Umenie feng shui pomáha zlepšiť efektivitu práce z domu

Umenie feng shui pomáha zlepšiť efektivitu práce z domu

Dosiahnuť úspech a efektívne pracovné nasadenie v domácej kancelárii sa dá viacerými spôsobmi. Zásady starodávnej filozofie feng shui vás nielen nasmerujú tou správnou cestou pri zariaďovaní pracovne, ale budú prínosom pozitívnej energie a zárukou produktivity. Ako by teda mala taká pracovňa ale vyzerať?

Práca z domu predstavuje čoraz obľúbenejšiu formu a tí, ktorí nemali možnosť doposiaľ okúsiť tento súčasný fenomén, v rámci nepriaznivej situácie spätej s rozšírením koronavírusu sa mnohým takáto alternatíva umožnila. Náhrada kancelárskych priestorov za domáce prostredie bola tak vítanou zmenou a niektorých nadchla natoľko, že začali uvažovať o tomto spôsobe práce čoraz viac. Bežnú rutinu v priestoroch pracoviska tak nahradila výzva menom home office a vy ste sa rozhodli s touto verziou popasovať.

Ak však uvažujete nad prácou z domu z dlhodobého hľadiska, rozhodne by ste nemali podceniť zariadenie priestoru. Ako zariadiť domácu pracovňu tak, aby nielenže splnila svoj účel, ale bola aj príjemným a harmonickým prostredím, v ktorom vládne poriadok a vaše pracovné nasadenie nepoľaví? Inšpiráciu hľadajte v čínskom umení feng shui.

Vyhradené miesto

Jednou z najväčších chýb práce z domu je najmä vytvorenie len akéhosi provizórneho miesta. S notebookom v rukách sa presúvate do obývačky, neskôr ste v spálni a nakoniec vám robí spoločnosť pri varení. Takéto neustále presúvanie výrazne ohrozuje pracovnú morálku, narúša sústredenosť a má na svedomí aj to, že sa svojej práci nevenujete počas celej pracovnej doby. Musíte potom všetko dobehnúť, čo sa postupom času odrazí aj na kvalite zhotovenej práce. Bez vymedzeného miesta takto pracovať ale dlho nevydržíte. Základom ideálnej pracovnej zóny by mal byť teda váš osobný priestor, ktorý bude patriť len vám. Hlavnou zásadou čínskej filozofie feng shui je teda oddeliť pracovný sektor od toho súkromného.

Na vašu prácu by ste mali mať vyhradené miesto

Vhodnosť materiálov

Vyváženosť jing-jang a harmónie získate prostredníctvom kombinovania. Tmavé kombinácie s tými svetlými, nábytok z dreveného materiálu s tým kovovým či oblé hrany striedajúce tie hranaté. Nezabudnite voliť dekorácie, ktoré budú typické pre päť elementov čínskeho umenia, pričom ide o drevo, oheň, kameň, vodu a zem. Predmety znázorňujúce vodu či zeleň tu majú rozhodne svoje miesto, ich prítomnosť v kancelárii teda znásobte.

Dominanta pracovne

Zásady feng shui kladú veľký dôraz na výber pracovného stola. Práve ten totiž tvorí dominantu každej domácej pracovne a je to miesto, kde sa realizujú všetky naše myšlienkové pochody. A práve tento kancelársky nábytok by mal mať akési pomyselné rozdelenie. Kým v aktívnej zóne sa bude nachádzať všetko, čo dennodenne potrebujeme, v zásuvkách a čo najďalej od tých najvyužívanejších plôch by mali byť veci určené na uskladnenie. Pri konštrukcii stola sa vyhýbajte spracovaniu do písmena L či U, také typy budú len narúšať tok prúdiacej energie. Zabúdať by ste ale nemali ani na umiestnenie, stôl by sa mal nachádzať tak, aby ste videli na dvere.

Pracovný stôl by mal byť dominantným prvkom domácej kancelárie

Správne sedenie

Kancelárska stolička s menšou opierkou než je váš chrbát tu nemá svoje umiestnenie. Nielenže by vám nemohla zabezpečiť správne a zdravé sedenie, ale aj by narúšala pocit stability a komfortu. Podstatným je však aj výhľad z miesta sedenia. Neodporúča sa sedieť pod policami či mať v bezprostrednej blízkosti samé ostré hrany. Stolička by mala byť umiestnená tak, aby ste videli na okno, sedeli vzpriamene a mali dostatok pohybu vo svojom okolí.

Podstatný je každý detail

Organizovaný poriadok je alfou a omegou domácej kancelárie. Len v takom prípade sa neoberáte o tok pozitívnej energie. Zbavte sa všetkého, čo nepotrebujete, vyčistite si miesto na stole od prebytočných papierov a nechajte si tam len to, čo naozaj potrebujete. Neprežeňte to priveľmi s výzdobou a voľte striedmejšie dekorácie. Dbajte však na dostatok zelene. Umelé kvety či tŕne nie sú vítané, prednosť dostávajú živé rastliny. Nielenže sú veľkým prínosom pozitívnej energie, ale pomáhajú nám aj zbaviť sa tej negatívnej.

Zeleň by nemala v pracovni taktiež chýbať

Pravidlá feng shui nám umožňujú zariadiť si priestory kancelárie tak, aby na nás pozitívne vplývala a nijako tým neohrozila sústredenosť či celkovú efektivitu. Aj farba, vôňa či osvetlenie vplýva na náš mozog a môže zvýšiť aktivitu a celkový výkon, no pokojne sa môže postarať aj o opačný efekt. Malé zmeny v pracovni vám môžu uľahčiť prácu, všetko je to totiž najmä o tom, ako jednotlivé veci vnímame a ako sa v danom interiéri cítime. Ak nás ten obraz nebaví a len nás ruší, zbavte sa tohto hromadenia negatívnej energie a uvidíte, že zmenu zaručene postrehnete.