Hitom sú ekologické prípravky do domácnosti. Prečo?

Hitom sú ekologické prípravky do domácnosti. Prečo?

Z každej strany sa na nás valia slová eko, bio alebo organický. Žiť ekologicky sa stalo súčasným trendom a zároveň nevyhnutnosťou, pokiaľ chceme, aby životné prostredie okolo nás zostalo zdravé a netoxické. Každý deň na seba dáme formou kozmetiky množstvo chemikálií, vdychujeme škodliviny pri práci s čistiacimi prostriedkami do domácnosti. S tým však môže byť koniec vďaka ekologickým alternatívam, ktoré sú šetrné nielen k nášmu zdraviu, ale aj k prírode.

Prečo vznikajú alergie na chemické čistiace prostriedky?
Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, aký vplyv majú chemické čistiace prostriedky na náš organizmus, keď si s nimi nedokáže poradiť a rozložiť ich ani samotná príroda? Dlhodobým používaním sa postupne hromadia v našom tele a môžu spôsobiť rôzne zdravotné problémy od podráždenia očí alebo dýchacích ciest cez rôzne alergické reakcie, ekzémy alebo vyrážky až po poleptanie kože, vznik astmy a celý rad ďalších ochorení. Nájdeme ich na ulici, v domoch aj v kanceláriách. Všade, kde sa vo veľkých mestách pohneme, existuje veľká šanca vdýchnutia alebo hmatového kontaktu s týmito výrobkami. Chemikálie v čistiacich prostriedkoch prenikli takmer do všetkých sfér života. Stále však platí, že jedným z najbohatších zdrojov alergénov je práve domácnosť. Takže s elimináciou chémie je potrebné začať práve tu, v mieste, kde sa zdržujeme a trávime najviac času. Pretože kde by sme sa mali cítiť najbezpečnejšie, ak nie práve doma?

Následky môžu byť hrozivé
Čistiace prostriedky na báze chémie obsahujú rôzne toxíny, ktoré môžu mať za následok dokonca spustenie nervových chorôb, bolestí hlavy alebo aj zákernej rakoviny. K tým najznámejším patrí chlór, formaldehyd, benzén, akroleín, vinylchlorid alebo chlorid uhličitý. O toxínoch sa hovorí aj ako o možných spúšťačoch Alzheimerovej alebo Parkinsonovej choroby.
Negatívny vplyv chémie sa týka nielen ľudí samotných, ale aj prostredia okolo nás. Niektoré škodlivé látky v čistiacich výrobkoch pre domácnosť zostávajú vo vzduchu ešte dlhý čas po ich použití. Dokonca sa môžu usadiť v stojatých vodách, kde sa nerozložia, nahromadia sa napríklad aj v pôde a predstavujú tak značné nebezpečenstvo pre okolitú faunu a flóru. Preto je dôležité sa pred každým použitím prášku na pranie, čistiacich prostriedkov do kúpeľne, mydiel alebo sprchových gélov zamyslieť, či je výrobok bezpečný pre naše telo, rodinu aj prírodu, pretože si nevedomky môžeme vážne ublížiť.

Dôvody, prečo sú ekologické pracie prostriedky lepšie
Eko čistiace prostriedky sú na rozdiel od tých chemických vyrábané čisto na prírodnej rastlinnej a olejovej báze.
Ich uprednostnením pred chemickými variantmi uprednostňujeme svoje zdravie, pôdu a vodné zdroje, a to pri zanedbateľnom rozdiele v cene.

Keď ekologické výrobky prenikajú do odpadových vôd a životného prostredia celkovo, sú biologicky odbúrateľné a nepredstavujú tak žiadne riziko pre nás, našich blízkych ani prostredie okolo.
Navyše sú šetrné k pokožke. Netreba sa pri nich obávať poleptania či podráždenia alebo alergickej reakcie. Značky už dnes ponúkajú aj produkty bez parfumácie prírodnými éterickými olejmi, na ktoré by mohli byť alergici citliví. Navyše sa netreba obávať ani zníženého účinku oproti chemickým čistiacim prostriedkom do domácnosti. Všetky prípravky a produkty majú podobný účinok ako konvenčné čističe a kozmetika.

Prečo si kupovať ekologickú drogériu a čistiace prostriedky?
Zrejme neexistuje lepší dôvod ako už spomínaná ochrana svojho vlastného zdravia a životného prostredia. Z lásky k sebe a z úcty k zemi by sme mali upustiť od používania chemikálií a využiť dostupné a plnohodnotné ekologické náhrady, ktoré už dnes dostať skoro všade. Obavy zo zložitého objednávania a vyzdvihovania môžeme zahodiť za hlavu, keďže dnes už ponúka ekologický variant čističov aj kozmetiky na telo takmer každý predajca drogérie. Široké spektrum ekologických náhrad má napríklad aj bio kozmetika a eko drogéria Bior. Nájdete tu nielen ekologickú jar na riad, kuchynské čistiace prostriedky, ale aj odstraňovače škvŕn na pranie, pracie prášky, ekologickú aviváž, prášok do umývačky, čistiace tablety do WC, kozmetiku a množstvo ďalších pomocníkov, ktorí neškodia organizmu a zároveň vám dokonale pomôžu v boji proti nečistote.