MILIONÁRI UPOZORŇUJÚ NA CHÝBAJÚCU FINANČNÚ GRAMOTNOSŤ. NAUČTE SA JU HROU.

MILIONÁRI UPOZORŇUJÚ NA CHÝBAJÚCU FINANČNÚ GRAMOTNOSŤ. NAUČTE SA JU HROU.

Porozumieť financiám a správne s nimi zaobchádzať v rôznych životných situáciách je v dnešnej dobe nevyhnutné. Podľa prieskumu Wealth Report 2019 sa dolároví milionári zhodli na tom, že spoločenským problémom je finančná gramotnosť. Súhlasia s výrokom, že finančná gramotnosť by sa mala učiť na základných školách prostredníctvom nejakej podnikateľskej hry. Vy ale nemusíte čakať, kým sa zmenia učebné osnovy. Voľakedy sa v domácnostiach hrávala hra Podnikateľský trenažér, dnes sa strategické rozhodovanie a narábanie s peniazmi môžete naučiť spoločne s vašimi deťmi napríklad prostredníctvom trilógie Century, ktorú vydáva spoločnosť Piatnik.

Dolároví milionári, teda tí, ktorých disponibilný majetok má hodnotu minimálne jeden milión dolárov, považujú finančnú gramotnosť za jeden z dôležitých problémov našej spoločnosti. Na Slovensku sa úroveň finančnej gramotnosti pohybuje na úrovni 84 %, u českých susedov na úrovni 88 %, píše Wealth Report 2019.

Výsledky ukazujú, ako dokáže pomôcť finančné vzdelanie na školách
Prieskum J&T Banky uvádza, že riešením by mala byť výučba finančnej gramotnosti na základných školách, ktorá by zahŕňala nielen prístup k peniazom a k hospodáreniu s nimi, ale tiež investičné správanie. Nízku finančnú gramotnosť totiž môžu zneužívať nekalé firmy, takzvaní šmejdi.

Štúdia uskutočnená pre spoločnosť Discover odhalila, aké významné môže byť finančné vzdelanie na školách. Americkí študenti, ktorí absolvovali predmet súkromných financií, s väčšou pravdepodobnosťou ušetrili peniaze (93 % v porovnaní s 84 % študentov, ktorí takéto vyučovanie nemali), mali rozpočet (60 % v porovnaní so 46 %) a investovali (32 % v porovnaní so 17 %).

Vďaka hre ide všetko ľahšie, skúste túto
Hry, videá či finančné aplikácie môžu predstavovať efektívnu a zábavnú formu ako pracovať na finančnom vzdelaní. „Hráči sa ponoria do hry a nenásilnou formou sa tak učia nové zručnosti. Herná trilógia Century rozvíja strategické myslenie, obchodnícky talent, učí hráčov riskovať a prijať zodpovednosť za svoje zlé rozhodnutia. Zároveň ich môže učiť o histórii a zaujímavostiach zo sveta novoveku, keďže hra Century sa odohráva v rozmedzí 15. až 17. storočia,“ hovorí pani Štěpánka Zoubková zo spoločnosti Piatnik.

Trilógia Century pozostáva z troch spoločenských hier, z ktorých každá má svoju tému. Prvý diel má názov Century Cesta korenia, druhý diel s názvom Century Zázraky Východu mení hráčov na obchodníkov s korením a posledný diel Century Nový svet rozvíja fantáziu spojenú so zámorskými objavmi. Výhodou tejto trilógie je, že všetky hry sa dajú hrať osobitne, ale aj spolu. Autor hry Emerson Matsuuchi, ktorý oceňuje mimoriadne umelecké spracovanie hracích kariet, vytvoril viacero pravidiel, ktoré vám umožňujú kombinovať ktorúkoľvek z hier trilógie Century a hrať viac verzií. Spoločenská hra podporuje strategické myslenie a rozvíja fantáziu, no je najmä skvelým prostriedkom, ako zabaviť deti aj dospelých.

Trilógia Century je dostupná na www.eshop-piatnik.cz.

Tip pre vás:

Ak ste maniakmi na spoločenské hry a chcete tipy na tie najlepšie na trhu, odporúčame vám rebríček spolku Menza. Členovia Menzy každoročne vyhlasujú zoznam najlepších spoločenských hier na svete a v závere roka 2019 sa medzi autormi objavilo aj meno Emerson Matsuuchi.