Inovujte svoju domácnosť trendovými nástennými tapetami. Aký typ bude pre vás ten pravý?

Inovujte svoju domácnosť trendovými nástennými tapetami. Aký typ bude pre vás ten pravý?

Tapety sú opäť v móde a dokonale dokážu premeniť akýkoľvek interiér. Na trhu je obrovské množstvo druhov s najrôznejšími motívmi. Ak nie ste zástancami čisto jednofarebných stien alebo si chcete jednoducho zariadiť interiér v určitom štýle, budú pre vás tapety tou správnou voľbou. Aký typ si vybrať a ako ich lepiť?

Pre úspešnú premenu interiéru pomocou tapiet je dôležitý ich správny výber a k tomu kvalitné lepidlo a perfektná príprava podkladu. Práca s tapetami ale nie je taká zložitá, ako sa môže zdať. „Tapety sa predávajú v rolkách, aby bolo možné ich ľahko inštalovať. Ak sa vám dielo nepodarí alebo sa vám nakoniec nebude páčiť, tapety môžete jednoducho strhnúť. Nemusíte sa preto báť, že sa vám vybraný vzor ľahko opozerá,” hovorí Tadeáš Tenkl, odborník z oddelenia tapiet a dekorácií v projektových marketoch Hornbach.

Výber správnej tapety
Rôzne typy tapiet majú rôzne vlastnosti. Tie sú pri výbere tých pravých rozhodujúce. Môžu byť napríklad umývateľné, vhodné do miestností so zvýšenou vlhkosťou a podobne.

  • Vliesové tapety

Na trhu nie sú príliš dlho, ale už teraz sa tešia veľkej obľube. Majú totiž veľa benefitov. Sú priedušné, čo znamená, že stena, na ktorej sú nalepené, nesplesnivie. Pýšia sa vysokou pevnosťou, ich farba sa ani po čase nezmení a poskytujú výbornú tepelnú aj zvukovú izoláciu. Sú veľmi univerzálne a môžete ich umiestniť do každej miestnosti. Ich lepenie je navyše veľmi jednoduché.

  • Vinylové tapety

Vinylové tapety sa vyrábajú tak, že sa nanesie vinylová vrstva na papierový podklad. To, do akej miery je tapeta kvalitná, závisí práve od vinylovej vrstvy. Platí tu jednoduchá rovnica: čím viac vrstiev, tým je tapeta kvalitnejšia. A aké prinášajú výhody? Sú odolné a dajú sa dobre umývať. Poskytujú tiež čiastočnú izoláciu tepla. Bez problémov ich nalepíte na rôzne podklady, ako je napríklad omietka, betón, sadrokartón alebo umakart. Šikovne zakryjú rôzne nerovnosti a praskliny na stene. „Hoci sú vinylové tapety stálice na trhu, prinášajú so sebou aj drobnú nevýhodu v podobe nepriedušnosti. Nehodia sa teda na steny, ktoré občas vlhnú,” dopĺňa Tadeáš Tenkl z Hornbachu.

  • Papierové tapety

Papierové tapety sa vyrábajú buď jednovrstvové alebo dvojvrstvové, ktorým sa tiež hovorí duplexné a sú kvalitnejšie. „Zoznam výhod pri papierových tapetách nie je príliš dlhý ako u ostatných druhov, ale sú o poznanie lacnejšie. Môžete ich navyše použiť do každého interiéru. Medzi hlavné nevýhody naopak patrí obmedzená umývateľnosť a nižšia odolnosť proti oderu,” opisuje Tadeáš Tenkl.

 Pripravte sa na lepenie tapiet
Na lepenie tapiet budete potrebovať minimálne pravítko, meter, olovnicu, vodováhu, nožnice, nôž, valček a kvalitné lepidlo. Začnite tým, že v celom interiéri vypnete prúd a odmontujete vypínače aj zásuvky. „Dôležitá je dobrá príprava povrchu. Ak sú na ňom staré tapety, šetrne ich odstráňte. Ľahko si poradíte s vliesovými tapetami. Na ostatné môžete použiť napríklad aj odstraňovač tapiet,” radí Tadeáš Tenkl, odborník z oddelenia tapiet a dekorácií v projektových marketoch Hornbach. Stena, ktorú sa rozhodnete tapetovať, by mala byť v prvom rade rovná. Len dokonale rovný povrch je zárukou bezproblémového lepenia. Olupujúcu omietku zoškrabte, všetky praskliny zatmeľte a zahlaďte nerovnosti. Na drsné povrchy naneste penetráciu.

Začnite lepiť

Pripravte si jednotlivé pruhy tapiet a ku každému dielu pridajte približne 10 cm, konečnú dĺžku zarovnáte nakoniec. Tapetu si rozložte na rovný povrch a rovnomerne rozotrite lepidlo. Vyčkajte, než sa lepidlo nasiakne. Pomocou olovnice si vymerajte a ceruzkou si na stenu nakreslite prvú zvislú čiaru. Využite pravítko. Tapetu po nalepení ihneď uhlaďte. Pomôže vám s tým handrička. Zbavte sa všetkých vzduchových bublín. Prečnievajúce okraje tapety zastrihnite. Než nalepíte ďalšiu tapetu, skontrolujte, či na seba nadväzujú vzory. Rozstrihnite otvory pre vypínače, prúd musí byť stále vypnutý. Pri lepení papierových tapiet sa lepidlo nanáša na rubovú stranu tapety aj na stenu. V prípade tapiet z vinylu sa lepidlo nanáša len na tapetu, pri lepení vliesových sa nanesie iba na stenu. Tapety sa lepia od zhora nadol a tesne vedľa seba (na zraz). Vzniknuté vzduchové bubliny vytláčajte od stredu do strán.

Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk.

Pridajte sa k nám na Facebookuhttps://www.facebook.com/HornbachSK/