Ako vybrať kvalitné škárovacie hmoty

Ako vybrať kvalitné škárovacie hmoty

Krásny obklad bez zbytočných trhlín či zašpinených škár docielite použitím správnej škárovacej hmoty. Poradíme vám, ako vyberať vhodné hmoty na terasu, do kuchyne či kúpeľne. A v závere článku sa pozrieme na jeden z tradičných stavebných materiálov.

Škárovacie hmoty do exteriéru aj interiéru
V každej miestnosti v dome ale tiež v exteriéri sú kladené na škárovacie hmoty iné požiadavky. Na balkón alebo terasu je najvhodnejším riešením cementová škárovacia hmota, ktorá odolá teplotným výkyvom bez popraskania. Dôležitá je tiež jej odolnosť voči nečistotám.

Šparovacie hmoty do interiéru vyberajte s ohľadom na tri faktory: farba, typ dlažby a jednoduchosť prípravy. Na klasické obklady so škárami do 6 mm je vhodné použiť cementové šparovačky. Na užšie škáry použite epoxidovú škarovačku. Oba typy sú vodoodolné a ľahko sa udržiavajú.

Epoxidové škarovačky pre odolnosť voči nečistotám
Do kúpeľne a kuchyne, kde je obklad vystavený vyššej vlhkosti, je dôležitá odolnosť škárovačky proti vlhkosti. Do kúpeľne preto odporúčame vybrať cementové alebo epoxidové škárovačky, ktoré majú nízku nasiakavosť. V kuchyni, kde je navyše vyššie riziko zanesenia nečistotami je najlepšou voľbou epoxidová škárovačka. Vďaka jej hladkému povrchu lepšie odoláva znečisteniu, mastnote aj plesniam a ľahšie sa čistí.

Tradičný materiál pre kvalitu stavby
Napriek rozmachu drevodomov a montovaných domov je dobrá tehla na Slovensku stále najpoužívanejším stavebným materiálom. Je to pre jej výborné zvukovo a tepelnoizolačné, vlastnosti, odolnosť, vysokú nosnosť a dlhú životnosť. Tehla okrem toho prirodzeným spôsobom reguluje vlhkosť. V dome z tehly je preto menšie riziko tvorby plesní. Pre využitie všetkých jej vlastností dodržiavajte pri stavbe vhodné stavebné postupy. Moderné technologické postupy výroby tehly z nej navyše robia materiál, ktorý využijete aj na stavbu energeticky úsporného domu.