7 krokov k novému akváriu

7 krokov k novému akváriu

Akvária sú dizajnovým doplnkom do bytu a krásne rybičky vám budú potechou pre oko aj srdce. Skôr ako sa vydáte do obchodu, zamyslite sa, aké skúsenosti s akvaristikou máte a čo od nového akvária očakávate. Ak ste začiatočník, nechajte sa inšpirovať radami skúsených odborníkov zo spoločnosti HORNBACH. Predídete tak zbytočným chybám.

Pokiaľ si plánujete zakúpiť svoje prvé akvárium, určite vás zaujíma koľko vás bude stáť. „Cena sa môže pohybovať od niekoľkých desiatok eur až po tisíce. Záleží len na vás, koľko chcete do svojho nového koníčka investovať. Odporúčam preto pripraviť si pred nákupom podrobný rozpočet. Aký typ akvária chcete, aké vybavenie potrebujete a koľkými rybami a rastlinami ho osadíte,“ hovorí Daniel Brychta z oddelenia ZOO a akvaristika v projektových marketoch Hornbach.

1.    Akvaristický set alebo vlastná zostava
Ak ste akvarista začiatočník, určite oceníte akvaristický set, čiže kompletne vybavené akvárium. Obsahuje všetky potrebné komponenty a vám odpadnú starosti, aby ste na niečo pri nákupe nezabudli. Potom stačí len prikúpiť piesok, dekoráciu a vybrať si aké ryby a rastliny budú váš podvodný svet obývať. „Pokiaľ vám žiadny set nevyhovuje alebo chcete mať akvárium podľa vašich predstáv, vrhnite sa do vytvorenia svojho vlastného akvária. Na jeho realizáciu budete potrebovať zeminu na dno akvária, filter, akváriový ohrievač, dekorácie a osvetlenie,“ radí Daniel Brychta z Hornbachu.

2.    Druh akvária
Akváriá môžeme rozdeliť do piatich skupín. „Pre začínajúcich akvaristov je vhodné tzv. spoločenské akvárium, v ktorom si nájdu svoje miesto najrôznejšie druhy rýb a rastlín. Opakom je jednodruhové akvárium, ktoré slúži na chov jedného druhu rýb so špeciálnymi nárokmi. Biotopné akvárium je charakteristické symbiózou rýb a rastlín, ktoré pochádzajú z rovnakého prírodného prostredia. Pre špecialistov v oblasti akvaristiky je ideálne chovné akvárium. Najmenší druh akvária, nano akvárium, sa zmestí aj do malého priestoru. Chovať v ňom môžete krevety, riečne raky, slimáky a veľmi malé ryby,“ vysvetľuje odborník z Hornbachu.


3.    Vyberte si správny tvar
Tvar akvária záleží predovšetkým na vašom vkuse. Vybrať si môžete z rovného, guľatého, oblého, šesťuholníkového či dokonca rohového. Aké akvárium si vyberiete, záleží len na vás. Vždy ale dbajte na to, aby sa živočíchom a rastlinám v akváriu darilo. Pri výbere myslite aj na to, kde ho umiestnite. Odporúčame pokojné miesto bez priameho slnečného svetla.

4.    Sladkovodné alebo morské?
Pri zakladaní akvária platí jednoduché pravidlo – rastliny, živočíchy a voda by mali pripomínať prirodzené podmienky, v ktorých sa vyskytujú. Preto ak patríte k fanúšikom exotických druhov rýb, myslite na to, že budete potrebovať akvárium s morskou vodou. Prinášame vám porovnanie morského a sladkovodného akvária.

5.    Zvoľte vhodnú výstelku a dekorácie
Na tom, čím svoje akvárium “vysteliete” záleží viac, než tušíte. V prípade, že siahnete po nevhodnom materiáli s obsahom vápnika, rastliny ani rybičky sa vám za to nepoďakujú. „Predtým ako nasypete piesok alebo kamienky do akvária, odporúčam vykonať jednoduchý test pomocou octovej vody. Ponorte do nej produkty, a pokiaľ začnú šumieť, zaobstarajte si radšej novú výstelku. V prípade dekorácií sa nemusíte obmedzovať, azda len veľkosťou akvária. Či už si do svojho akvária umiestnite najrôznejšie korene, kamene alebo rôzne vetvičky – vždy ich pred použitím vyvarte,“ odporúča Danie Brychta.


6.    Nepodceňujte ďalšie vybavenie
Aby sa vášmu akváriu dobre darilo, nezaobídete sa bez ďalšieho vybavenia. Nielen rybky, ale aj rastliny potrebujú dostatok osvetlenia, preto pri výbere siahnite po podlhovastých žiarivkách, ktoré zaručia zdravý rast rastlín. Vďaka vykurovaciemu telesu s termostatom si bude voda udržiavať konzistentnú teplotu. Pri nákupe si všímajte, akú veľkú nádrž je teleso schopné vykúriť. Vždy si dôkladne premyslite, akí obyvatelia budú vaše akvárium obývať a podľa toho nastavte teplotu. Kým studenokrvné živočíchy ocenia chladnú vodu, tak tropické ryby vyžadujú teplo. Teplotu vody skontrolujete jednoducho pomocou teplomera, ale nezabudnite, že musí ísť o teplomer určený špeciálne pre akváriá. „Najdôležitejším doplnkom je kvalitný filter, ktorý je absolútnou nutnosťou. Vďaka nemu bude vo voda vo vašom akváriu čistá a okysličená. Odporúčam vyberať si vonkajšie filtre, ktoré sa lepšie udržujú a neprekážajú v akváriu. Pri výbere platí jednoduché pravidlo: objem filtra by mal obsahovať približne 5 % vody v nádrži,“ hovorí Daniel Brychta z Hornbachu.

7.    Nájdite správnych obyvateľov
Akonáhle vybavíte akvárium pieskom, rastlinami a dekoráciami, nechajte ho aspoň dva týždne bez osádky živočíchov. Prečo? Najskôr sa tu musia usídliť baktérie, ktoré udržujú biologickú rovnováhu. Potom už konečne prichádza na rad to hlavné – samotné osadenstvo akvária. Vo vašom akváriu môžu nájsť domov nielen ryby, ale tiež napríklad slimáky a krevety. „Pri výbere dajte hlavne pozor na to, aby ste v akváriu nemali príliš veľa rýb. Dodržujte známe pravidlo, že by sa v akváriu nemalo nachádzať viac rýb ako je 1 cm ryby v dospelej veľkosti na 1 liter. A od obsahu akvária nezabudnite odpočítať dekorácie. Potom už vás čaká len výber vhodných druhov. Pre začiatočníkov odporúčam napríklad pávie očká alebo tetry neónové,“ dodáva Daniel Brychta z Hornbachu.