Zvládnete prečítať 5 kníh za týždeň? Teraz je ten správny čas

Zvládnete prečítať 5 kníh za týždeň? Teraz je ten správny čas

Viete si predstaviť, že každý deň prečítate jednu knihu? Počas normálneho každodenného fungovania, keď chodíme do práce, staráme sa o deti, o domácnosť, venujeme sa koníčkom, si na čítanie len ťažko hľadáme čas. No v súčasnosti sme sa ocitli v nedobrovoľnej izolácii a mnohé z činností sme museli výrazne alebo úplne obmedziť. Zostal nám voľný čas, ktorý môžeme geniálne využiť a výrazne si rozšíriť svoj zoznam prečítaných kníh.

Snívali ste o tom, že ich prečítate dvadsať za rok? Možno sa vám to podarí za mesiac. Vybrali sme pre vás knihy, ktoré vás zaručene chytia a zhltnete ich takpovediac na jedno posedenie. Všetky majú okolo 200 strán a sú to vyslovene chuťovky. Na to, aby ste ich prečítali nemusíte vychádzať z domu. Pohodlne si ich objednáte online alebo stiahnete ako e-knihu do svojej čítačky.

Sarah Winmanová: Slnečnice

Slnečnice sú knižkou, ktorú budete milovať a budete si priať, aby nikdy neskončila. Rozpráva krásny príbeh nenaplnenej lásky, ktorá vznikla v detstve a vydržala po celý život. Lásky medzi dvoma chlapcami a neskôr mužmi, lásky krehkej ako vánok povievajúci nad lánmi slnečnicových polí. Príbeh sa odohráva v sedemdesiatych rokoch a nedávnej minulosti v strednom Anglicku a je rozprávaný veľmi pútavo. Minulosť a súčasnosť sa prelínajú a životný príbeh Ellisa a Michaela sa postupne rozpletá. Obaja sa prvý raz stretnú, keď majú dvanásť. Ich neveselé zoznámenie prerastie do hlbokého priateľstva. Preháňajú sa na bicykloch po oxfordských uliciach, učia sa plávať, objavujú poéziu a spoločne čelia Ellisovmu neľútostnému otcovi. Spoznávajú svetlé aj tienisté stránky života. Jedného dňa ich blízky vzťah nadobudne nový, chúlostivý rozmer. Z chlapcov sa stanú muži. Román Slnečnice je o láske vo všetkých jej podobách, je obrazom dvoch ľudských životov, ktoré by sa naplnili, keby im okolnosti priali, keby boli spoločenské, kultúrne a rodinné pomery iné. Je to poetické, nádherne zdržanlivé rozprávanie o láske a osamelosti. Aj o žiali z bolestnej straty blízkych, znásobenom márnymi telesnými aj umeleckými túžbami, no najmä nenaplnenými túžbami srdca. Jedným z hlavných hrdinov je obraz Slnečníc od Vincenta van Gogha.

Laetitia Colombaniová: Vrkoč

Príbehy troch žien z troch kontinentov sú vzájomne prepletené vrkočom osudu. Nepoznajú sa, napriek tomu ich spája mocné puto, ktorým je túžba po slobode, rovnosti a dôstojnom živote. Indka Smitá sa vzbúri proti krutej kastovníckej nespravodlivosti, ktorá bráni jej dcére chodiť do školy. Talianka Giulia sa vzoprie patriarchálnemu spôsobu života v mene svojej lásky, ktorá jej ponúkne nové obzory. Úspešná emancipovaná kanadská advokátka Sarah ochorie na rakovinu a na vlastnej koži zažije diskrimináciu kruhov mocných, v ktorých niet miesta pre slabých a chorých. Vo všetkých troch príbehoch hrajú významnú úlohu ženské vlasy symbolizujúce dôstojnosť, ktoré sa napokon spoja do nádherného vrkoča ľudského porozumenia a nádeje.

Paolo Cognetti: Niekedy netreba zdolať vrchol

Vďaka tejto naozaj útlej knižke si môžete trošku zacestovať aj z pohodlia domova. Je intímnym cestopisom autora po severozápadnom Nepále. Paolo Cognetti (možno poznáte jeho cenami ovenčenú knihu Osem hôr) žije na úpätí Álp, ponorený do krásnej vysokohorskej prírody. Svoju knihu Niekedy netreba zdolať vrchol napísal počas cesty po Himalájach, ktorú dostal ako darček k svojej štyridsiatke. Fascinovaný knihou amerického spisovateľa a cestovateľa Petra Matthiessena Snežný leopard sa spolu s niekoľkými priateľmi vydáva po jeho stopách. Prešiel takmer rovnakú trasu ako jeho veľký vzor o štyridsať rokov skôr. Obaja navštívili končiny v severozápadnej časti Nepálu, kde stále prežívajú a ďalej sa zachovávajú zvyšky prastarej tibetskej kultúry. Okrem niekoľkých dobrých priateľov Cognettiho sprevádzajú obšúchaný výtlačok Matthiessenovej knihy, modré ovce a najmä vidina zriedkavo spozorovaného snežného leoparda. Cognettiho kniha v sebe skrýva boj dvoch túžob – túžby pochopiť a túžby dobiť. Ktorá zvíťazí?

Jozef Karika: Priepasť

Ak chcete prísť na iné myšlienky a ponoriť sa do strhujúce príbehu, siahnite po Priepasti. Tento bestseller jedného z najúspešnejších slovenských autorov Jozefa Kariku vás v priebehu niekoľkých strán prenesie do Vysokých Tatier a ponúkne vám pár hodín dokonalého napätia. Knihu nebudete vedieť odložiť z rúk. Priepasť je príbehom o bývalom lezcovi trpiacom panickým strachom z výšok, ktorý narazí na legendu o skalnej plošine v Tatrách, kde neznáma sila núti ľudí, ktorí tam zablúdia, skočiť do priepasti a zabiť sa. Nezvyčajné množstvo smrteľných nehôd v tejto oblasti mu nedá spávať. Rozbehne pátranie na vlastnú päsť, lenže skutočnosti, ktoré odhalí, sa vymykajú ľudskej predstavivosti a chápaniu. Za svoju zvedavosť kruto zaplatí – sám sa ocitne na hrane priepasti.


Knihu si objednáte tu:

Jozef Karika hovorí o svojej knihe Priepasť:

 

Tamara Šimončíková Heribanová: Pendleri

A na záver niečo z pera slovenskej autorky Tamary Šimončíkovej Heribanovej. Pendleri sú príbehom o láske, ktorá nekončí ani vtedy, keď jeden zmizne. Pendleri sú pomenovaním pre študentov, ktorí v deväťdesiatych rokoch študovali vo Viedni a denne niekoľkokrát prekračovali štátnu hranicu – cestovali za vzdelaním a za novým životom, o ktorom si mysleli, že bude lepší. Pendleri sú celkovo knihou o prekračovaní hraníc – nielen tých fyzických, ale aj tých, ktoré nosíme v sebe. Hlavný hrdina Martin sa vydáva nedobrovoľne, ale nevyhnutne po stopách spomienok na svoju prvú lásku, nezvestnú Annu, ktorá napriek fyzickej absencii nikdy nezmizla z jeho života. Sila spomienkového aparátu a nové poznania postupne objasňujú, čo sa udialo pred rokmi, a súčasne menia pohľad na to, čo sa zdalo jasné a nevyriešiteľné.

Tamara Šimončíková Heribanová o svojej knihe Pendleri:

BUX.sk – Knihy, ktorými žijete