Kedy naučiť deti korčuľovať

Kedy naučiť deti korčuľovať

Máte trochu voľného času a chceli by ste sa ísť previesť na korčuliach? Vezmite so sebou aj deti a užite si príjemné chvíle strávené pohybom na čerstvom vzduchu. Ak vám nechýba troška trpezlivosti môžete svoje deti naučiť korčuľovať.

Kedy s korčuľovaním začať
Kedy je najvhodnejší čas naučiť dieťa korčuľovať nevie nik. Určite by ste ale mali počkať kým získa fyzickú zdatnosť, poriadne sa vyvinú jeho svaly a väzy v členkoch a bude mať správne držanie tela. Určite do korčuľovania deti nenúťte. Keď sa na to necítia tak ich netlačte. Občas im túto zábavu spomeňte a ak budú chcieť začnite ich hravou formou učiť.

Výbava
Aj keď budete s deťmi stále spolu a budete ich držať za ruku dbajte na bezpečnosť. Povinnou výbavou vašich ratolestí by mali rozhodne byť:
●    Prilba pre deti,
●    Chrániče,
●    Detské korčule.

Prvé lekcie
Dieťa sa potrebuje s korčuľami zoznámiť. Prvé kroky v online korčuliach ho nechajte robiť doma na koberci, alebo po rovnej tráve, kde nehrozí, že sa kolieska korčúľ rýchlo rozkrútia. Držte pritom dieťa za ruku a nechajte ho robiť prvé kroky.
Keď sa naučí držať balans vezmite ho na hladký povrch. Najprv ho len ťahajte, nech nemusí robiť odrazy. Ak zvládne balans, začnite ho učiť odrazy. Základ je rovnaký ako kráčanie, akurát sa musí mierne pokrčiť v kolenách a jemne predkloniť. Postupne ho učte ako má prekladať nohy, prenášať váhu z jednej nohy na druhú a odrážať sa. Nezabúdajte ale na to najdôležitejšie – na brzdenie. Stačí mierne sa pokrčiť v kolenách, nohu, na ktorej je pätová brzda mierne predsunúť dopredu, preniesť váhu tela na zadnú nohu a jemne zdvihnúť prednú nohu. Takto vyviniete tlak na brzdu a zastavíte. Na brzdu nevyvíjajte silný tlak, mohli by ste sa otočiť okolo nej a nie každý začiatočník takúto otočku zvládne bez pádu.

Vhodné korčule pre deti.
Základ dobrého a bezpečného korčuľovania je v dobre na nohe sediacich korčuliach. Určite nekupujte deťom korčule z druhej ruky, alebo im nedávajte obnosené korčule po starších súrodencoch. Detské kolieskové korčule sa nohe dieťaťa prispôsobia a spevnia ju. Ak dieťa obujete do už obnosených korčúľ jeho noha nebude pevná a skôr než sa naučí korčuľovať môže si spôsobiť úraz. Nemusíte sa obávať, že z nich rýchlo vyrastie, detské kolieskové korčule sa dajú o pár čísel zväčšiť.