Zábavná knižka o vzniku Česko-Slovenska

Zábavná knižka o vzniku Česko-Slovenska

Séria Naše hrôzyplné dejiny sa začali v roku 2012. Róbert Beutelhauser napísal knihu o barbarských Slovanoch a skvele ju ilustrovala Katka Slaninková.
Ukázali, že naša história môže byť aj pútavá, zaujímavá. Že sa vtipnou a niekedy až komiksovou formou dajú dejiny podsúvať žiakom a študentom.
Zbohom monarchia, vitaj republika je ďalšie pokračovanie Našej hrôzyplnej histórie. Už piate – po love mamuta, barbarských Slovanoch, Štúrovi aj Habsburgovcoch.
Táto knižka pripomína vznik spoločného štátu Čechov aj Slovákov, ktorého 100. výročie sme oslávili v roku 2018.
Dozvieme sa, čo všetko predchádzalo rozpadu rakúsko-uhorskej monarchie. Spoznáme život na slovenskej dedine, zistíme, ako sa na prelome storočí menili naše mestá a ako aj k nám dorazila priemyselná revolúcia.
Budeme mať možnosť nazrieť do korešpondencie vojaka z východného frontu, v takmer školskom teste zistíme, kto sa najväčšou mierou zaslúžil o vznik Česko-Slovenska.

Piaty diel Zbohom monarchia, vitaj republika nás vráti o sto rokov späť. Autor série Róbert Beutelhauser je stredoškolským učiteľom dejepisu a slovenčiny na bratislavskej Metodke. Pozná žiakov a vie, že občas je veľmi ťažké pritiahnuť ich k dejepisu. Preto sa do toho pustil inou, zábavnejšou formou.

Prečítajte si úryvok z knihy Zbohom monarchia, vitaj republika:
Zaiste sa ti už stalo, že sa na teba celý týždeň všetko sypalo. Začalo sa to takto: v nedeľu ti rodičia oznámia, že musíš každý druhý deň utrieť prach, v utorok pohnojíš písomku z matiky a vyšli ti úplne iné výsledky ako spolužiakom. Keď v stredu odovzdáš projekt z geografie, uvedomíš si, že namiesto o Sabinove si písal o Snine a vo štvrtok na tréningu ti tréner povie, že ak to s tebou takto pôjde ďalej, v nedeľu ťa nepostaví na zápas. Jednoducho, tvoj život sa zmení na hotovú tragédiu.
No nakoniec by sa mohlo stať, že písomku z matiky máš z celej triedy správne len ty, zemepisárka projekt nehodnotila, tréner ťa na zápas nielen postavil, ale i pochválil a rodičia nakoniec pochopili, že utierať prach stačí raz za mesiac.
Vravíš, že zázraky sa odohrávajú len v trápnej rozprávke? Máš pravdu, v skutočnosti je veľmi málo pravdepodobné, že sa všetko zlé na dobré obráti. No v našich dejinách sa jeden taký zázrak stal a práve o ňom sa dočítaš v ďalšej časti hrôzyplnej histórie.
Predchádzajúci diel hrôzyplnej histórie sme skončili v čase, keď vodcovia nášho národa konečne vyriešili otázku spisovného jazyka. V Memorande slovenského národa jasne stanovili cieľ Slovákov – rovnocenné postavenie s ostatnými národmi v Rakúskom cisárstve. Podarilo sa im presadiť otvorenie Matice slovenskej a troch slovenských gymnázií. Pochopiteľne, očakávali, že sa im postupne podarí priblížiť k cieľu. Lenže… koľký raz prichádza táto spojka naznačujúca zvrat, po ktorom bude všetko inak? Ako? To sa dozvieš na nasledujúcich stranách. Spočiatku sa ti asi bude zdať, že je všetko beznádejné, no napokon, tak ako v rozprávkach, sa všetko na dobre obráti.
Pri uvažovaní nad touto etapou našej histórie som si uvedomil jeden dôležitý fakt. V roku 1870 sa narodil môj pradedo. Pradeda Jána som síce nezažil, ale veľa som o ňom počul od svojho otca. Úžasné na tejto fáze našej histórie je, že postavy, o ktorých budeš čítať, ti budú postupne stále bližšie a bližšie. Miesta, o ktorých budeme rozprávať, sa budú stále viac podobať tým dnešným a dôsledky udalostí zachytených v tejto knihe často siahajú až do dnešných dní.
Navyše sa musíme pripraviť na to, že o spomínaných udalostiach už nájdeme také množstvo informácií, že ani nebudeme vedieť, ktorým z nich veriť.
Milan Buno, literárny publicista