IKEA pracuje na tom, aby si bývanie budúcnosti mohol dovoliť každý

IKEA pracuje na tom, aby si bývanie budúcnosti mohol dovoliť každý

Mestá po celom svete v súčasnosti čelia mnohým problémom. Trápi ich rýchla urbanizácia, starnúce obyvateľstvo, klimatické zmeny, nedostatok prírodných zdrojov, ako aj nepredvídateľné zmeny v cenách bývania. Je teda nevyhnutné zmeniť náš prístup k domácnostiam. Potrebujeme, aby boli trvalo udržateľné, cenovo dostupné a podporovali sociálnu rovnosť u ľudí, ktorí v nich bývajú. Okrem toho sa treba zamyslieť aj nad tým, ako lepšie využiť obytnú plochu v domácnosti bez toho, aby sme sa museli vzdať niektorých funkcií alebo dokonca svojich snov. IKEA predstavuje v spolupráci s ďalšími spoločnosťami dva projekty a dve kolekcie zamerané na budúcnosť bývania.

Čoraz viac obyvateľov našej planéty žije v mestách, kde každý týždeň pribudne približne 1,5 milióna ľudí. Proces masovej urbanizácie sa zrýchľuje a vytvára husto osídlené mestá, ktoré spotrebúvajú pôdu a prírodné zdroje neudržateľným tempom. Cieľom spoločnosti IKEA je vytvárať lepší každodenný život pre čo najviac ľudí, aby si dokázali zariadiť svoju vysnívanú domácnosť aj v malých priestoroch uprostred mesta.

Predstavujeme vám príklady projektov, ktoré sa zamýšľajú nad tým, ako môže vyzerať budúcnosť bývania.

IKEA sa v spolupráci s Ikano Bostad a SPACE10 pozrela na dizajn obytných štvrtí
IKEA spustila projekty Better Living (Lepšie bývanie) a Urban Village (Dedina v meste), ktoré  sa zameriavajú predo-všetkým na výhody bývania v úzko prepojených komunitách. Tie u ľudí vyvolávajú pocit spolupatričnosti (čo je overený recept na zdravší a šťastnejší život) a poskytujú prístup k spoločným zariadeniam a službám (napr. škôlky, komunitné záhrady, fitnescentrá), možnosti zdieľanej dopravy či obchody. IKEA prvýkrát predstaví tieto projekty verejnosti na Dňoch demokratického dizajnu, ktorý v týchto dňoch prebieha vo Švédsku.

Projekt Better Living od spoločností IKEA a Ikano Bostad odprezentuje:
•    nový druh bytu (aj s prototypom v skutočnej veľkosti), ktorý dáva ľuďom lepšiu možnosť deliť sa o veci a je vhodný na bývanie pre rôzne typy rodín;
•    metodológiu mestského plánovania so zameraním na ľudí, ktorej cieľom je vytvoriť v obytných štvrtiach lepšie podmienky na život;
•    rôzne druhy trvalo udržateľných výrobkov a bytového zariadenia do malých a zdieľaných priestorov, ktoré zároveň budú cenovo dostupné pre čo najviac ľudí.

Projekt Urban Village od spoločnosti SPACE10 kombinuje viaceré prvky:
•    Skúma, ako zlepšiť každodenný život vo viacgeneračnom zdieľanom bývaní v srdci mesta. Tento cieľ chce dosiahnuť vytváraním prispôsobivých a kvalitne zariadených domácností, ktoré by boli napojené na vybrané služby a zariadenia, ako aj digitálne rozhranie.
•    Skúša zmeniť spôsob, ako navrhujeme a financujeme byty a zjednodušiť tak ľuďom prístup na trh s bývaním. Preto skúma aj nové modely financovania na báze predplatného, ktoré ľuďom poskytnú príležitosť získavať v bývaní vlastnícky podiel.
•    Pracuje na vytvorení prispôsobiteľného stavebného systému, ktorý bude využívať model obehového hospodárstva, čím zabezpečí udržateľnejšie stavebné metódy s nižšími emisiami oxidu uhličitého.

„Je zjavné, že pokiaľ nezmeníme svoj prístup k prostrediu, ktoré si vytvárame, naše mestá budú mať čoraz väčší problém s udržateľnosťou, cenovou dostupnosťou a sociálnou rovnosťou. Niektoré z týchto naliehavých problémov môže vyriešiť zdieľané bývanie. Cieľom projektu Urban Village je zistiť, akým spôsobom vieme vytvárať prostredie, ktoré v nás bude vyvolávať pocit pohody a pomôže nám budovať si zdravšie, šťastnejšie, cenovo dostupnejšie a úspornejšie bývanie,“ vysvetľuje Jamiee Williams, hlavná architektka spoločnosti SPACE10.

Viac informácií o projekte Urban Village nájdete na www.urbanvillageproject.com.

IKEA spojila sily s Ori a vytvorili robotický nábytok do malých bytov
Zatiaľ čo mestá sa rozrastajú, obytné priestory sa zmenšujú. IKEA sa preto začala venovať prispôsobivým a inovatívnym riešeniam, ktoré ľudí podporujú v tom, aby sa v malých domácnostiach nebáli realizovať veľké sny. Potreba riešiť tento problém vyplynula z údajov a skúseností obchodných domov IKEA v Hongkongu a Japonsku. Odpoveďou je robotický nábytok ROGNAN, ktorý IKEA vytvorila v spolupráci so spoločnosťou Ori. Je vhodný do malých bytov, kde ľuďom umožní šikovne si zariadiť bývanie a užívať si pohodlie a funkcie plnohodnotnej domácnosti.


Základ série ROGNAN tvorí úložný systém PLATSA. Séria využíva robotickú platformu spoločnosti Ori a je navrhnutá v súlade s princípmi systémového myslenia. Vďaka tomu je možné nábytku zo série ROGNAN ľahko upraviť funkcie i vzhľad, a systém PLATSA sa dá presunúť inam. Výrobky s dlhšou životnosťou, ktoré sa ľahko prispôsobia životným zmenám, umožňujú spotrebiteľom nakupovať s rozvahou a vyhýbať sa plytvaniu. Nábytok zo série ROGNAN je kompatibilný aj s inteligentným osvetlením TRÅDFRI.

„Namiesto zmenšovania nábytku sme ho radšej navrhli tak, aby sa dal upraviť a vždy spĺňal práve tú funkciu, ktorú potrebujete. Ak práve spíte, nepotrebujete využívať pohovku. Keď si vyberáte oblečenie zo skrine, zase nevyužívate posteľ,“ vysvetľuje Seana Strawn, Product developer for new innovations at IKEA of Sweden.
Predaj prvých výrobkov zo série ROGNAN bude uvedený na trh v Hongkongu a Japonsku v priebehu roka 2020.

IKEA a Greyhound Original Bangkok sa venujú multifunkčnému zariadeniu do malých bytov
IKEA sa zaujíma o iné kultúry a odlišné názory na to, ako má vyzerať život v domácnosti. Neustále sa snaží prinášať riešenia pre lepší každodenný život. V rámci najnovších experimentov zavítala do Thajska, kde sa v spolupráci so spoločnosťou Greyhound Original Bangkok zamerala na multifunkčné zariadenie do malých bytov. Výsledkom je kolekcia SAMMANKOPPLA, ktorá je inšpirovaná Áziou a jej názov v preklade znamená „prepojiť“ alebo „zjednotiť“.

Ľudia po celom svete čelia podobnému problému: žijú v malých bytoch, peňazí nemajú nazvyš, no do svojej domácnosti chcú priniesť zaujímavý dizajn a jedinečné predmety. Obyvatelia Ázie si uvedomujú, aké dôležité je dať starým výrobkom druhú šancu – či už recykláciou, opätovným použitím alebo hľadaním nového tvorivého využitia. Vďaka tomuto prístupu sa ohľaduplné využívanie vecí stáva súčasťou každodenného života.

Kolekcia SAMMANKOPPLA bude dostupná v obchodných domoch IKEA v roku 2020.