Najznámejšie krajiny, kde žijú vegetariáni, a kam by milovníci mäsa nemali chodiť

Najznámejšie krajiny, kde žijú vegetariáni, a kam by milovníci mäsa nemali chodiť

Vegetariánstvo je vo svete veľmi bežné a existujú krajiny, v ktorých väčšina miestnych obyvateľov konzumuje prevažne rastlinné potraviny. Ak chcete diverzifikovať svoju stravu s národnými pokrmami bez mäsa aj vy, pozývame vás na cestu do najpopulárnejších turistických krajín, kde žijú vegetariáni.

Možno sa nimi inšpirujete a po návrate domov, ako prvé otvoríte Kaufland leták a vyberiete si z neho na prípravu obľúbených pokrmov vždy čerstvú zeleninu alebo ovocie.

India
India má najväčší počet vegetariánov na svete – v priemere sa tento počet odhaduje na 20 % až 40 %. Vegetariánstvo v Indii je často spojené s náboženstvom. Jedlá v supermarketoch majú špeciálne označenie pre vegetariánov a bolo by ťažké nájsť reštauráciu, ktorá by ich nemala. India je známa vynikajúcou kuchyňou založenou na zelenine. Zemiaky, šošovica cícer, hrach a veľa inej zeleniny je tu základom obrovského množstva príloh.

Vôňa a chuť jedla závisí od použitého korenia – vrátane zázvoru, kardamónu, rasce, senovky gréckej a chilli papričiek. Nevyhnutným doplnkom k indickým jedlám je tiež ryža, ktorú vám limitovanej edícií a za zvýhodnenú cenu ponúka aj Coop Jednota leták.

Thaisko
Odborníci tvrdia, že thajské jedlo je najchutnejšie na svete. Výhodou miestnej kuchyne je to, že si v nej každý niečo pre seba nájde. Výber vegetariánskych jedál je obrovský. Na báze zeleniny, rezancov alebo ryže svojim chuťovým pohárikom určite vyhoviete. V thajskej kuchyni je známou aromatickou prísadou najmä ustrica.

Okrem veľkého množstva cesnaku a chilli tieto pokrmy obsahujú aj limetkovú šťavu, čerstvý zázvor, koriander alebo citrónovú trávu. Pozoruhodné sú aj thajské šaláty, ktoré sú často korenistými pokrmami.

Malajzia
Aj v Malajzii žije veľká komunita vegetariánov. V ponuke mnohých reštaurácií preto dominuje vegetariánska kuchyňa s množstvom korenia. Potraviny často pozostávajú z ovocia a zeleniny, ktoré sú ním posypané a prísadami, z ktorých obľúbené sú napríklad kari, kokosové mlieko, tamarind, feferónka, koriander alebo zázvor.

Vyskúšať môžete aj ryžu s ananásom a zeleninou. Pobyt v Malajzii je tiež vynikajúcou príležitosťou na ochutnanie tropického ovocia neznámeho v iných častiach sveta, ako sú napríklad rambutan alebo špecifický durian.

Vietnam
Vietnamská národná kuchyňa je kombináciou rôznych druhov zeleniny a bylín. Aj keď sa to región od regiónu možno líši, vždy je to jedinečná zmes korenistých, slaných a sladkých chutí. Charakteristickým rysom vietnamskej kuchyne je množstvo rýb, sójovej a HoiSin omáčky. Ak chcete vedieť, ako chutí Vietnam, stojí za to vyskúšať aj zaujímavé polievky, ktorých hlavnými ingredienciami sú tofu a banány.

Veľká Británia
Zoznam krajín s najväčším počtom vegetariánov zahŕňa aj Spojené kráľovstvo. Briti majú jednu z najrozvinutejších vegetariánskych kultúr na svete a bezmäsité jedlá sú tu široko dostupné takmer v každom meste v krajine. Väčšina reštaurácií však ponúka tradičné indické recepty. V britských krčmách si dokonca môžete kúpiť vegetariánske hamburgery. Takmer všetko jedlo v obchodoch je označené tak, aby pomohlo vegetariánom zvoliť si to správne riešenie.

A rovnako dobrú atmosféru a týždeň plný zliav vám každý jeden týždeň predstavuje spolu s výberom najlepších pochutín, ovocia, zeleniny alebo špeciálneho korenia aj Lidl leták od pondelka.

Nechajte sa preto inšpirovať a doprajte si exotické chute vegetariánskeho sveta aj doma vo svojej kuchyni a uvidíte, že vaše zmysli zažijú to pravé a nezvyčajné opojenie.