Vianoce v ČR sa predražia: Česi za vianočné darčeky minú každým rokom viac

Vianoce v ČR sa predražia: Česi za vianočné darčeky minú každým rokom viac

Každý z nás už sa určite teší na to, ako sa konečne trochu zastaví a odpočinie si pri vianočných sviatkoch. A nie je sa čomu diviť, veď zhonu a stresu v súvislosti s vianočnými nákupmi je veľa. Možno za to môže aj až príliš horlivé zháňanie tých najlepších a často aj najdrahších vianočných darčekov. Výdavky Čechov spojené s Vianocami idú neustále nahor. Tento rok plánujú minúť v priemere 12 297 korún. V roku 2018 to bolo o 1310 korún menej, čo nie je úplne zanedbateľná čiastka. Aké sú teda konkrétne rozdiely, čo Česi prevažne nakupujú a ako sa to prejavuje v rodinných rozpočtoch? Na to vám odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

Cena za darčeky neustále rastú
Jednoznačne a vcelku hovorí  o cenách predovšetkým porovnanie s rokom 2016. Vtedy bola priemerná útrata za vianočné darčeky stanovená na 4 500 korún. Zaujímavé sú napokon aj tipy na lacné vianočné darčeky, ktoré nájdete tu. V minulom roku sa už cena prehupla cez 6 000 korún. A tento rok? Podľa všetkého by nemalo stačiť ani 7 046 korún! V porovnaní s rokom 2016 ide o 50% nárast. Ochota míňať sa u obyvateľov Českej republiky prakticky neustále zvyšuje. Pod vianočným stromčekom toho teda najskôr bude požehnane.

Čo vlastne Česi nakupujú najčastejšie?
V prvom rade je nutné poznačiť, že 8 z 10 Čechov chce kupovať na Vianoce viac ako 1 darček. Najčastejšie sa môžu obdarovaní tešiť na rôzne kozmetické prípravky. Presne takto sa vyjadrilo 49% respondentov. Inak sa tiež bude nakupovať oblečenie. Dokladom tohto tvrdenia boli odpovede 42% ľudí. 26% ľudí zaobstarajú knihy a veľmi obľúbeným darčekom sú aj klenoty. Zabudnúť nemožno ani na luxusné potraviny.

Väčšina Čechov zvláda Vianoce financovať zo svojho

Hoci náklady na Vianoce rastú vcelku strmým tempom, väčšina ľudí ich zvláda financovať z nasporených peňazí. Môžu za to aj najrôznejšie akcie. Stačí preštudovať Lidl leták alebo iné zľavy a dá ušetriť. 56% respondentov so svojimi príjmami vyjde aj v prípade nakúpenia väčšieho množstva darčekov, čo je pozitívne.

1. Tipy na drobnosti, které pod stromečkem potěší a moc nestojí – novinky.cz

2. Luxusní potraviny aneb proč se vyplatí pěstovat si vlastní jídlo – potravinovezahrady.cz

3. Vánoce zdražují. Češi za dárky a nákupy každým rokem utratí více peněz – denik.cz

4. Lidl aktuálny leták – letakomat.sk