Rýchly a stručný tutoriál k zváraniu

Rýchly a stručný tutoriál k zváraniu

Ak ste si zadovážili zváračku, s ktorou máte v pláne zvárať len v prípade domácej potreby, v tomto článku vám priblížime, čo okrem zváračky ešte pre túto činnosť budete potrebovať. Nebojte sa, nezavalíme vás veľkým množstvo informácii ani veľkým množstvom potrebného materiálu. Veľmi dôležitým doplnkom k zváračke sú elektrody, ktorých je však veľké množstvo, teda veľa druhov a každý z nich slúži na niečo iné. Okrem toho, že potrebujete zváračku, elektródy, tak budete potrebovať aj ochranné doplnky, teda určite bude potrebovať na tvár kuklu, alebo ochranný štít a rukavice.

Stručný prehľad elektród

Vo svete zvárania poznáme tri hlavné obaly, ktoré zváračovi poskytujú určitý komfort zváračovi a elektródy v nich majú svoje zameranie. Teda pozrime si to na príklade, ak ste zvárač, ktorý ide zvárať tenké plechy, je pre neho najvhodnejším obalom, rutilový obal, ktorý je na túto činnosť najvhodnejší a zváračovi poskytuje veľmi jednoduché zapálenie oblúka.  Ak idete zvárať nejaké náročné činnosti, ako napríklad tlakové nádoby, prípadne prvky lode a podobne, potom je pre vás ideálnou voľbou využiť bázický obal, ktorý poskytuje zváračoví ťažšie zapálenie oblúka, ale nižšie hodnoty obsahu vodíka. V minulosti sa vo veľkej miere používal aj kyslý obal, tento obal je však v súčasnosti nahradený dvoma vyššie spomínanými obalmi. Prichádzame do záveru tohto článku, kde si zhrnieme, ktoré elektródy sú pre vás lepšie pri použití určitého typu prúdu, teda ak máte doma striedavý prúd, je lepšie voliť rutilové elektródy alebo kyslé elektródy, ak však máte doma jednosmerný zdroj, môžete použiť akúkoľvek elektródu.

Kvalita rovná sa bezpečnosť

Pri zváraní je veľmi dôležité aby ste všetky komponenty, ktoré k nemu potrebujete mali z kvalitného materiálu. Zjednodušene už len kvôli bezpečnosti. V prípade, že máte záujem o kvalitné elektródy, či už ide o elektródy na rezanie a drážkovanie, na liatinu, na hliníkové zliatiny, na zliatiny medi, na niklové zliatiny, na tvrdonávary, na vysoko legované ocele, prípadne elektródy stredne a vysoko legované, určite sa obráťte na internetové stránky spoločnosti https://www.interweld.sk/, kde nájdete všetko čo k zváraniu potrebujete.