsiahnutý vo vysokých koncentráciách dosahujúcich 3 – 7 percent. Rozdiel medzi kofeínom obsiahnutým v káve a v guarane, je v chemickej väzbe a v spôsobe uvoľňovania do organizmu. Väčšina štúdií a výskumov uvádza, že práve pomalé uvoľňovanie kofeínu z guarany je to, čo povzbudí a dodá energiu na oveľa dlhšiu dobu ako kofeín obsiahnutý v káve. Okrem kofeínu guarana obsahuje aj malé množstvo teofylínu a teobromínu, ktoré uvoľňujú hladké svalstvo v prieduškách a zvyšujú krvný tlak, často sa preto využívajú v mnohých farmakologických prípravkoch. Ďalšou účinnou látkou guarany sú polyfenoly, ktoré majú významné antioxidačné účinky.

Stimuluje od hlavy až po päty

To, čo z guarany robí božskú rastlinu, sú jej stimulačné účinky. Na tento efekt sa v minulosti zameralo už mnoho štúdií, ktoré preukázateľne dokázali, že výťažky zo semien paulínie nápojovej zvyšujú fyzickú výkonnosť. Iné výskumy zamerané na vplyv guarany na schopnosti a uvažovanie ľudí zhodnotili, že konzumácia guarany môže zlepšiť rýchlosť v uvažovaní a v plnení zadaných úloh. Práve vysoký obsah kofeínu v semenách rastliny je tým, čo z guarany robí vyhľadávaný výživový doplnok podporujúci koncentráciu, zlepšenie nálady, prostriedok brániaci rozvoju depresie, zdroj energie, stimulant obranyschopnosti organizmu i svalovej regenerácie. Popritom je guarana považovaná za spoľahlivý podporný prostriedok k redukcii hmotnosti. Guaranové tablety dokážu spoľahlivo dlhodobo oddialiť pocit hladu a navodiť pocit sýtosti. Niet preto divu, že mnohí pri redukčných diétach volia ako doplnky stravy práve produkty Herbalife Nutrition.

Pomáha k vitalite a správnemu tráveniu

V Južnej amerike je pitie energetických nápojov pripravených z guarany rovnako obľúbené ako pitie čiernej kávy a čaju. Nie je to však len kvôli stimulujúcej funkcii výťažku z guarany. Napriek tomu, že príslušníci kmeňa Guarani mleté semená rastliny po stáročia užívali zmiešané s horúcou vodou či mliekom na získanie potrebnej energie, blahodarné účinky guarany na trávenie si ľudia nevedia vynachváliť aj v dnešnej dobe. Jedna šálka takto pripraveného nápoja vraj dokáže zasýtiť na celý deň. Indiáni považovali guaranu za dar bohov a za elixír, ktorý im zaistí zdravie a dlhý život. Najväčšej obľube sa guarana teší najmä v Brazílii, kde má dokonca väčšiu popularitu ako káva. Vďaka Herbalife Nutrition nemusíte pre dosiahnutie vitality mlieť semená paulínie, stačí si zadovážiť účinné guaranové tablety. Napriek tomu, že guarana nie je návyková a jej užívanie je absolútne bezpečné, jej konzumácia sa nedoporučuje ľuďom s problémami obličiek a kardiovaskulárnymi chorobami, vyhnúť by sa jej mali tehotné, dojčiace ženy a deti.