Čo všetko musíte urobiť preto, aby bol z vás úspešný tenista?

Čo všetko musíte urobiť preto, aby bol z vás úspešný tenista?

Každý z nás má svoje vlastné hodnoty, od ktorých sa potom odvíjajú aj naše osobné ciele. Niekto túži po úspešnej kariére manažéra a iný sa chce stať slávnym športovcom. V každom jednom prípade potrebujete mať na výkon ktoréhokoľvek povolania alebo aj záľuby určité predpoklady, nadanie a talent. A platí to aj vtedy, ak sa chcete stať úspešným tenistom.

Tenis je zaujímavý šport, v ktorom hráči súťažia zasielaním lopty na opačnú polovicu ihriska, kde sa nachádza druhý človek alebo tím 2 hráčov. Turnaje sa konajú na ihrisku so špeciálnym označením, a povrchom. Nesmie chýbať kvalitná výbava a dobrá kondička, ktorá je predpokladom pre úspešné tipovanie v tenise a dokonalý výkon.

Vlastnosti profesionálneho tenistu
Tenisové turnaje sa tradične delia na dámske a pánske. Môžu existovať aj zmiešané, na ktorých sa zúčastňujú ženy a muži, rozdelení do párov (1 reprezentant každého pohlavia v tíme).

Vždy je lepšie začať s týmto športom čo najskôr, napríklad, keď dosiahne dieťa vek 6-8 rokov. Počas tohto obdobia bude tréner schopný vidieť v dieťati talent, čo mu pomôže predpovedať jeho budúcu športovú kariéru. Aj tu ale platí, čím lepší je tréner, tým vyššia je pravdepodobnosť, že sa vaše dieťa stane svetoznámym športovcom.

Tréning prebieha v niekoľkých etapách: prvý ročník – sa testuje tréningová vytrvalosť a závislosť, druhý – technika a rozvoj taktického myslenia, tretí rok a ďalšie – vypracovanie techniky a účasť na turnajoch.

Športovci zapojení do tenisu, samozrejme, nie sú chránení pred chorobami z povolania, kam  najčastejšie patria:

•    poranenia (podvrtnutie, prasknutie väzu, zlomeniny a iné);
•    choroby väzov a šliach.

Tento šport je kontraindikovaný pre ľudí, ktorí trpia chorobami srdca, krvi, kĺbov a iných chronických ochorení. Samozrejme, že odborná príprava v tomto športe posilňuje všetky svalové skupiny, a ak športovec uspeje, dostane vysoký plat a možnosť pracovať v najlepších tenisových kluboch na svete.

Kedy a ako začať s tenisom?
Tréneri odporúčajú, aby to boli deti, ktoré majú už 5 až 6 rokov. Len tak budú dostatočne pripravené na základné kurzy, pretože už v 11-13 rokoch môžu prejsť na profesionálnu úroveň.

Dieťa môže začať zahrať tenis zapísaním do športovej školy alebo tenisového klubu. Populárne sú aj osobné hodiny s trénerom na prenajatom kurte.

Profesionálni tenisoví hráči by mali cvičiť aspoň 5 krát týždenne počas niekoľkých hodín!  Ak sa začnete vy alebo niekto iný venovať tenisu, určite bude časom potrebovať „uniformu“, vybavenie (rakety, lopty, topánky) a dobré zdravie.

Dá sa očakávať kariérny rast?
Športovec, ktorý hrá tenis profesionálne, musí tomuto športu venovať celý svoj voľný čas, pracovať na svojej výdrži a zlepšovaní techniky hrania. Objavia sa tie lepšie dni, ktoré sú sprevádzané dokonalým výkonom a výsledkami, no často príde aj nezdar, ktorý je ale na zvládnutie stresu a napätia oveľa náročnejší.

Tenista postupne prechádza po stupňoch kariérneho rebríčka, presúva sa do rôznych športových vekových skupín a dostáva za dobré výsledky odmeny. Musí mať dobrú fyzickú kondíciu, vyznať sa v technike a rýchlych reakciách. Pomôžu mu aj analytické zručnosti, vynikajúca koordinácia a disciplína.

Po náročnej drine sa môžete stať profesionálnym hráčom, národným hrdinom a hviezdou v tejto disciplíne. Zapíšete sa do histórie, mnohí pri tipovaní na váš úspech a výhru využijú bonus za registráciu bez vkladu, a to najdôležitejšie, splníte si svoj sen, na základe čoho si môžete potom povedať, že ste svoj život zbytočne nepremárnili.