Vyberte správne krmivo pre vášho chlpáča

Vyberte správne krmivo pre vášho chlpáča

 Ponuka krmiva pre domácich miláčikov nebola nikdy širšia než je teraz. Vďaka tomu je dostupné plnohodnotné krmivo pre psy a mačky v akomkoľvek veku, a dokonca aj so špeciálnymi požiadavkami.

Výživové požiadavky mačiek a psov sa zásadne líšia od tých ľudských. Akékoľvek chyby v kŕmení môžu mať vážne následky na ich zdravie. „Nesprávne vyvážená strava zložená napríklad zo zvyškov od stola môže spôsobiť zdravotné problémy, ako je dysfunkcia pečene, obezita, nedostatok určitého vitamínu a mnohé ďalšie,“ upozorňuje veterinár s vyše 30 ročnou praxou Milan Kopčok. Aby sme mohli zvieraťu podávať vyváženú stravu musíme chápať základné nutričné požiadavky.

Výživové nároky psov

  • Dostatočné množstvo vitamínu D pre zdravé kosti a zuby,
  • proteíny pre ochranu svalstva
  • tuky a mastné oleje sú dôležité na zabezpečenie energie, a to najmä pre veľké plemená,
  • väčšina krmív pre psov je formulovaná s proteínmi z mäsa a zeleniny. Čisto mäsitá strava by nemusela pokryť výživové nároky.

Výživové nároky mačiek

  • mačky sú mäsožravce a potrebujú až dvojnásobok proteínov v strave v porovnaní so psami,
  • taurín je nevyhnutný pre prevenciu srdcových chorôb a pre posilnenie zraku,
  • znížený príjem tekutín môže spôsobiť mnohé ochorenia, preto iba suchá strava môže pôsobiť pre mačky stresujúco,
  • vitamín A je nevyhnutný, no v rámci odporúčaných limitov.

Spoločnosť Hornbach na základe týchto poznatkov preto vyvinula v spolupráci s veterinármi a odborníkmi na mieru šité prémiové krmivá FINEVO, ktoré zodpovedajú nutričným požiadavkám domácich miláčikov.

Krmivá pre šteňatá a mačiatka

Šteňatá a mačiatka majú malé brušká a zvyčajne ich treba kŕmiť málo, ale často. Pre mláďatá je veľmi dôležité, aby mali vyváženú stravu s obsahom omega mastných kyselín, fosforu, vápnika a vitamínov. V tomto štádiu vývoja je najlepšie špeciálne vyvinuté krmivo pre juniorov.

Pozor však dávajte pri šteňatách veľkých plemien. Pre takéto šteňatá zvoľte stravu vytvorenú špeciálne pre veľké psy. Tieto krmivá majú o niečo nižší obsah vápnika, fosforu a vitamínu D aby sa v období vývoja zabránilo až príliš rýchlemu rastu. „Po kúpe šteňaťa je nevyhnutná  návšteva veterinára kvôli prehliadke a základným preventívnym opatreniam. Často sa stretávam s tým, že majitelia mláďat sú nedostatočne informovaní. Vždy odporúčam poradiť sa s chovateľom, od ktorého zviera kupujete o tom, čím sa šteňa počas odstavenia kŕmilo, pretože je lepšie postupne odnaučiť šteňa od tohto jedla, ako zavádzať náhle zmeny v novej strave. Ak šteňa prosperuje, nevidím dôvod na radikálnu zmenu značky krmiva,“ radí MVDr. Milan Kopčok.

Krmivá FINEVO junior sú zložené z kvalitných, ľahko stráviteľných bielkovín a minerálnych látok. Vysoký obsah energie zaistí, aby vášmu huncútovi pri objavovaní sveta nič nechýbalo.

Krmivá pre dospelé psy a mačky

Pri výbere krmiva pre dospelé jedince je dôležité brať do úvahy ich fyzickú aktivitu. Suché krmivá majú viac živín na porciu, takže na splnenie výživových požiadaviek stačí menšie množstvo.

Výrobky v konzervách majú na druhej strane približne 68 % až 80 % vody. Tieto krmivá obsahujú tiež väčšie množstvo mäsa, rýb, hydiny a bielkovín. Vyšší obsah vlhkosti je ideálny pre zvieratá, ktoré majú problémy s močovými cestami. „Predovšetkým mačky sú známe tým, že nepijú veľa vody a sú vyberavé. Vo všeobecnosti ich výhradne suchou stravou veľmi nenadchnete. Výhodou mokrých krmív a taštičiek je zabezpečenie dostatočného prísunu tekutín do organizmu. Ak mačkám voda chýba, spôsobuje to nemalé problémy, vrátane močových kameňov,“ upozorňuje veterinár Milan Kopčok.

Krmivá FINEVO Adult zabezpečia vyvážené zloženie živín a dodajú zvieraťu všetky dôležité vitamíny, minerály a stopové prvky. V rade Adult tiež nájdete krmivá pre mimoriadne aktívne jedince, ktoré potrebujú mnohokrát až dvojnásobný prísun energie. FINEVO VITALITY pre mačky a FINEVO ACTIVE pre psov sa postará o život plný dobrodružstiev.

Krmivá pre seniorov

Starší pes či mačka vyžaduje správne vyváženú stravu. Špeciálne vyvinuté seniorské diéty majú nízky obsah kalórií a pomáhajú vytvárať pocit sýtosti. Keďže dochádza k zníženiu fyzickej aktivity, odporúčajú sa krmivá s nižším obsahom tukov. Krmivá FINEVO pre seniorov majú preto hladinu tuku okolo 8 až 12 %. Staršie zvieratá sú tiež náchylnejšie na zápchu, takže FINEVO pre seniorov obsahuje viac vlákniny, a to okolo 2,5 až 5 %. „Pri zmenách jedla treba postupovať opatrne, pretože nie všetky zvieratá znášajú náhle zmeny. Takmer každá značka dnes už ponúka kompletnú radu krmív v závislosti od štádia vývoja. To znamená, že viete jednoducho zvoliť receptúru zodpovedajúcu veku zvieraťa a zároveň zachovať rovnakú kvalitu surovín,“ vysvetľuje skúsený veterinár.

Krmivá pre špeciálne diéty

Sterilizované zvieratá

Po sterilizácii sa hormonálna rovnováha mení a potreba pohybu klesá. To často vedie k priberaniu a zhoršeniu zdravia zvierat. Tuky sú živiny najbohatšie na kalórie a po sterilizácií treba sledovať ich množstvo v potrave.

Najmä pri bytových zvieratách, ktoré majú limitovaný pohyb, je dôležité zabezpečiť správne dávkovanie a podávanie vhodného krmiva. Krmivá pre sterilizované zvieratá majú znížený obsah tuku – zvyčajne okolo 3,5 až 8 %, a sú formulované tak, aby telu pomáhali správne spaľovať tuky.

Bez obilnín

Strava bez obilnín znižuje riziko vystavenia sa potenciálnym alergénom – môžu to byť napríklad sacharidy na báze zrna, ako je pšenica (ktorá obsahuje lepok), kukurica a jačmeň.
Na rozdiel od ľudí, sliny psa neobsahujú enzým, ktorý štiepi škrobové uhľohydráty na jednoduché cukry. Kvalitne formulované krmivo bez obilnín bude obsahovať vyšší podiel bielkovín na báze mäsa, spolu s ľahko stráviteľnou varenou zeleninou, ako napríklad červená repa.

„V poslednom období sa alergie a intolerancie na jedlo vyskytujú u zvierat čoraz častejšie. Diagnóza takýchto alergií býva ale často náročná. Dnes už ale nájdete mnoho krmív s kvalitných surovín bez pridaných obilnín,“ hovorí veterinár Milan Kopčok.

Citlivé trávenie

Správne vyvážená strava zvierat musí obsahovať dostatočnú zložku proteínu, ktorá je zvyčajne tvorená kombináciou rôznych bielkovín. Niektoré bielkoviny však môžu spôsobovať intolerancie či alergie na jedlo. Potravinová alergia je jedným z „najsvrbivejších“ problémov, ktoré sa u zvierat vyskytujú. Riešením týchto problémov môže byť krmivo FINEVO Hypoallergenic s obsahom monoproteínu – tzn. iba jedným zdrojom živočíšnej bielkoviny. Tie budú vášho chlpáča rozmaznávať stravou, ktorá prináša pocit fyzického komfortu a dobrej chuti.