Odborník radí, ako stierkovať svojpomocne.

Odborník radí, ako stierkovať svojpomocne.

Ak potrebujete vynoviť starší dom či byt alebo jednoducho túžite po zmene, no rozpočet vám nedovolí najať si na stavebné zmeny odborníkov, máme pre vás dobrú správu. V prípade, že uvažujete nad betónovými, presnejšie cementovými stierkami, hravo to zvládnete aj sami a ešte aj ušetríte.

Ako na to?
„Betón má unikátnu štruktúru a výborné vlastnosti, je odolný voči vode a vlhkosti, mrazu a ohňu. Je takisto veľmi pevný a nenáročný na údržbu,“ vysvetľuje Miky Kasza z Renit beton, ktorý sa tomuto materiálu venuje už takmer 20 rokov. Ak nepozeráte na rozpočet, pokojne môžete využiť aj služby odborníkov, ktorí vybavia celý proces za vás. Ak však patríte k tým, ktorí si chcú peniaze ušetriť na niečo iné alebo ich zveľaďovanie domova baví, bez problémov sa do toho môžete pustiť. Prvým krokom je príprava miestnosti pred začiatkom spustenia prác. Vyprázdnite priestor a zbavte ho všetkých vecí, ktoré by ste si betónom mohli zničiť, nábytok, ktorý neviete premiestniť inam, zakryte fóliou. Prikryť je dôležité aj zem, zvoliť môžete kartón alebo fóliu podľa vlastného uváženia. Ak by ste sa predsa len nevedeli rozhodnúť, odborníci vám pri nákupe materiálu na stierky ochotne pomôžu. Podklad stien pred stierkovaním zbavte všetkých nečistôt vrátane prachu, zŕn či hydrofóbnych látok.

Výber stierky
Záleží od vášho vkusu, aký druh stierky si vyberiete. Z praktického hľadiska je najvhodnejšia betónová stierka, ktorá je momentálne veľkým hitom. Okrem toho pôsobí nadčasovo a je dlhotrvácna. Ide o polymércementovú zmes v práškovej forme, ktorá je modifikovaná špeciálnymi prísadami. Ak sa obávate šedej farby, nie je na to žiadny dôvod. Stierka sa dá bez problémov pigmentovať. Dostupná je od bielej až po elegantný antracit a určite je vhodnejšou voľbou ako tapeta, ktorá časom stráca na elegancii a navyše sa môže zo stien začať odlepovať.

Miki Kasza radí, ako sa na stierkovanie pripraviť:
•    Zmes si pripravte podľa návodu, ktorý nájdete na objednanom
5 alebo 10 kg vedre. V pomere 1 kg stierky na 0,2 litra vody zmiešajte s plastifikátorom pomocou elektrického miešadla.
•    Ak chcete do zmesi pridať pigment, treba ho najskôr rozmiešať v studenej vode a následne pridať k ostatným prísadám stierky.
•    Keď sa všetky zložky dobre premiešajú, vznikne ucelená zmes, s ktorou môžeme začať stierkovať.

Nanášanie
Ako správne naniesť stierku?
1.    „Nanášanie stierky nevykonávajte na zamrznutom povrchu. Teplota pri použití musí byť minimálne 5 stupňov Celzia,“ hovorí
Miki Kasza z Renit beton.
2.    Pred aplikáciou stierky je dôležité povrch najskôr napenetrovať alebo navlhčiť.
3.    Určite stierku nenanášajte na suchý povrch!
4.    Pripravenú hmotu aplikujte pomocou kovového hladidla na stenu v hrúbke do 2 milimetrov a vytvorte súvislú vrstvu, ktorá pôsobí esteticky.
5.    Nanášať ju môžete viacerými spôsobmi, a to: kruhovým stierkovaním, diagonálnym stierkovaním alebo vodorovným stierkovaním, kedy zmes nanášate vodorovne do oboch strán steny.

Ak chcete mať povrch hladší, počas nanášania použite rozprašovač s vodou. Po uschnutí je možné povrch steny ešte zbrúsiť a nalakovať alebo natrieť hydrofóbnym náterom.